Opozycja bierze Senat w województwie opolskim
To, że opozycja bierze Senat w województwie opolskim, nie było takie oczywiste przed samymi wyborami. Murowanym faworytem do wygranej w okręgu nr 51, obejmującym powiaty prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski, wydawał się bowiem dotychczasowy senator Jerzy Czerwiński z PiS. Mandat senatora piastował od 2015 roku, od dwóch kadencji, a ta część regionu zazwyczaj popiera kandydatów prawicy.
Tymczasem okazało się, że w okręgu nr 51 wygrał Tadeusz Jarmuziewicz, kandydat KO w ramach Paktu Senackiego. Tadeusz Jarmuziewicz był tam skazywany na pożarcie. I choć z początku przegrywał, to jednak wraz z napływem kolejnych protokołów głosowań kandydat KO odrabiał straty. A na ostatniej prostej przegonił kandydata PiS, by ostatecznie zostawić go dosyć daleko w tyle.
Tadeusz Jarmuziewicz zdobył blisko 88,7 tys. głosów, co dało 46,7 proc. poparcia. Jerzy Czerwiński uzyskał 75,1 tys. głosów, co dało blisko 40 proc. poparcia. Stawkę kandydatów z okręgu nr 51 zamyka Zbigniew Fabijaniak z Konfederacji – 25,7 tys. głosów i 13,5 proc. poparcia.
Dwóch faworytów było od początku
Takich historii nie było w pozostałych dwóch okręgach senackich. W obu przypadkach od samego początku lider był jeden i nie oddał prowadzenia do samego końca, zdecydowanie pokonując konkurencję.
W okręgu nr 52 (Opole i powiat opolski) zwyciężył dr Piotr Woźniak. Szef SLD w regionie oraz kandydat Nowej Lewicy uzyskał blisko 68,5 tys. głosów. To dało mu ponad 52 proc. poparcia.
Drugi był prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, kandydujący pod szyldem PiS. Uzyskał 33 tys. głosów i ponad 25 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Henryk Lakwa. Starosta opolski i kandydat Mniejszości Niemieckiej zdobył niecałych 29,5 tys. głosów. To przełożyło się na 22,5 proc. poparcia.
W okręgu nr 53 (powiaty oleski, strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki i głubczycki) wygrał obecny senator Beniamin Godyla z KO. Uzyskał blisko 79 tys. głosów i ponad 50 proc. poparcia.
Drugi był Grzegorz Peczkis, były senator z tego okręgu, kandydat PiS. Uzyskał ponad 48 tys. głosów i blisko 31 proc. poparcia. Stawkę zamknął Herbert Czaja z Bezpartyjnych Samorządowców – 29,5 tys. głosów i prawie 19 proc. poparcia.
Tym samym opozycja bierze Senat w województwie opolskim i obsadza wszystkie trzy miejsca z naszego regionu. Pełne wyniki głosowania można znaleźć TUTAJ.
Czytaj także: Wyniki wyborów do Sejmu w województwie opolskim. Kto nowym posłem, kto stracił mandat?