środa, 2 lipca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Biznes

XVII Gala Biznesu Izby Gospodarczej „Śląsk” na 30-lecie. Laury, życzenia i wielkie świętowanie

Uroczysta XVII Gala Biznesu odbyła się w prószkowskim hotelu Arkas. Z wykładami wystąpili Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, oraz prof. Marian Noga, ekonomista i nauczyciel akademicki. Poznaliśmy również laureatów konkursu Firma Roku 2022. W kategorii Junior Biznesu zwyciężyła firma Suit z Radlina. Tytuł Lidera Biznesu przypadł Wojciechowi Olendrowi z firmy Czora, natomiast Przedsiębiorstwem Roku wybrano firmę Doktorvolt.

Anna Konopka Anna Konopka
2023-05-12
w Biznes, Najważniejsze, Opole
XVII Gala Biznesu

XVII Gala Biznesu w hotelu Arkas. Na zdjęciu laureaci konkursu Firma Roku 2022. / Fot. Anna Konopka

REKLAMA

XVII Gala Biznesu Izby Gospodarczej „Śląsk”. 30 lat minęło…

Podczas uroczystej gali rozdano szereg nagród i wyróżnień dla osób związanych z Izbą Gospodarczą „Śląsk”. Nie obyło się bez wspomnień i licznych życzeń od samorządowców i sympatyków „Izby”.

– To zaszczyt i ogromna radość móc gratulować państwu 30 lat pracy dla naszego województwa, dla naszej wspólnej opolskiej ziemi. I dla naszego heimatu – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

– To wy jesteście solą tej ziemi. Ponieważ to małe i średnie przedsiębiorstwa są czymś, co sprawia, że Opolszczyzna jest wyjątkowa. I państwo, i wasi pracownicy macie w sobie tę naturalną w tym regionie pracowitość, którą łączycie z marzeniami. Do tego dochodzi umiejętność współpracy – dodała.

Claudius Badura, prezes Izby Gospodarczej „Śląsk” na wstępie podkreślił, że Gala Biznesu jest świętem przedsiębiorczości.

Prezes Badura: solidarność, rodzinność i przyjaźń

– Poznamy dziś laureatów naszego konkursu Firma Roku. Od lat doceniamy tych, które swoją działalnością i postawą odznaczają się wysokimi standardami w biznesie. W ten sposób budują lokalną społeczność gospodarczą – mówił prezes.

Dodał, że współpraca samorządu i przedsiębiorczości to jeden z celów statutowych „Izby” i nawiązał do początków jej powstania – maja 1993 roku.

– Dzięki determinacji kilkunastu przedsiębiorców wywodzących się z ówczesnych struktur mniejszości niemieckiej i przy wydatnym udziale Helmuta Paisdziora, posła na Sejm, został uchwalony statut Międzywojewódzkiej Izby Gospodarczej Śląsk. A kilka lat później nazwę tę skrócono do obecnej postaci – przypominał Claudius Badura.

– 30 lat to prawdziwy powód do dumy. Esencją naszej organizacji są trzy słowa: solidarność, rodzinność i przyjaźń.

Specjalną nagrodą rady otrzymał Bernard Gaida za działania na rzecz promocji języka niemieckiego w regionie jako instrumentu budowania międzynarodowych stosunków gospodarczych.

XVII Gala Biznesu. Przedsiębiorstwo roku: Doktorvolt

XVII Gala Biznesu była okazją do rozstrzygnięcia konkursu Firma Roku, który jest organizowany od blisko 20 lat.

Do udziału zgłosiło się 16 firm z całego Śląska. O tym, kto zwyciężył decydowała kapituła konkursu złożona m.in. z przedstawicieli samorządu i mediów.

Najważniejszą kategorią było Przedsiębiorstwo Roku. Zwycięstwo przypadło firmie Doktorvolt, która produkuje rozdzielnice budowlane, fotowoltaiczne oraz przedłużacze.

