Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Ojciec Święty rodem z Argentyny był także pierwszym jezuitą na tronie św. Piotra i pierwszym zakonnikiem pełniącym ten urząd od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831–1846).
Papież Franciszek nie żyje. Kościołem katolickim kierował przez 12 lat
Papież Franciszek pontyfikat rozpoczął 19 marca 2013 roku na placu Świętego Piotra. W mszy św. inauguracyjnej wzięło udział ponad 130 delegacji państwowych i religijnych oraz ok. 200 tys. wiernych.
Już dzień po wyborze papież Franciszek opuścił mury Watykanu, udając się do bazyliki Matki Bożej Większej. Miejsce to jest szczególne dla zakonu jezuitów – tam pierwszą mszę św. odprawił św. Ignacy Loyola.
5 lipca 2013 została opublikowana pierwsza encyklika papieża Franciszka nosząca tytuł Lumen Fidei (Światło wiary). Tego samego dnia doszło do historycznego wspólnego udziału dwóch papieży – Franciszka i Benedykta XVI w odsłonięciu pomnika świętego Michała Archanioła w Ogrodach Watykańskich.
24 listopada 2013 podczas uroczystej mszy św. kończącej Rok Wiary, ustanowiony przez Benedykta XVI, papież Franciszek ogłosił swoją pierwszą adhortację noszącą tytuł Evangelii gaudium (Radość Ewangelii).
Kanonizacja dwóch poprzedników
27 kwietnia 2014 w Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek podczas uroczystej Eucharystii na placu Świętego Piotra po raz pierwszy w historii dokonał kanonizacji dwóch poprzedników Jana XXIII i Jana Pawła II.
18 czerwca 2015 w Watykanie zaprezentowano drugą encyklikę papieża Laudato si, poruszającą tematykę ochrony środowiska.
12 lutego 2016 na Kubie papież Franciszek jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego Rosji – patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem I.
19 marca papież ogłosił adhortację Amoris laetitia (Radość miłości), którą zaprezentowano w Watykanie 8 kwietnia.
3 października 2020, zgodnie z zapowiedzią z 5 września, w Asyżu papież podpisał trzecią encyklikę Fratelli tutti (Wszyscy bracia) o braterstwie i przyjaźni społecznej.
11 stycznia 2021 Franciszek dokonał zmiany w prawie kanonicznym zezwalając kobietom na posługę akolity i lektora.
Papież Franciszek i dyplomacja
25 lutego 2022 papież udał się do ambasady Rosji przy Watykanie, aby wyrazić ból i cierpienie z powodu rozpoczętej przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Na początku marca 2022 roku papież Franciszek wysłał na pomoc Ukrainie dwóch kardynałów. Specjalnymi wysłannikami papieża byli kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski oraz kardynał Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Misja, która obejmowała kilka podróży, została uznana za niezwykłe posunięcie dyplomacji watykańskiej.
25 marca 2022, na zakończenie nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra, papież Franciszek dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
W opublikowanym przez hiszpański dziennik „ABC” wywiadzie papież Franciszek ujawnił, że podpisał list rezygnacyjny w przypadku, gdyby doszło do „ciężkiego i trwałego problemu zdrowotnego”, który uniemożliwiłby mu sprawowanie posługi piotrowej.
5 stycznia 2023 papież Franciszek jako pierwszy w historii Kościoła biskup Rzymu, przewodniczył na placu świętego Piotra uroczystościom pogrzebowym swojego poprzednika, emerytowanego papieża Benedykta XVI, zmarłego 31 grudnia 2022.
24 października 2024 Franciszek wydał czwartą encyklikę Dilexit nos (Umiłował nas) poświęconą tradycyjnemu nauczaniu Kościoła i świętych o Najświętszym Sercu Jezusa.
W czasie swego pontyfikatu Papież Franciszek beatyfikował 1540 błogosławionych, oraz ogłosił 942 nowych świętych.
Podczas 10 konsystorzy zwyczajnych kreował 163 kardynałów. Odbył 47 podróży zagranicznych, odwiedzając 72 kraje. Wśród nich Polskę, do której Franciszek przybył w lipcu 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży.
Papież Bergoglio napisał 4 encykliki i 7 adhortacji apostolskich.
Choroba papieża Franciszka
14 lutego 2025 papież został przewieziony do Polikliniki Gemelli z objawami ostrego zapalenia oskrzeli. Kilka dni później lekarze poinformowali, iż cierpi on na obustronne zapalenie płuc.
Papież Franciszek 23 marca pokazał się w oknie kliniki i podziękował za słowa otuchy. Po chorobie wrócił do Watykanu.
W pierwszy dzień świąt spotkał się na Placu św. Piotra z pielgrzymami.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania