– Wybierając nowego dyrektora, podkreślaliśmy, że chcemy by Filharmonia Opolska wychodziła z ofertą jeszcze szerzej, na zewnątrz. Objęcie opieką trzech znanych w regionie festiwali wpisuje się w tę koncepcję – argumentował Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek woj. opolskiego podczas konferencji prasowej poświęconej szczegółom tej współpracy.
Chodzi o Muzyczne Święto Kwitnących Azalii na Zamku w Mosznej, Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera w Pokoju i Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.
Filharmonia Opolska realizuje zapowiadaną koncepcję. Wychodzi poza mury
I dlatego też, by wydarzenia te zrealizować na jeszcze wyższym poziomie niż dotychczas, samorząd województwa wsparł je dodatkową kwotą 150 tys. zł.
Patronat FO ma być także ułatwieniem w kwestii zdobywania większych dotacji na organizację tych imprez.
– Mamy zdecydowanie większe szanse na rządowe dotacje startując jako Filharmonia Opolska, niż gdy o pieniądze w konkursach organizatorzy starają się indywidualnie – podkreśliła Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO.
W związku z tym, instytucja będzie wspierała merytoryczne i organizacyjnie twórców festiwali już od tego roku. Podczas konferencji prasowej podkreślano rosnący prestiż i popularność wydarzeń w Mosznej, Pokoju i Głogówku. Nie bez znaczenia również jest lokalizacja z punktu widzenia kulturalnej tożsamości województwa.
– Jeśli chodzi o merytorykę, to współtworzymy program wydarzeń. Robimy to na zasadach propozycji, rozmowy. A czasami po prostu akceptacji pomysłów. To dla nas jasne, że dyrektorzy artystyczni tych imprez mają już swoje doświadczenia i praktykę – mówił Maciej Fortuna, dyrektor FO.
– Nasze doświadczenie okaże się przydatne szczególnie na przykład gdy chodzi o organizację wydarzeń wielkiego formatu, na wielkie składy orkiestrowe – wyliczał.
Dodał, że wsparcie FO będzie oznaczało także udział filharmoników w festiwalach w Mosznej, Pokoju i Głogówku, w większym zakresie niż było dotychczas.

Festiwal w pałacu w Mosznej – w tym roku króluje perkusja
– Liczę na owocną współpracę z filharmonią – mówiła Barbara Hortyńska, dyrektorka artystyczna 41. Festiwalu Kwitnących Azalii w Mosznej.
– Przy tworzeniu programu zawsze pojawia się wiele dylematów. Choćby taki, czy koncert dotrze do publiczności, czy jej się spodoba… Rady filharmoników na pewno będą cenne. Takiej pomocy potrzebujemy.
– W tym roku uwagę skupimy na perkusji i to właśnie koncertem perkusyjnym zainaugurujemy festiwal 8 maja. Usłyszymy też prawykonanie utworu „Husaria” Karola Nabożnego – zapowiadała.
Jedno z wydarzeń odbędzie się w kaplicy. – To będzie koncert harfowy. A miejsce ma cudowne walory artystyczne – podkreśliła.
Festiwal w Pokoju – wiele ważnych rocznic
XXII Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera w Pokoju potrwa w tym roku w dniach 19-21 czerwca.
– To trzydniowe święto sztuki, tradycyjnie inaugurujące w Boże Ciało – zachęcał do udział w festiwalu Hubert Kołodziej, przewodniczący Stowarzyszenia Pokój. – To wydarzenie łączące wybitne wykonania muzyczne z promocją unikalnego krajobrazu kulturowego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz historycznej zabudowy miejscowości Pokój.
Unikatowa jest sama sceneria dla festiwalu: największy zabytkowy park w regionie, jego ciekawe założenie urbanistyczne i wspaniałe świątynie.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie również okazją do upamiętnienia rocznic: 150. rocznicy urodzin Siegfrieda Translatoura, wybitnego kompozytora walców berlińskich, który pochodził z Pokoju, oraz 250-lecia Kościoła Ewangelickiego. Ponadto, wydarzenia festiwalowe wpiszą się w obchody Światowego Dnia Pokoju.
Festiwal w Głogówku i 800 lat miasta
Z kolei Aleksander Devosges Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, które przygotowuje 32. Śląski Festiwal im. L. van Beethovena w Głogówku, zdradził, że hasło imprezy brzmi w tym roku „Dialogi”.
– Celem tej edycji jest ukazanie korespondencji form muzycznych oraz uczczenie 800-lecia historii Głogówka jako ośrodka wielokulturowego w 2025 roku – mówił.
Przypominał, że festiwal nie tylko celebruje bogate dziedzictwo historyczne muzyki, ale również związane jest z miastem. Chodzi oczywiście o postać i twórczość Ludwiga van Beethovena i jego pobytu na zamku Oppersdorffów w 1806 roku.
– W tym roku festiwal zaczynamy i kończymy symfonicznie. Podczas finałowego koncertu, wspólnie z FO, zaproponujemy wspaniały program. Zabrzmi „IX symfonia Beethovena” – zapowiedział Aleksander Devosges Cuber.

Czytaj też: Maciej Fortuna, dyrektor Filharmonii Opolskiej: Nie schowam trąbki do futerału
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania