Koreański koncern Posco zakład w Brzegu wybuduje na terenach inwestycyjnych przy ul. Małujowickiej. Za realizację odpowiada spółka Posco Mobility Solution Poland. Ta wchodzi w skład koncernu Posco, który jest też piątym producentem stali na świecie.
O tym, że Posco zainwestuje w Brzegu, poinformowała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”. W fabryce będą powstawać rdzenie silników elektrycznych. Silniki takie pomagają napędzać pojazdy elektryczne, hybrydowe i wodorowe. Z rozwiązań koncernu Posco korzystają koreańscy producenci samochodów: Hyundai i Kia.
Budowa fabryki Posco w Brzegu to element ekspansji koncerny na europejskim rynku elektrycznej motoryzacji. Realizacja inwestycji rozpocząć ma się w kwietniu 2024 roku. Pełną moc zakład przy ul. Małujowickiej ma rozwinąć w 2026 roku.
Wieść o tym, że zakład Posco powstanie w Brzegu, elektryzuje lokalne władze. Burmistrz Jerzy Wrębiak z PiS podkreśla, że to owoc jego kilkuletnich starań.
W podobnym tonie wypowiada się radny PiS Wojciech Komarzyński, będący jednak w opozycji do burmistrza. Przypomina, że teren, na którym ma powstać fabryka rdzeni silników elektrycznych, gmina kupiła w 2014 roku od Agencji Mienia Wojskowego.
Wylicza, że w kolejnych latach, poprzez zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, uzbrajanie terenu oraz wsparcie rządu i WSSE, przełożyły się na ściągnięcie do Brzegu inwestora.
„Wszystko to przyniesie korzyści nie tylko dla mieszkańców, którzy już w niedalekiej przyszłości będą mieli lepszy dostęp do nowych miejsc pracy, ale także dla budżetu naszego miasta, do którego wpływać będą podatki od rozpoczętych inwestycji, a z nich realizowane będą mogły być kolejne” – napisał na Facebooku.
Choć inwestycja pochłonie ponad 180 mln zł, to z komunikatu WSSE „Invest-Park” wynika, że załoga nie będzie liczna.
„Posco Mobility Solution Poland zobowiązała się zatrudnić co najmniej pięć osób, z planem rozszerzenia zatrudnienia do około 24 pracowników” – czytamy w materiale.
Czytaj także: Lokale z tradycjami w Opolu na sprzedaż. Karafka i Peperoni zamknięte