Kopickie Spotkania Pałacowe
– Jestem niezwykle zadowolony – mówi pomysłodawca Dni, Maciej Mischok, strażnik dziedzictwa Schaffgotschów i społeczny opiekun zabytków oraz Honorowy Obywatel Województwa Opolskiego. – Pamiętam garstkę ludzi, którzy uczestniczyli w 2017 roku w I Europejskich Dniach Dziedzictwa w Kopicach. W sobotę spotkało się u nas ponad tysiąc osób, które łączy pamięć o Joannie i o rodzinie Schaffgotschów. A często także osobista przyjaźń. Nawet nie marzyłem przed 6 laty, że to miejsce i pamięć o Schaffgotschach tak bardzo ożyją – dodaje i zaprasza do obejrzenia prezentacji pałacu w Kopicach (film TUTAJ).
Pan Maciej podkreśla dobrą wolę i życzliwość rodziny Wiesiollek, właścicieli pałacu, która udostępniła obiekt zwiedzającym.
– Jestem też bardzo wdzięczny Annie Buczyńskiej u prowadzonej przez nią grupie Świta Świętego Michała z Grodkowa, która przygotowała i pokazała spektakl o Joannie Gryczyk i o Karolu Goduli.
Talenty artystyczne zaprezentowali też uczniowie Szkoły Podstawowej w Kopicach (pokazali przedstawienie na podstawie komiksu „Joanna i spółka”}. Nie zabrakło wystawy pojazdów z okresu PRL-u.
Figura św. Jadwigi odnowiona
Ważnym elementem III Kopickich Spotkań Pałacowych było poświęcenie odrestaurowanej figury św. Jadwigi Śląskiej. Dokonał go – podczas mszy św. w kościele parafialnym w intencji Joanny Schaffgotsch – bp Jan Kopiec, emerytowany ordynariusz gliwicki.
– W tej pięknej figurze św. Jadwigi został ukryty przekaz – mówił bp Kopiec – jaki powinniśmy w naszym życiu realizować: Że można przejść przez życie i zostawić piękne dziedzictwo, z którego kolejne pokolenia będą czerpać i to dziedzictwo realizować. Święta Jadwiga pokazała, jak można zabiegać o pokój, realizować dzieła miłosierdzia i coś dobrego po sobie pozostawić. A można to zrobić korzystając z wolnej woli. Ale też kierując się sumieniem. Ta patronka śląskiej ziemi była przez wieki natchnieniem dla kolejnych pokoleń.
– Figura ta znajdowała się w kaplicy przy tzw. Mysiej Wieży. Została zdewastowana. Dzięki ofiarności mieszkańców – przy wsparciu rodziny Schaffgotschów – można ją było odrestaurować. Jej nowym przeznaczeniem jest stałe miejsce w odnowionym Mauzoleum Rodziny Schaffgotsch w sąsiedztwie kościoła – cieszy się Maciej Mischok.
Pałac trafił do powieści
Gościem specjalnym był w Kopicach Maciej Siembieda. Autor bestsellerowej powieści sensacyjnej „Kołysanka”. Nieprzypadkowo promował tę książkę, a podpisywał także inne, właśnie tutaj. Wątki historyczne związane z kopickim pałacem zostały w ramach fabuły „Kołysanki” powiązane ze współczesną zagadką kryminalną. Chętnych do nabycia książek znanego autora nie brakowało.
– Pan Maciej Siembieda bardzo ciekawie odpowiadał na pytania – mówi Adrian Niewiadomski z Grupy Kopice.pl. Bardzo udany był spektakl o Karolu Goduli. A szczególną atrakcją przelot paralotniarzy, którzy „z powietrza” częstowali dzieciaki cukierkami.
– Bardzo dziękuję za pomoc i współpracę parafii Kopice i proboszczowi, ks. Jarosławowi Szelągowi oraz wszystkim mieszkańcom Kopic i Więcmierzyc, którzy włączyli się w to dzieło. Także zakładowi rolnemu Rol-Kop, który udostępnił uczestnikom miejsce na parking – podsumowuje Maciej Mischok.
Kopickie Spotkania Pałacowe są częścią Szlosomanii – święta zabytków województwa opolskiego oraz ich promocji.