Nadleśnictwo Opole ma w swoim zarządzie blisko 23 tysiące hektarów lasów. Na terenie samego Opola to blisko 1 tys. hektarów. Średni wiek drzewostanów jest do siebie zbliżony: 56 lat w całym nadleśnictwie i 55 lat w samym Opolu. W obu przypadkach dominującym gatunkiem jest sosna, stanowiąca ponad połowę wszystkich drzew. W stolicy regionu to ponad 61 proc. drzew. Na drugim miejscu są brzozy (blisko 13 proc.), a podium zamykają dęby (prawie 10 proc.).
W 2024 roku w Opolu Lasy Państwowe pozyskały 4 527,32 metrów sześciennych drewna. Większość, bo blisko 4 tys. m3, stanowiły użytki przedrębne. To drzewa usuwane podczas trzebieży, polegającej na usuwaniu niepożądanych drzew i tworzeniu pozostałym lepszych warunków wzrostu.
– Do tych cieć kwalifikujemy też drzewa, które wskutek panujących warunków zaczynają zamierać. Jednym z podstawowych powodów takiego stanu rzecz jest obniżenie poziomu wód gruntowych oraz susza. Pozostałe czynniki to rozprzestrzenianie się jemioły oraz obecność korników – mówi Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole.
W minionym roku Lasy Państwowe uzyskały z terenu Opola ponad 360 m3 drewna w ramach użytków przygodnych. To cięcia nieplanowane, wynikające m.in. ze zniszczeń w drzewostanie spowodowanych wichurami. Najmniej, bo blisko 230 m3 drewna, pochodziło z użytków rębnych – a więc takich, w przypadku których drzewa weszły w wiek, w którym najbardziej nadają się do ścięcia.
Lasy Państwowe prezentują plany na 2025 rok w Opolu
Wedle planów na 2025 rok, ten stosunek ma ulec zmianie, a ilość pozyskanego drewna ma być mniejsza. Lasy Państwowe w Opolu zakładają, że pozyskają 3 198,73 m3 drewna. Najwięcej, bo blisko 1,7 tys. m3 pochodzić ma z wycięcia drzew w wieku rębnym. Użytki przedrębne mają dać ponad 1,1 tys. m3 drewna. Leśnicy zakładają, że użytki przygodne wyniosą około 400 m3.
Jacek Boczar zaznacza, że Lasy Państwowe w Opolu odchodzą typowych rębni. A więc z terenu których usuwa się wszystkie drzewa.
– Wchodzimy w ekologizację. Na obszarze, na którym wykonywane będą cięcia, więcej drzew pozostanie na powierzchni. Jest to zgodne z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Klimatu – zapowiada.
Lasy Państwowe w Opolu planują też utrzymanie łąki kwietnej w Kolonii Gosławickiej. Leśnicy wykonają też rozbudowę nowej ścieżki edukacyjnej na terenie Grudzic. Nie zakładają natomiast budowy nowych leśnych dróg.
Można natomiast spodziewać się obecności leśników na wydarzeniach, na których można było ich spotkać w minionym roku, m.in. na Festiwalu Książki czy Festiwalu Smaków. Lasy Państwowe w Opolu planują również akcje sadzenia drzew ze szkołami podstawowymi, średnimi oraz wyższymi.
Czytaj także: Czarny dym nad Elektrownią Opole. PGE: To nie awaria
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania