Noc Muzeów 2025 odbędzie się w Opolu po raz siedemnasty. Szereg atrakcji w ramach tego znanego i lubianego wydarzenia koordynuje Galeria Sztuki Współczesnej. Atrakcje będą czekać w aż 17 miejscach, a w organizację włączyło się 13 instytucji. Dla porównania, przy pierwszych edycjach imprezy w Opolu udział brały zaledwie cztery podmioty.
Wzorem lat ubiegłych, zwiedzający będą mogli zbierać pieczątki w ramach konkursu „Znajdź intruza”. Zabawa polega znalezieniu na wystawach (w przynajmniej trzech spośród wszystkich biorących udział w imprezie instytucjach) obiektu, który na pasuje do charakteru danej ekspozycji. Fakt ten trzeba zgłosić pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce.
– Dla pierwszych 300 osób przygotowaliśmy gadżety. Będą to świecące sznurowadła – zdradza Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW.
Noc Muzeów 2025 w Opolu. Co w programie?
W większości miejsc biorących udział w wydarzeniu, zabawa rozpocznie się od godz. 18.00. Na przykład w Muzeum Wsi Opolskiej odbędą się warsztaty ogrodnicze, koncert folkowy czy przejażdżki konne.
– Staraliśmy się dopasować do tematu przewodniego, co w naszym przypadku nie jest takie łatwe. Każdy przecież kojarzy nas z hucznymi jarmarkami – śmieje się Ewa Olbryt, kierowniczka Działu Udostępniania i Edukacji.
– Dlatego też postawiliśmy po prostu na relaks. W planie dużo przedsięwzięć plenerowych, będą to m.in. strefy relaksu dla każdej grupy wiekowej: od warsztatów dla najmłodszych, wyrobów rękodzieła, aż po jogę nad naszym stawem – wylicza
Wydarzenia związane z historią Łambinowic zaproponuje Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
– Chcemy przypomnieć o grupie, która odcisnęła niezatarty ślad w historii tego miejsca, chociaż przebywała tu bardzo krótko. Mowa o powstańcach warszawskich, których kojarzymy z bohaterstwem i poświęceniem – zapowiada dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.
– Rzadko jednak myślimy o zwykłych ludziach, o tych, którzy zwyczajnie tu dotarli. Oni przecież przed wybuchem powstania mieli różne zawody. Nagle 63 dni walki sprawiło, że musieli do niej stanąć, później trafili do niewoli. Chcemy ten wątek przybliżyć. Głównym punktem będzie wystawa, którą prezentowaliśmy tylko raz, na dworcu głównym w Opolu – wskazuje.
Do tego, by przekroczyć progi muzeum, zachęca także dr Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego.
– Przygotowaliśmy szeroką ofertę, m.in. warsztaty dla dzieci, wykłady poświęcone temu, co na naszych wystawach obecnie, czyli np. Stanisławowi Boberowi czy twórczości Stanisława Majewskiego, artysty nieprofesjonalnego, którego ołtarz prezentujemy – mówi pani dyrektor.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Opolu można sprawdzić TUTAJ.
Czytaj też: Dni Opola 2025 – program. Gwiazdy nie tylko w amfiteatrze
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania