Drzewoterapia – czym jest?
Drzewoterapia polega na pobudzeniu organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie wśród drzew i krzewów. Osoby korzystające z sylwoterapii mogą znacząco poprawić swoje samopoczucie, odporność czy też ogólną sprawność organizmu. Jest to technika terapeutyczna niemal pozbawiona przeciwwskazań. Jedynym utrudnieniem może być alergia np. na pyłki – mówi Renata Wójcik, pomysłodawczyni i założycielka projektu Leśni Odkrywcy, która m.in. prowadzi warsztaty z terapeutycznego wpływu lasu na zdrowie.
Przebywanie w lasach i parkach ma na celu zredukowanie stresu, dotlenienie organizmu i relaks.
– Zdaniem fachowców, leczenie drzewami zwiększa empatię, poczucie własnej wartości, zmniejsza niepokój, pomaga w radzeniu sobie ze stresem i gniewem, zwiększa koncentrację oraz poprawia kreatywność. Badania naukowe dowodzą skuteczność sylwoterapii u osób cierpiących na fonofobię, czyli lęk przed dźwiękami. Rośliny mają niewątpliwie korzystny wpływ na człowieka m.in. poprzez kolory, zapachy, wydzielanie fitoncydów i olejków eterycznych czy generowanie dźwięków – dodaje.
Kiedy już spacerujemy po leśnych ścieżkach, warto również przytulić się do drzewa. Ta naturalna metoda leczenia określana jest mianem dendroterapii.
– Dobroczynne działanie drzew i krzewów wynika z wydzielania przez nie fitoncydów, które posiadają właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Ponadto jonizują powietrze, a to wpływa korzystnie na układ oddechowy człowieka. W liściach, kwiatach i korze znajdują się substancje chemiczne, które mają działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. W lasach występuje wiele roślin leczniczych, stosowanych od wieków w medycynie ludowej, w ziołolecznictwie i oficjalnej medycynie współczesnej. Najczęściej stosowanymi surowcami leczniczymi z drzew są kora dębu i wierzby, liście brzozy, kwiatostany lipy, pączki i młode pędy sosny – zaznacza Renata Wójcik.
Drzewoterapia – co daje tulenie się do drzew?
Na swojej stronie internetowej www.lesniodkrywcy.pl szeroko opisuje właściwości lecznicze przypisane do poszczególnych gatunków drzew. I tak na przykład brzoza pobudza krążenie i łagodzi napięcie mięśniowe, sosna korzystnie wpływa na nasz układ oddechowy, lipa minimalizuje zmęczenie, jest pomocna przy chorobach przeziębieniowych i infekcyjnych, a dąb redukuje stres, przywraca witalność, wzmacnia psychikę i poprawia krążenie krwi.
Mieszkańcy powiatu strzeleckiego doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, które płyną z otaczających ich lasów. I tak w zeszłym roku na Eko-przystanku w Spóroku odbył się cykl warsztatów sylwoterapii, prawidłowego oddychania i ćwiczeń ogólnorozwojowych.
– Dwudziestu mieszkańców z siedmiu gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów wzięło udział w dziesięciu zajęciach. Przebywaliśmy wśród drzew i krzewów, co poprawiało nasze samopoczucie, dotlenienie całego organizmu, a także pozwoliło na zmniejszenie stresu – opowiada Anna Golec, prezes LGD Kraina Dinozaurów. – W ofercie LGD nadal mamy takie zajęcia, które odbywają się na ścieżce zdrowia w Spóroku, i jeśli znajdą się chętni, jak najbardziej możemy je ponownie zorganizować – dodaje.
A tymczasem zachęcamy do jak najczęstszych spacerów po lasach – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.
Partnerem cyklu jest Grupa Górażdże