– Jestem totalnie zaskoczony nagrodą – przyznał tuż po rozdaniu statuetek Zbigniew Maleska, właściciel firmy Doktorvolt. – Przepisem na sukces jest ciężka praca i… ciężka praca – śmiał się laureat.

Doktorvolt powstał w 2013 roku w Malichowie koło Dobrodzenia.

– Przez dziesięć lat mieszkaliśmy z żoną w Niemczech. Firmę otworzyliśmy po powrocie do Polski. Dziś produkujemy pod kilkoma brandami. Nasze produkty sprzedajemy w sieci OBI w Niemczech i Austrii.

Skąd się wziął pomysł na ten biznes? Okazało się, że trochę z przypadku. – Gdy budowałem dom w Polsce, porównywałem ceny rozdzielnic i stwierdziłem, że można coś na tym zarobić. I tak to ruszyło… – wspomina.

Dziś Doktorvolt ma w planach intensywny rozwój nie tylko na krajowym rynku, ale i zagranicznym.

– Zaczynaliśmy od dwóch, trzech pracowników. A dziś mamy ich już 70 – mówił Zbigniew Maleska. – Moim marzeniem jest zwiększyć rozpoznawalność marki. Chciałbym zrobić też wszystko, żeby pracownicy byli zadowoleni – odpowiada na pytanie, gdzie widzi firmę za kilka lat.

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyły również firmy Czora z Opola, która wytwarza elementy metalowe oraz firma Türenwerke z Kobylic, lider produkcji drzwi stalowych i aluminiowych.

Lider Biznesu: Wojciech Olender z firmy Czora

W kategorii Lider Biznesu wygrał Wojciech Olender z firmy Czora, która działa 17 lat.

– Uważam, że trzeba być zaangażowanym w to, co się robi. Nie pracuje się osiem godzin, z pracą się żyje. Dlatego czas dokształcamy się, by doskonalić produkcję – mówił „Opolskiej” Wojciech Olender.

– Specjalizujemy się w obróbce stali zaczynając dosłownie od wykonania rysunku, po cięcie, spawanie, cynkowanie, pakowanie do danego kartonu. Świadczymy kompleksową obsługę klienta. Działamy głównie dla branży budowlanej – dodał.

Wyróżnienia zdobyli: Manuel Perez ze spółki Protec oraz Rafał Kuzniar z Prosport-group.eu.

Junior Biznesu: Firma Suit

W ostatniej kategorii, Junior Biznesu, zwyciężył kobiecy biznes – firma Suit z Radlina. Suit świadczy głównie usługi prania i naprawy odzieży roboczej.

– Zaczynaliśmy w 2019 roku od jednego zlecenia i jednego klienta. Dziś przerób zwiększyliśmy trzykrotnie. Pokonaliśmy też trudności związane z pandemią i znacząco zwiększyliśmy ilość klientów. To duży sukces w tak trudnej branży, jaką jest pralnictwo – komentowała wiceprezeska Anna Bogulena-Grabska.

Suit rozpoczął od obsługi kopalni. – To właśnie dla branży górniczej świadczyliśmy usługi prania i naprawy odzieży roboczej. Dziś poszerzyliśmy nasz zakres o usługi m.in. na rzecz hotelarstwa i gastronomii.

Agnieszka Biegula, szefowa Suit podkreśliła, że firma jest typowo żeńska. – Mimo to przebijałyśmy się przez kopalnie, w których dominuje branża męska. To była dodatkowa trudność. Pewne branże są zdominowane przez panów. Z kolei u nas większość zatrudnionych to panie.

Wyróżnienie zdobyła firma Meister Bau z Opola.

XVII Gala Biznesu. Punkt kalendarza branży

– Tego typu wydarzenia dla nas, jako dla przedsiębiorców są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, patrząc w 30- letnią przeszłość jest to okazja do uhonorowania tych, którzy „Izbę” tworzyli. Ale to także szansa na podsumowanie dotychczasowej działalności – zauważył Grzegorz Rippel z firmy Illustro, oferującej usługi szkoleniowe.

