Prof. Roman Ulbrich urodził się w 25 grudnia 1952 roku w Opolu. Tu ukończył szkoły podstawową oraz średnią, a także studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu (poprzedniczka Politechniki Opolskiej). Następnie został zatrudniony na uczelni jako laborant, z czasem awansując i zdobywając kolejne stopnie naukowe:
- w 1981 roku stopień doktora (na Politechnice Wrocławskiej),
- w 1990 roku stopień doktora habilitowanego (na Politechnice Śląskiej),
- w 2003 roku profesora nauk technicznych, a dwa lata później profesora zwyczajnego.
„Profesor pełnił także wiele funkcji na Wydziale Mechanicznym: był prodziekanem ds. studenckich oraz prodziekanem ds. organizacyjnych, a także kierownikiem Katedry Inżynierii Środowiska. Był także przewodniczącym NSZZ Solidarność oraz członkiem Rady Uczelni” – czytamy na stronie „Wiadomości Uczelnianych” PO.
„WU” informują, że prof. Roman Ulbrich stworzył „własną szkołę badań w obszarze mechaniki przepływu układów wielofazowych oraz wykorzystania – jako nowy obszar w naszym kraju – odnawialnych źródeł energii”.
„Był autorem i współautorem ponad 400 artykułów i komunikatów naukowych, 20 patentów oraz 18 monografii i książek” – wyliczają „WU”.
„Prof. Roman Ulbrich zawsze dążył do prawdy”
– Znaliśmy się z panem profesorem od ponad 30 lat. Nie wiem dlaczego ale zawsze obdarzał mnie sympatią. To był człowiek otwarty i wspierający innych w karierze naukowej, ale też bezpośredni w swoich wypowiedziach – wspomina prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.
– Niewiele osób na naszej uczelni może się pochwalić tak liczną grupą wypromowanych doktorantów. Ta grupa liczy ponad 22 osoby, z których już część zrobiła kolejne stopnie naukowe. To pokazuje, jak bardzo angażował się w rozwój swoich podopiecznych, jak ogromny wpływ miał na ich życie zawodowe. To nie była tylko kwestia przekazywania wiedzy, ale także kształtowania charakterów młodych ludzi, budowania ich pewności siebie w świecie nauki – zauważa.
– Prof. Roman Ulbrich zawsze dążył do prawdy. Mówił to, co myśli oraz cechował się bardzo wysokim poziomem etyki zawodowej, a poznałem go tej strony zasiadając w pierwszej Radzie Uczelni. Profesor miał niesamowitą zdolność dostrzegania rzeczywistości w szerokim kontekście – zawsze mówił mi, że nie można być obojętnym na to, co dzieje się wokół nas. I rzeczywiście, te słowa stały się dla mnie ważnym życiowym drogowskazem – stwierdza prof. Jarosław Mamala.
Profesor Roman Ulbrich zmarł 21 lutego w Opolu. Ostatnie pożegnanie odbędzie się w czwartek 27 lutego. Początek o godz. 10.00 w dolnym kościele parafii św. Jacka w Opolu. Po mszy św. uroczystość na cmentarzu przy ulicy Tysiąclecia.
Czytaj także: Nie żyje Andrzej Duda, prezes Polbau z Opola. Zmarł po ciężkiej chorobie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania