Nie ma wątpliwości, że inteligentne miasta, inteligentne domy, roboty, autonomiczne samochody czy wreszcie sztuczna inteligencja jako taka są obecne w naszym życiu. A tempa ich rozwoju ani końca tego procesu nikt dzisiaj nie umie przewidzieć.
Naukowcy i Kościół o pozytywnych możliwościach sztucznej inteligencji mówią jednym głosem. I doceniają, że nie tylko ułatwia człowiekowi życie, ale pomaga je przedłużać. O czym szeroko było na drugim wykładzie, którego temat brzmiał zresztą „Pora umierać”. A także czyni je bardziej godnym. Choćby tam, gdzie sztuczna inteligencja pomaga łagodzić skutki społecznego wykluczenia, towarzysząc osobom starszym i osamotnionym. Takie działania podejmuje się m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Sztuczna Inteligencja – sześć zasad rozwoju
Jednocześnie Kościół zwraca uwagę na potrzebę szukania jakiejś równowagi między postępem cywilizacyjnym a kondycją moralną. Pisał o tym – w orędziu na Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia) – papież Franciszek. Cytując: „Nie wystarczy zakładać, że osoby projektujące algorytmy i technologie cyfrowe będą działać w sposób etyczny i odpowiedzialny. Konieczne jest wzmocnienie lub, w razie potrzeby, utworzenie organów, powołanych do badania pojawiających się kwestii etycznych i ochrony praw osób korzystających ze sztucznej inteligencji”.
Wyrazem współpracy w teologów z naukowcami i praktykami jest opublikowany w 2020 roku dokument Papieskiej Akademii Życia „Rzymskie Wezwanie do Etyki Sztucznej Inteligencji”.
Deklaracja zawiera sześć zasad jej etycznego rozwoju:
- przejrzystość: systemy AI muszą być zrozumiałe dla wszystkich;
- inkluzja: systemy AI nie mogą nikogo dyskryminować;
- odpowiedzialność: zawsze musi być ktoś, kto bierze odpowiedzialność za to, co robi maszyna;
- b: systemy sztucznej inteligencji nie mogą podążać za uprzedzeniami ani tworzyć ich;
- niezawodność: sztuczna inteligencja musi być niezawodna;
- bezpieczeństwo: systemy AI muszą być bezpieczne i szanować prywatność użytkowników.
Wraz z arcybiskupem stojącym na czele papieskiej akademii dokument podpisali przedstawiciele firm Microsoft i IBM.
Czytaj także: Nowe rozdanie w relacjach polsko-niemieckich
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.