Na pogrzeb Franciszka przyjechało 50 głów państw, są obecni m.in. obecny i były prezydent USA, prezydenci Ukrainy, Francji, Niemiec i Polski oraz premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii.
Papież dla wykluczonych
Przed rozpoczęciem nabożeństwa przyniesiono trumnę z ciałem Ojca Świętego i ustawiono ją na ziemi przed ołtarzem.
W wielojęzycznej liturgii nie zabrakło polskiego akcentu. W modlitwie powszechnej jedno z wezwań odmówiono po polsku. (Pozostałe wezwania były m. in. w językach francuskim, niemieckim, arabskim i chińskim.
– Decyzja o wybraniu imienia Franciszek od razu okazała się wyborem programu i stylu, który chciał nadać swemu pontyfikatowi – mówił kardynał Re. – Starał się czerpać inspirację ze św. Franciszka z Asyżu. Papież Franciszek zachował swój temperament i styl pasterskiego przewodzenia. Nadał zarządzaniu Kościołem wyraźne rysy swojej silnej osobowości. Nawiązywał bezpośredni kontakt z poszczególnymi ludźmi i społecznościami. Pragnąc być blisko wszystkich, szczególnie troszczył się o osoby w trudnej sytuacji. Poświęcał się bezgranicznie, zwłaszcza dla ostatnich tego świata, dla wykluczonych. Był papieżem pośród ludzi. Miał serce otwarte dla wszystkich. Dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele.
Po Komunii św. modlitwy za duszę Franciszka odśpiewali przedstawiciele Kościołów Wschodnich.
Żegnana oklaskami trumna opuściła plac Świętego Piotra i została zaniesiona do bazyliki.
Pogrzeb Franciszka. Przejazd do Matki Bożej Większej
Zgodnie z testamentem papieża jego ciało zostanie przewieziona papamobile do bazyliki Matki Bożej Większej. Franciszek odwiedził tę świątynię ponad 120 razy. Przed wizerunkiem Matki Bożej Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego) modlił się przed każdą zagraniczną pielgrzymką i po powrocie do Rzymu.
Pogrzeb Franciszka to pierwszy pochówek papieża poza Watykanem. Poprzednio Leon XIII w 1903 roku spoczął w bazylice biskupa Rzymu – św. Jana na Lateranie.
Papież życzył sobie być pochowanym w ziemnym grobie. Na płycie grobowej polecił umieścić jedynie swoje imię.
Czytaj też: Papież Franciszek chciał być i był blisko ludzi
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania