Znamy program festiwalu Opole 2025. Jego szczegóły podano podczas spotkania parlamentarnego zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Impreza, inaczej niż w latach ubiegłych, rozpocznie się już w czwartek – 12 czerwca i potrwa do niedzieli. Codziennie odbędą się dwa duże koncerty. Na tym nie koniec nowości.
Opole 2025 – program. Jakie nowości na festiwalu piosenki?
O ile Telewizja Polska podała już skład Debiutów w którym zaśpiewa dziesięciu finalistów z autorskim repertuarem, to nowością jest informacja, że pierwszego dnia 62. KFPP odbędzie się koncert hip-hopowy. Ten powróci na deski amfiteatru po 15 latach.
– Otwieramy KFPP 12 czerwca koncertem Debiutów, który powinien być najważniejszym koncertem festiwalowym. Od lat była to kuźnia młodych talentów – mówi Barbara Wróbel, producentka z TVP.
Po Debiutach będzie koncert poświęcony muzyce hip-hopowej. – Uznajemy to za sukces. Po wielu latach udało nam się namówić hip-hopowców na powrót do Opola. Liczymy na przypływ młodych ludzi, którzy włączą Telewizję Polską i obejrzą koncert.
Koncert Debiuty reżyseruje Halina Przebinda, a hip-hopowy – Miłosz Bidziński.
W piątek, 13 czerwca program zakłada, że na festiwalu Opole 2025 w odbędą się Premiery. Dziesięciu uczestników koncertu wybrała rada artystyczna złożona z ludzi kultury, telewizji i przedstawicieli Opola.
– Następne będą Super Jedynki, czyli najpopularniejsi wykonawcy danego roku, ostatnich list przebojów. Usłyszymy m.in. Urszulę, Voo Voo, Feel i Elektryczne Gitary. Będzie to przyjemność dla szerokiego grona widzów. Zabrzmią bowiem hity radiowe, internetowe – zapowiada Barbara Wróbel.
W sobotę, 14 czerwca na start zaplanowano koncert „Zróbmy więc prywatkę”. Autorem scenariusza jest dziennikarz i konferansjer, Marek Sierocki, a za reżyserię odpowiada Marcin Kołaczkowski.
– To będą przeboje, przy których bawi się kilka pokoleń Polaków – zapowiada Marek Sierocki. – Z jednej strony chcemy uświetnić pamięć Ryszarda Poznakowskiego, który z festiwalem był niesamowicie związany. To także czas na jubileusze: w tym roku mija 45 lat od wygrania KFPP przez Izabelę Trojanowską piosenkami „Tyle samo prawd i ile kłamstw” i „Wszystko, czego dziś chcę”. Iza wykona te utwory w towarzystwie muzyków z Budki Suflera, a także orkiestry pod dyrekcją Zygmunta Kukli – dodaje.
Wspomną tych, którzy odeszli
Wystąpi również Papa Dance, który w eterze pojawił się 40 lat temu oraz Budka Suflera świętująca 50-lecie.
– Finałem koncertu będzie odśpiewanie „Jolka, Jolka pamiętasz”, utwory Felicjana Andrzejczaka, który z tym festiwalem również był związany, a już od nas odszedł – mówi Sierocki.
W drugiej części wieczoru odbędzie się Kabareton. – Poświęcony będzie pamięci Stanisława Tyma, jednego z najwybitniejszych twórców kabaretu w Polsce. Pojawią się czołowi polscy wykonawcy kabaretowi – zapowiada.
W niedzielę, 15 czerwca program festiwalu Opole 2025 przewiduje koncert „Trzy ćwiartki”, w którym wystąpi Jacek Cygan. Tego wieczoru zaplanowano także wspomnienie zmarłego rok temu Tadeusza Woźniaka oraz Wojciecha Trzcińskiego, który odszedł w lutym 2025 r.
– Bardzo się cieszę na koncerty niedzielne, ich gwiazdy to kopalnie przebojów. Ważny będzie szczególnie koncert pamięci Wojciecha Trzcińskiego. Fajnie, że jest tak szybka reakcja. Takie piosenki jak „Psalm stojących w kolejce” czy „Kawiarenki”, to kamienie milowe. Niewiele osób też wie, że Wojtek pracował przy pierwszej płycie Zbigniewa Wodeckiego z 1976 roku, która karierę zrobiła tak naprawdę po wielu latach. Panowie musieli poczekać prawie cztery dekady, by tę płytę doceniono w nowych aranżacjach. Ale Trzciński komponował też dla Urszuli Sipińskiej, Anny Jantar czy Wandy i Bandy – przypomina Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Koncerty 62. KFPP będzie można oglądać w streamingu.
Czytaj też: Noc Muzeów w Opolu. Atrakcje przygotowało aż 13 instytucji
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania