Zamek Piastowski i nowa synagoga w Opolu znajdowały się na Pasiece. Jedyną pozostałością po zabudowaniach zamkowych jest Wieża Piastowska. Z kolei o istnieniu synagogi przypomina monument przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Barlickiego. Na terenie, gdzie kiedyś stała świątynia, jest budynek żłobka.
Zamek Piastowski w Opolu istniał przez siedem wieków. Był jednym z symboli miasta. „Przetrwał pożary, oblężenia i liczne wojny. U kresu swego istnienia w 1928 r., decyzją władz rejencji opolskiej, został zburzony przy gwałtownym proteście Polaków z Opola i okolic, a także działaczy Związku Polaków w Niemczech” – czytamy na stronie Instytutu Śląskiego.
Zamek Piastowski w Opolu ma trójwymiarowy model
Rozbiórka zamku zakończyła się na początku lat 30. Potem w jego miejscu powstał nowy gmach rejencji. I ów gmach istnieje do dziś – działa w nim Urząd Wojewódzki w Opolu. Zamek Piastowski istnieje natomiast już tylko wirtualnie, jako trójwymiarowy model opracowany przez pracowników Instytutu Śląskiego.
Prezentuje się tak, jak wyglądał na początku XX wieku. Na modelu znajdują się punkty, po kliknięciu w które wyświetlają się informacji o danej budowli wchodzącej w skład zamkowego kompleksu. Modelem można dowolnie obracać, oglądając Zamek Piastowski z każdej strony.
Jest też specjalna zakładka, pokazująca pałac wraz z nałożeniem na niego zarysów istniejących zabudowań. Nie tylko Urzędu Wojewódzkiego, ale także Urzędu Marszałkowskiego, amfiteatru oraz linii budynków mieszkalnych przy ul. Piastowskiej.
Nowa synagoga istniała nieco ponad 30 lat
Swój trójwymiarowy model ma też synagoga. „Koncepcja budowy tej świątyni narodziła się w latach 90. XIX w. i została zrealizowana dzięki staraniom rabina Adolfa Wienera oraz wsparciu zamożnego aptekarza Ernsta Muhra, autorem projektu został wrocławski architekt Felix Henry. Prace budowlane rozpoczęły się niemal natychmiast po zakupie działki i trwały znacznie dłużej niż pierwotnie przewidywano, ze względu na niestabilny grunt i problemy finansowe opolskiej gminy żydowskiej. Prace ukończono dopiero w 1897 r., wtedy też odbyło się uroczyste przeniesienie zwojów Tory i sprzętów liturgicznych ze starej synagogi do nowej. Oficjalne otwarcie nowej świątyni miało miejsce 22 czerwca 1897 r., a pierwszej ceremonii przewodniczył opolski rabin Leo Baeck” – czytamy na stronie Instytutu Śląskiego.
Nowa synagoga była jednym z najbardziej imponujących i charakterystycznych budynków przedwojennego Oppeln. Spłonęła w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r., w Noc Kryształową. Bojówka SA zmusiła rabina Hansa Hirschberga do podpalenia świątyni. Służby mundurowe pilnowały tylko, by płomienie nie przeniosły się na pobliskie budynki.
„W celu upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń i zachowania dziedzictwa opolskich Żydów, postanowiliśmy odtworzyć budynek w postaci cyfrowej, by każdy użytkownik naszej strony mógł zapoznać się z tym niewątpliwie ikonicznym dla miasta Opola miejscem i jego historią” – informują pracownicy Instytutu Śląskiego.
Dostęp do obu modeli jest możliwy TUTAJ.
Czytaj także: Chcą odkopać gród sprzed tysiąca lat. „Do trzech razy sztuka”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania