Trojaczki urodziły się w Opolu 24 października 2023 r. Jako pierwszy pojawił się Stasiu, który ważył 1900 g. Potem była Michalinka, która ważyła 1500 g. Trzeci był Tomuś, ważący 1650 g.
„Dzieci są wcześniakami, ich stan jest stabilny. Mama i noworodki czują się dobrze. Od chwili porodu przebywają pod opieką neonatologów” – informuje opolska porodówka.
Miały być bliźnięta
Dla Małgorzaty i Marcina z Kluczborka to pierwsze maluszki.
– Staraliśmy się o dziecko. Pamiętam, że podczas wizyty u lekarza, po wykonaniu badania USG dowiedziałam się, że będę mamą bliźniaków. To był to piąty tydzień ciąży – wspomina pani Małgorzata.
Tydzień później okazało się, że pod sercem nosi nie dwoje, a troje dzieci.
– To było dla nas ogromne zaskoczenie. Wtedy ogarnęły nas najróżniejsze stany emocjonalne, od radości poprzez przerażenie, aż do paniki. Jednak górę szybko wzięła radość, która nie opuszcza nas aż do dziś – uśmiecha się pani Małgosia, mama trojaczków, które urodziły się w Opolu.
Podkreśla, że ciąża przebiegła normalnie. Wymagała tylko częstszych badań i konsultacji lekarskich.
– Dzieci są cudowne i co najważniejsze: zdrowe. Przychodziły na świat co minutę: 9.44, 9.45, 9.46. Było to niesamowite uczucie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, choć oczywiście mocno przejęci całą sytuacją – mówi pan Marcin, tata trojaczków.
Trojaczki urodziły się w Opolu. „To wyzwanie”
Trojaczki to wyzwanie. Tego typu ciąża wymaga profesjonalnego monitorowania i szczególnie dobrej opieki.
„Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Małgosia była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się za pomocą cięcia cesarskiego w 32. tygodniu ciąży. Zabieg odbył się bez komplikacji. Była to ciąża trójkosmówkowa trzyowodniowa” – informuje w Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
– Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem z pewnością pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas, do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek – mówi Anna Chirowska–Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Klinicznym Neonatologii.
Trojaczki urodziły się w Opolu. To pierwszy taki poród w tym roku
Opolska „porodówka” to jedyny szpital w regionie zapewniający opiekę perinatalną najwyższym, III poziomie. To tam ginekolodzy kierują kobiety z ciążami mnogimi oraz zagrożonymi przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży odbywają się w tym szpitalu.
„Mimo to zawsze narodziny trojaczków są u nas dużym wydarzeniem, do którego musimy się przygotować logistycznie. Przy porodzie uczestniczył zespół personelu medycznego składający się z ginekologów, neonatologów, anestezjologa, instrumentariuszek, położnych i pielęgniarek, łącznie ponad 20 osób. Każdy realizował swoje zadanie, aby poród odbył się sprawnie i bezpiecznie zarówno dla mamy, jak i dzieci” – informuje placówka.
Michalinka, Staś i Tomuś to pierwsze trojaczki, które urodziły się w Klinicznym Centrum w Opolu w 2023 roku.
Placówka wskazuje, że porody trojaczków zdarzają się średnio raz w roku. Trzy razy w Opolu na świat przychodziły czworaczki. Ostatnio miało to miejsce w 2022 roku, a chłopcy niedawno skończyli roczek. Poprzednie takie porody były też w 2018 i 2010 roku. Pięcioraczki trafiły się raz, w 1995 roku.
Znacznie częściej zdarzają się porody bliźniacze. Do końca października 2023 r. w Opolu było ich już 48, w całym 2022 roku 61. W skali roku w Klinicznym Centrum w Opolu rodzi się około 2,5 tys. dzieci.