– To z kolei daje szansę i motywację do działania oraz mądre zaplanowanie przyszłości. A na tu i na teraz – to oczywiście okazja do świętowania, spotkania z innymi przedsiębiorcami. Chwila na refleksję – ocenił przedsiębiorcia.

Natomiast Michał Wojczyszyn, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, podkreślił, że Izba Gospodarcza „Śląsk” jest wsparciem dla wielu firm z regionu.

– W szczególności jednak dla mikro i małych przedsiębiorstw – podkreślił. – Wiemy, również, że w „Izbie” jest zrzeszonych wiele firm rodzinnych. Dla nas to „Izba” jest partnerem ważnym m.in. pod kątem budowania relacji i realizowania wspólnych projektów – mówił.

Podkreślił dodatkowo, że „Izba” wykazała się w poprzedniej perspektywie finansowej bardzo dużą aktywnością w zakresie pozyskiwania pieniędzy z UE.

– Te fundusze zdobywała, by świadczyć różne usługi specjalistyczne na rzecz przedsiębiorstw. Dlatego też z okazji 30-lecia życzę „Izbie” zachowania tej dynamiki względem współpracy z firmami. Mam nadzieję, że przy nowej perspektywie znajdą znów przestrzeń do wspierania naszych firm z regionu – podsumował.

Konferencja gospodarczo-ekonomiczna

Natomiast część konferencyjną XVII Gali Biznesu otworzyła Anna Kurzynoga z Saxony Trade & Invest. Goście wydarzenia wysłuchali wykładu na temat „Saksonia – najlepszy partner dla Państwa biznesu”.

Wyczekiwanym przez przedsiębiorców punktem był wykład, który wygłosił dr inż. Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. A obecnie przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

– Praktycznie od 1989 roku współpracuję ze środowiskami gospodarczymi. To czas gdy rozpocząłem drogę publiczną zajmowania się polityką. W Sejmie kontraktowym budowaliśmy zręby gospodarki rynkowej – mówił dr Janusz Steinhoff.

– Zetknięcie się gospodarki rynkowej z postsocjalistyczną było wyjątkowo skomplikowane i brzemienne w skutki społeczne. Startowaliśmy z pozycji inflacji na poziomie ponad 700 proc. Właściwie większość towarów była reglamentowana – przypominał.

Polityk odniósł się do współczesnych problemów gospodarczych.

– My odeszliśmy w 1989 roku od gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Obiektywnie oceniając ewolucję naszej gospodarki, to odnieśliśmy wielkie sukcesy, których nie odniósł nikt z krajów, które podobnie jak my przechodziły transformację. Wzrost PKB od 1989 roku do tej pory mamy najwyższy. Gdyby nie covid bylibyśmy jednym z nielicznych państw na świecie, które nie miało spadków PKB.

Do priorytetów politycznych Polski z tamtego czasu zaliczył członkostwa w UE i NATO.

– Chcieliśmy być państwem zakotwiczonym w gospodarce, kulturze i polityce europejskiej. Do tego państwem bezpiecznym. To szczególnie ważne w obecnym momencie historycznym.

Zwrócił uwagę, że naszym podstawowym partnerem w gospodarce są kraje UE – ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec. – To kraj, który wygenerował wiele miejsc pracy w naszym państwie. Między innymi w przemyśle motoryzacyjnym – dodał.

Janusz Steinhoff: Eksplozja i dominacja populizmu

Przypomniał, że w w 1989 roku polski eksport wynosił ponad 20 mld dolarów. Dziś – ponad 300 mld euro.

– To miara wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki – mówił Janusz Steinhoff. – To czy będziemy się rozwijać w tempie, jak 10-15 lat temu, zależy od odpowiedzialności naszych politycznych elit.

Stwierdził, że współcześnie mamy do czynienia z eksplozją populizmu i nieodpowiedzialnie składanych obietnic w polityce światowej.

– Do tego dochodzi dominacja socjotechniki nad poważną debatą i poważnymi problemami naszego społeczeństwa. Jakość polityki zmienia się w tym kontekście – zarówno w Polsce, USA czy innych krajach europejskich, jak Wielka Brytania, która w sposób nieodpowiedzialny dla przyszłości swojego kraju wyszła z UE.

