czwartek, 11 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Biznes

Najlepsze lody świata zjemy na Opolszczyźnie! Tworzy je Tomasz Szypuła z Baborowa

Po raz kolejny na międzynarodowej arenie produkcji lodów doceniony został Tomasz Szypuła z Baborowa pod Głubczycami. Tym razem z „Lodziarnią pod Orzechem” znalazł się w "pierwszej dziesiątce" najlepszych twórców gelato na świecie.

Łukasz Baliński Łukasz Baliński
2024-06-25
w Biznes, Najważniejsze, Region
Tomasz Szypuła

Tomasz Szypuła z zespołem. Fot. materiały firmy

REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Szypuła i jego lody spotkali się z uznaniem na Gelato Festival World Ranking. Ten wyróżnia twórców lodów na podstawie wyników uzyskanych przez nich w oficjalnych konkursach w ciągu ostatnich kilku lat. Niczym w globalnych zestawieniach reprezentacji w różnych sportach, jak np. w piłce nożnej.

– Faktycznie coś w tym jest. Poprzez różnego rodzaju eliminacje i konkursy krajowe, a potem kontynentalne, wyłaniani są uczestnicy mistrzostw świata. Te odbywają się co cztery lata. Wszystko jest odpowiednio punktowane. W zabawie bierze udział około 10 tysięcy uczestników, a do wielkiego finału wchodzi 35 – tłumaczy Tomasz Szypuła, który prowadzi rodzinną „Lodziarnię pod Orzechem” w Baborowie w powiecie głubczyckim.

W najnowszym zestawieniu może pochwalić się liczbą 169 punktów oraz dwiema „koronami”. – Te zależą od liczby zebranych „oczek” i miejsc. Trzy ma się wtedy, gdy jest się na podium rankingu, więc jeszcze trochę mi brakuje. Niemniej cały czas można zdobywać punkty. W zeszłym roku byłem na 17. miejscu, teraz udało się wskoczyć aż na ósme. To jest niesamowita sprawa! – podkreśla.

Na świecie pierwsze miejsce w Gelato Festival World Ranking zajęła lodziarnia Fazekas Cukraszda w Budapeszcie. Druga była Giovanna Bonazzi z włoskiej Parony, a trzecie Savannah G. Lee w San Francisco.

Tomasz Szypuła i mistrzowskie smaki

Raz już swoimi lodami „Cud, miód i orzeszki” wygrał polskie eliminacje i reprezentował nasz kraj w światowym konkursie. Wówczas zajął piąte miejsce i zdobył wyróżnienie za najlepsze lody Europy.

W aktualnej edycji jego popisowym smakiem jest „Chyćka”, z którą także okazał się najlepszy w kraju. Sama nazwa to – jak tłumaczy – potoczna nazwa kwiatu czarnego bzu. Z niego powstaje syrop będący bazą dla lodów. Natomiast smak przełamuje owocami jagody kamczackiej lub owocami kwiatów czarnego bzu i kruszonką maślaną. Zaś wspomniany smak „Cud, miód i orzeszki” to „mocny jogurt grecki z polskimi orzechami włoskimi, przełamany miodem lokalnym, gryczanym i odrobiną soli”.

Te tzw. smaki mistrzowskie, podobnie jak klasyczne, można kupić zarówno w Baborowie, jak i w Opolu, Głubczycach, Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu. A także w Raciborzu i Zabrzu w województwie śląskim.

– Robię zarówno regionalne smaki, do restauracji, ale też klasyki. Ważna jest prezentacja, struktura tych lodów, skład. Moja wizja lodów jest dość ciekawa, ale też trafia w gusta w szerszej publiki. Niemniej patrząc pod szerszym kątem, to trzeba zrobić coś fajnego. Tak by zadowolić większą ilość kubków smakowych i to mi się udało – nie kryje Tomasz Szypuła.

Czyta także: Powstaje fabryka domów szkieletowych. Będzie praca dla 200 osób

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: biznesbiznes opoleGłubczyceKędzierzyn-KoźleMistrzostwa świataNysa
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Policyjny pościg w Opolu

    Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ruch wahadłowy na DK46. Powodem budowa trasy rowerowej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025