Pałac w Żyrowej zaleją już w sobotę 5 października brzemienia dzieł wiedeńskich mistrzów. Programu 26. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej będzie oscylował wokół muzyki tanecznej XIX wieku.
– Usłyszymy roztańczone walce, temperamentne polki, marsze, czardasze, dzieła operetkowe, arie i duety. I to wszystko wiedeńskich mistrzów – zapowiada Bartosz Żurakowski, dyrygent i generalny dyrektor artystyczny 26. odsłony festiwalu.
Geneza tego prestiżowego wydarzenia sięga roku 1993. To wtedy dyrygent Jan Ślęk powołał festiwal do życia. Przez kolejne lata impreza organizowana była we Wrocławiu i w okolicy.
– Festiwal doczekał się 25 edycji. Zamilkł w 2018 roku, gdy Jan Ślęk był już sędziwym człowiekiem – wspomina Bartosz Żurakowski.
Później przyszła pandemia, która wyjątkowo dotkliwie obeszła się z kulturą. Z kolei w roku 2022 odszedł również Jan Ślęk.
– Jeszcze w trakcie pandemii poproszono mnie o kontynuację dorobku festiwalu. Stąd mam przyjemność w końcu zaprosić na inaugurację festiwalu w pałacu z Żyrowej. Reaktywując imprezę postanowiłem nieco zmienić jego formułę. Dlatego też będziemy podróżować z nim po Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku – mówi Bartosz Żurakowski.
– Zaprosiliśmy solistów rodem z Grecji, ale też z Austrii. Oni na co dzień koncertują po całym świecie. Są związani z teatrami muzycznymi we Wiedniu, co przy okazji tego festiwalu jest dla mnie bardzo istotne – dodaje.
Podsumowując opolski dyrygent podkreśla, że równolegle z powołaniem do życia festiwalu, powstawała Wrocławska Orkiestra Festiwalowa Johanna Straussa, którą Jan Ślęk powołał z koncertmistrzem Wiktorem Kuźniecowem, który również będzie solistą sobotniego koncertu.
Wykonawcy:
- Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa (zał.1993)
- Bartosz Żurakowski (Polska) – dyrygent, konferansjer
- Vassia Alati (Grecja-Austria) – sopranistka
- Anthony Koroneos (USA-Grecja) – tenor
- Wiktor Kuźniecow (Polska) – skrzypek, koncertmistrz
Bilety w cenie 90 zł można kupić dokonując wpłaty na konto nr 60 1050 1504 1000 0090 3108 5344 z dopiskiem „26 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej”. Więcej informacji pod nr. tel.: 692 003 179.
Kolejne koncerty odbędą się w: Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju (6.10), RCK w Raciborzu (12.10), OCK Ostrzeszowie (rodzinnym mieście Jana Ślęka; 19.10), Auli Leopoldina we Wrocławiu (20.10) i Cavatina Hall w Bielsku-Białej (3.11).
„O!Polska” nad festiwalem objęła patronat medialny.
Opolska perełka w Żyrowej
Dodajmy, że pałac w Żyrowej jest jedną z największych budowli wczesnobarokowych na terenie Opolszczyzny. W obecnym kształcie zbudował go w latach 1631-44 hrabia Melchior Ferdynand von Gaschin. Znajdowała się tutaj dawna siedziba rodowa Żyrovskich, którzy w 1447 roku otrzymali Żyrową z nadania cesarza Fryderyka III za zasługi na wojnie z Turkami i był w ich posiadaniu do 1629.
W czasie II wojny światowej w pałacu znajdowało się archiwum wojskowe III Rzeszy. Budowla przetrwała wojnę, ale wnętrza rozkradziono i zdewastowano. W kolejnych latach mieścił się tu PGR Żyrowa. Później pałac przejęła służba zdrowia. Mieściło się tu m.in. sanatorium dla dzieci.
W okresie powojennym zabytek nie miał szczęścia do właścicieli. Zmieniło się to w 2007 roku, gdy pałac stopniowo popadał w coraz większą ruinę. Od tego czasu jest własnością znanego w regionie przedsiębiorcy – Joachima Wiesiollka, który od ponad 35 lat prowadzi firmę transportową Transannaberg. Po wielu staraniach i prawnych zawiłościach remont w Żyrowej ruszył w 2017.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.