Tygrysy z zoo w Opolu mają miesiąc. To sama słodycz!
Tygrysy z zoo w Opolu to w ostatnim czasie oczko w głowie pracowników ogrodu na wyspie Bolko. Urodziły się 18 sierpnia, więc właśnie skończyły miesiąc.
– To czas gdy wykonuje się podstawowe zabiegi profilaktyczne. Dlatego nasze młode są właśnie szczepione, odrobaczane, zakłada mikro czipy i sprawdza stan zdrowia – mówi „O!Polskiej” Grzegorz Rolik, asystent w opolskim zoo.
Obecnie tygryski chodzą po całym boksie, tzw. kotniku. Wymagają spokoju. Opolanie zobaczą młode koty najwcześniej za trzy miesiące.
– Nasze małe tygrysy są zdrowe, rozwijają się prawidłowo. Wciąż żywią się mlekiem matki, po skończeniu ok. dwóch miesiącach zaczną lizać mięso, inne pokarmy. Ważą obecnie od 3 kg 200 g do 3 kg 900 g.
Trzy maluchy z naszego zoo to dzieci tygrysicy Umy, która rok temu do Opola przyjechała z Leśnej w Czechach i tygrysa Diego z Krakowa, który trafił do nas w 2021 roku.
– Rodzice tygrysków mają cztery lata. Zwierzęta trafiły do nas z racji faktu, że zoo w Opolu jest członkiem programu hodowlanego z ramienia Europejskiego Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Zostały nam przyznane w drodze rekomendacji koordynatora gatunków. To równocześnie oznacza, że młode zostaną u nas na pewno dwa lata, a później o ich losie zadecyduje komisja EAZA – tłumaczy Grzegorz Rolik.
Ściśle zagrożony gatunek. Tygrysy – samotnik i strateg
– Pamiętajmy, że tygrys amurski to zagrożony wyginięciem gatunek. W naturze żyje tylko 560 takich tygrysów. To również największy gatunek z kotowatych. Waga samicy zwykle wynosi do 175 kg, a samca – do 300 kg – mówi.
– To pierwsza taka sytuacja, gdy urodziły się u nas tygrysy. To wyjątkowe wydarzenie w historii naszego zoo, ogromne doświadczenie. Chcę podkreślić, że to zasługa całego zespołu: działu hodowlanego, opiekunów, gospodarczego i technicznego. Ciąża tygrysicy trwa średnio 103 dni.
Do drugiego roku życia tygryski z Opola będą się uczyły różnych zachowań pod opieką matki. Później odchodzą w swoją stronę.
– Tygrys to typ samotnika, stratega. Sam musi o siebie się zatroszczyć, polować. Potrzebuje do życia dużo areału. Zachowanie tego kota jest zupełnie inne niż lwa.