Dodał, że od około dziesięciu lat mechanizmów rozwoju w Polsce jest coraz mniej.

– Ostatnim rządem, który miał pomysł na uzdrowienie niektórych obszarów polskiej gospodarki był rząd Marka Belki i Jerzego Hausnera – stwierdził.

Steinhoff poruszył jeszcze wiele kwestii. Między innymi dotykających systemu emerytalnego, energetyki jądrowej,  czy budującego się polskiego offshore nad Morzem Bałtyckim, który jest szansą na znaczne zwiększenie źródeł OZE.

Gościem specjalnym był również prof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, ekspert w Narodowym Centrum Nauki. Wygłosił on wykład „Polityka pieniężna NBP a inflacja w Polsce od dzisiaj do 2026 roku”.

Biznes w DNA Uniwersytetu Merito WSB w Opolu

Konferencję zakończyło podpisanie porozumienia o współpracy Izby Gospodarczej „Śląsk” z Uniwersytetem Merito WSB Opole.

– Współpraca z otoczeniem biznesowym zapewnia kontakt z praktyką i firmami. W ten sposób nawiązujemy realną współpracę dla naszej kadry i studentów pod kątem praktyk, badań i wymiany transferu wiedzy – skomentował dr Katarzyna Mizera, dziekan Uniwersytetu WSB Opole.

– Dlatego to kolejna z umów, które mamy na najwyższym priorytecie, jeśli chodzi o współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Biznes jest wpisany w DNA naszej uczelni od początku – dodała kanclerz Małgorzata Jagusch.

XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
XVII Gala Biznesu
Tags: biznes opoleIzba Gospodarcza ŚląskMniejszość NiemieckaOCRG OpoleWSB Opole

Czytaj więcej

wybryk kierowcy BMW w Krapkowicach

Rażący wybryk kierowcy BMW. Ale policjanci nie dali mu mandatu

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Wybryk kierowcy BMW w Krapkowicach miał miejsce w poniedziałek 30 czerwca przed godziną 18.00. Wtedy uwagę mundurowych zwrócił samochód, który...

Międzynarodowy Dzień Psa

Zamknięte w autach i z odparzonymi łapami. Upały to dla nich katorga

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Międzynarodowy Dzień Psa obchodzimy 1 lipca. Można uznać, że nie bez powodu ma to miejsce na początku wakacji. Pomijam tu...

Wybory PZPN

Wybory w PZPN. Prezes OZPN Tomasz Garbowski wiceprezesem piłkarskiej centrali!

Łukasz Baliński
2025-07-01
0

Przypomnijmy, iż poniedziałkowe wybory w PZPN sprawiły, że drugą z rzędu kadencję prezesem będzie Cezary Kulesza. Niemniej słychać głosy, iż...

śmiertelny wypadek w Sieroniowicach

W tym wypadku zginęły trzy osoby. Są zarzuty dla sprawcy. I nowe fakty

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Śmiertelny wypadek w Sieroniowicach miał miejsce 11 lutego 2025 roku. Doszło do niego po tym, jak 27-letni Marcin W., kierowca...

europoseł Andrzej Buła PiS

Europoseł Andrzej Buła pod ostrzałem PiS. „Kłamstwa i manipulacje”

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Europoseł Andrzej Buła uzyskał mandat podczas wyborów sprzed nieco ponad roku. Wcześniej przez nieco ponad dekadę stał na czele Urzędu...

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Porzucone koty Opole

    Sześć małych kotów w… kartonie. Ktoś podrzucił je pod drzwi kawiarni w Opolu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • W piątek ruszy wodny plac zabaw w Opolu. Podano cennik

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Będzie nowa obwodnica w województwie opolskim. Jest przetarg

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Exodus Ślązaków do Niemiec trwał prawie pół wieku. Tyle, co PRL

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu do zamknięcia? „Nie przedłużają umów”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025