Konkurs do koncertu Debiuty na festiwalu Opole 2025 to szansa dla utalentowanych, początkujących muzyków. Jego uczestnicy otrzymują bowiem możliwość zaprezentowania swojej twórczości na słynnej scenie amfiteatru w Opolu. Jednocześnie docierają do milionów widzów przed ekranami telewizorów.
Nabór trwał do 3 kwietnia. W piątek 18 kwietnia TVP ogłosiła dziewięciu z dziesięciu wykonawców, którzy powalczą o nagrodę Karolinki na 62. KFPP. Ostatniego uczestnika, laureata wiosennej edycji „Szansy na Sukces Opole 2025”, poznamy 27 kwietnia (emisja o godz. 15.15 w TVP2).
Opole 2025. Kto zaśpiewa podczas koncertu Debiuty?
Tegoroczni uczestnicy koncertu Debiuty zaprezentują autorskie piosenki 12 czerwca. Będą to:
- Błażej Latos z utworem „Głośniej”,
- Monika Kowalczyk z utworem „Mam coś”,
- Cieniu z utworem „Ona”,
- Siostry Kafar z utworem „Oj biedna”,
- Daniel Godson z utworem „Jest jak jest”,
- Daria Adamczewska z utworem „Pamiętaj”,
- Soulish z utworem „Kosmos”,
- Stasiek Kukulski – laureat jesiennej edycji programu „Szansa na Sukces Opole 2025”, z utworem „Dla Ciebie bym mógł”,
- Maks Tachasiuk – zwycięzca konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, z utworem „Psy”.
Debiutanci na 62. KFPP w autorskim repertuarze
Do konkursu Debiuty zgłosiło się w tym roku 210 wykonawców. Rada Artystyczna, która dokonała selekcji i oceny zgłoszonych utworów obradowała w składzie: Halina Przebinda, Magdalena Matyjaszek, Zygmunt Kukla, Marek Sierocki, Robert Chojnacki i Jarosław Wasik.
Przesłuchania finalistów odbyły się 16 kwietnia w studiu TVP w Warszawie.
– Finałową 20 zaprosiliśmy na przesłuchania. Jedna osoba nie dotarła. Każdy miał szansę na profesjonalną próbę i zaprezentowanie swoich kompozycji solo lub z zespołem – relacjonuje w rozmowie z „O!Polską” Jarosław Wasik, członek jury, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
– Z 19 finalistów wybraliśmy siedem osób. Na festiwalu zaśpiewa jeszcze dwóch laureatów „Szansy na Sukces” i laureat opolskich eliminacji. Dlatego też w sumie mamy dziesięciu „Debiutantów” – wylicza Wasik.
W jego ocenie tegoroczny poziom Debiutów jest bardzo wysoki.
– Podczas przesłuchań dużo mieliśmy dobrego popu. Takiego popu z prawdziwego zdarzenia. Wszyscy śpiewali autorskie numery. Bo młodzi chcą dziś śpiewać własne piosenki. Nie bez powodu wszystkie obecne gwiazdy śpiewają autorski materiał – tłumaczy dyrektor MPP.
W rozmowie z „O!Polską”, Jarosław Wasik opowiada, że przesłuchanie wszystkich konkursowych zgłoszeń było nie lada wyzwaniem.
– To w sumie ponad 500 utworów do Debiutów i Premier. Zajęło mi to sześć dni i sześć nocy. To zawsze jest dla nas jurorów spore wyzwanie – śmieje się.
Opolskie reprezentuje Maks Tachasiuk: Wrażliwość i nowoczesne brzmienie
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, które odpowiada za przeprowadzenie opolskich eliminacji do Debiutów, po przesłuchaniu kilkudziesięciu utworów zgłoszonych do konkursu, wybrało Maksa Tachasiuka.
Nasz reprezentant to producent muzyczny, wokalista i autor tekstów, który z Chojnic trafił do Trójmiasta.
– To wokalista, który w swojej twórczości łączy niezwykłą wrażliwość z nowoczesnym brzmieniem. Jego utwór ,,Psy” już wkrótce usłyszymy na legendarnej opolskiej scenie podczas koncertu ,,Debiutów” – mówi Anna Stompor z NCPP w Opolu.
Czytaj też: Festiwal Opole 2025 potrwa cztery dni. Ruszył nabór do Debiutów i Premier
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania