Wybory na Uniwersytecie Opolskim odbędą się 10 kwietnia. Przyjmowanie kandydatów rozpoczęło się we środę 13 marca.
– Czuję się w Opolu, gdzie chodziłem do szkoły podstawowej i do liceum, jak w domu i na uczelni jak w domu – powiedział „O!Polskiej” prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, kandydat na rektora UO.
– Chcę wrócić do domu. Mam nadzieję, że całą karierą naukową i organizacyjną pokazałem różne kompetencje w zakresie badań, nauki, dydaktyki, organizacji, poszukiwania pieniędzy na badania. Uważam, że te kompetencje są Uniwersytetowi Opolskiemu bardzo potrzebne na następne cztery lata. Na trudne czasy, bo takie nadchodzą. Mam nadzieję, że będę osobą, która pomoże w poprawie jakości kształcenia i badań, a przede wszystkim w poprawie relacji z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Gwarantuję uniwersytetowi dobre tempo i dobrą jakość pracy – argumentuje.
Profesor Arkadiusz Nowak jest botanikiem. Studia w UO ukończył w 1995 roku. W latach 1996-2001 był wojewódzkim konserwatorem przyrody. W 2001 wrócił do pracy w Instytucie Biologii UO. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 2012 roku, a w 2019 otrzymał tytuł profesora. Od roku 2017 pracuje w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, od roku 2021 jest jego dyrektorem. Nie jest obecnie pracownikiem Instytutu Biologii UO.
– Bardzo mi się nie podoba, że ktoś postanowił mnie z naszej uczelni, z mojego domu usunąć – przyznaje prof. Arkadiusz Nowak.
– Źle się stało, że od półtora roku nie jestem już pracownikiem uczelni. To się zdarza. Jest mi przykro, że nikt nie chciał ze mną na ten temat porozmawiać – mówi.
Rektor musi być na miejscu
– Moja aktywność badawcza, prowadzona dotąd często na innych kontynentach, długie ekspedycje będą musiały zostać mocno ograniczone – przyznaje profesor.
– Rektor musi być na miejscu. Zamierzam siedzieć głównie w Opolu oraz być obecnym w Warszawie i w Krakowie. To będą moje korytarze – na uczelni, w mieście, by prowadzić rozmowy z włodarzami miasta i regionu, a także w Ministerstwie Nauki, w Narodowym Centrum Nauki, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Będę na krótko wyjeżdżał do uczelni partnerskich lub takich, które chcę partnerskimi uczynić, w szczególności na trasie Jedwabnego Szlaku: w Azerbejdżanie, w Gruzji, w Turkmenistanie, Kirgistanie i Tadżykistanie, a także w Kazachstanie, Uzbekistanie i w Chinach – wylicza.
– Czuję się w tej kwestii kompetentny. Znam język rosyjski, mam wiele kontaktów, także z rektorami tamtejszych uniwersytetów. Chcę to wykorzystać – podkreśla prof. Arkadiusz Nowak.
Wybory na Uniwersytecie Opolskim. Prorektor kandydatem
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, o urząd rektora ma zamiar ubiegać się także prof. dr hab. Jacek Lipok, obecnie prorektor ds. nauki i pierwszy zastępca rektora Uniwersytetu Opolskiego.
Profesor Jacek Lipok jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W 1988 ukończył studia na kierunku agrobiochemia. W 1995 uzyskał tytuł doktora, w 2011 doktora habilitowanego. Od ukończenia studiów związany jest zawodowo z macierzystą uczelnią.
Jest kierownikiem Katedry Farmacji i Chemii Ekologicznej Instytutu Chemii Uniwersytetu Opolskiego, członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Zespołu Analizy Farmaceutycznej, Biomedycznej i Produktów Naturalnych Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.
Mimo kilkukrotnych prób nie udało nam się z panem profesorem porozmawiać.
Termin zgłaszania kandydatur na wybory na Uniwersytecie Opolskim upływa we wtorek, 19 marca.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.