Imponujący sznur zamków
Biegnący przez Jurę Krakowsko-Częstochowską Szlak Orlich Gniazd jest jedną z najciekawszych atrakcji w regionie. Trasa liczy około 164 kilometry i rozciąga się od Częstochowy do Krakowa, a pokonać ją można zarówno na rowerze, jak i pieszo. Nietypowa nazwa wywodzi się od występujących na szlaku średniowiecznych zabudowań, takich jak zamki i warownie. Szlak Orlich Gniazd jest prawdziwą ucztą dla miłośników historii, legend i architektury.
Warto dodać, że turyści podążający trasą historycznych ruin mogą podziwiać liczne krasowe formacje, bujną roślinność czy też wąwozy, takie jak Wąwóz Szklarki lub Wąwóz Mirowski. Fragment Orlich Gniazd znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, który zachwyca bogatą fauną i florą. Na jego terenie można znaleźć także jaskinie, na przykład Jaskinię Łokietka.
Więcej na temat atrakcji w górach przeczytasz tutaj.
Niezwykła pustynia w Polsce
Polska Sahara, czyli Pustynia Błędowska, to kolejna z niezapomnianych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje ona obszar na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego: jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Pokryte złocistym piachem tereny rozciągają się na długości 18 kilometrów.
Wizyta na Pustyni Błędowskiej spodoba się zwłaszcza miłośnikom ciekawej roślinności. Na jej terenie odkryto ponad 100 gatunków roślin, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach. Co więcej, Pustynia jest domem dla wielu chronionych gatunków zwierząt, które przy odrobinie szczęścia można obserwować przy pomocy lornetki.
Należy zaznaczyć, że powstanie Pustyni Błędowskiej jest wynikiem działania ludzi. Eksploatowanie wód gruntowych oraz masowa wycinka drzew były główną przyczyną przemiany zielonego niegdyś terenu. Dodatkowo na piaszczystym obszarze działał wcześniej poligon wojskowy, który teraz ogranicza się do niewielkiej przestrzeni na północy.
Jednak nie tylko pustynia przyciąga turystów. Także fani trekkingu i wycieczek górskich znajdą tu coś dla siebie. Co roku licznie odwiedzane są Góry Towarne. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany wycieczką w to miejsce, koniecznie zajrzyj na portal Góryaktywnie.pl.
Inne atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jura pozwala poznać się także od zupełnie innej strony: na obszarze tego makroregionu działa wiele stoków narciarskich, gdzie możesz cieszyć się śniegiem. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na aktywnym odpoczynku w towarzystwie malowniczych krajobrazów. Chociaż stoki znajdujące się na terenie Jury nie należą do największych, oferują trasy dopasowane do potrzeb początkujących i zaawansowanych amatorów sportów zimowych.
Kolejną interesującą opcją zwiedzania zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej są rajdy konne organizowane w miejscowych stadninach. Atrakcyjne trasy prowadzą przez leśne ścieżki, łąki i wapienne formacje, a poziom trudności jest odpowiedni także dla nowicjuszy chcących poznawać Jurę z siodła. Niektóre obiekty organizują kilkudniowe konne wycieczki, które obejmują nocowanie w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.