Zaduszki 2023. Dzień pamięci i modlitwy
Najbardziej lubię wyjazd na cmentarze na czarnym Śląsku. Do Pyskowic, gdzie spędziłem dzieciństwo i Bytomia-Miechowic, gdzie są moje korzenie. Na tym pierwszym pamiętam o moich katechetach, nauczycielach i sąsiadach. Na drugim o licznych krewnych i jeszcze liczniejszych znajomych.
Wzdłuż obszernego miechowickiego cmentarza chodzę coroczną trasą od grobu do grobu dziadków, ciotek i wujów, kuzynów i przyjaciół moich rodziców. W powrotnej drodze połowę alei pokonuję tyłem, żeby móc czytać – co roku od nowa, jak i w Zaduszki 2023 – nazwiska na nagrobkach: Knejski – piekarz, do którego chodziło się po kołoczki; Miczka, wieloletni kościelny w parafii Bożego Ciała; Żaba – inżynier na nieistniejącej już kopalni; Cempulik, Rother i dziesiątki innych. Z prawie każdym kojarzy się wspomnienie, anegdota, historia. Poeta miał rację: Ojczyzna to ziemia i groby.
Dzień Zaduszny to nie tylko dzień pamięci i wspomnień. To także dzień modlitwy za zmarłych pozostających w czyśćcu. Teologia przypomina, że czyściec jest nie tyle miejscem, ile stanem. Pozostają w nim ci zmarli, którzy wprawdzie w momencie śmierci opowiedzieli się za Bogiem, ale potrzebują oczyszczenia, by się do Niego zbliżyć. Nasza modlitwa pomaga im ten dystans odrobić.
Nie musimy się za zmarłych modlić sami. Robi to cały Kościół (każdy ksiądz w Dzień Zaduszny może odprawić trzy msze św. za zmarłych). Jednym z najstarszych sposobów włączania naszych bliskich zmarłych w pamięć całych wspólnot, są tak zwane wypominki (po śląsku zalecki, po poznańsku wymienianki). Wymieniamy na nich imiona i nazwiska naszych bliskich zmarłych. Przez osiem dni po Wszystkich Świętych odczytuje się je kościołach przed mszą, by modlili się za nich wszyscy obecni.
Zwyczaj sięga chrześcijańskiej starożytności. W średniowieczu przez Francję rozprzestrzenił się na całą Europę. Warto go kultywować.
Czytaj także: Wszystkich Świętych 2023. Na największym cmentarzu w Opolu tłumy
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.