Z początkiem roku, po ponad czterech dekadach, zmienił się dyrektor muzeum w Bierkowicach. Jarosława Gałęzę zastąpiła jego dotychczasowa zastępczyni – Beata Świątek. Nowa dyrektorka Muzeum Wsi Opolskiej w piątek 21 marca wraz ze swoim zespołem opowiedziała o planach na sezon 2025.
Beata Świątek zapowiedziała ożywienie ekspozycji muzealnej. – W skansenie pojawi się więcej zwierząt gospodarskich. Zaangażujemy także większą liczbę twórców ludowych w nasze wydarzenia kulturalne – zapowiedziała.
Dyrektorka Muzeum Wsi Opolskiej zapowiada szereg nowości
Zmiany mają dotyczyć również odbiorców zajęć edukacyjnych (obecnie dostępnych jest 20 tematów). Teraz mają być bardziej dostępne dla dorosłych i seniorów.
– Pierwsza edycja zajęć z haftu śląskiego już za nami i była sukcesem. Dlatego teraz chcemy, by opolski wzór ludowy, dotąd znany głównie z kroszonek, porcelany, wybrzmiał w Muzeum Wsi Opolskiej na wiele sposobów. By był bardziej widoczny – tłumaczyła.
– Myślimy też o nowej stałej wystawie i o tym, by nasze zbiory i kolekcje były bardziej dostępne, by była możliwość oglądania ich przy okazji różnych wydarzeń edukacyjnych, np. pieczenia pierników z nowych i starych form piernikarskich – mówiła dyrektorka Muzeum Wsi Opolskiej.
Poszerzenia doczekają się oblegane zajęcia kulinarne. W planie są np. lekcje robienia szpajzy czy dżemu z rabarbaru. – Bo to również nasze dziedzictwo kulturalne – mówiła.
Nowością ma być plac targowy, który nie doczekał się jeszcze oficjalnej nazwy. – Do współtworzenia tego miejsca zaproszeni są wszyscy, którzy chcą sprzedawać produkty regionalne: żywność i rękodzieło, czyli sztukę ludową – wyjaśniła Beata Świątek.
Na tym nie koniec, bowiem rękodzielnicy i artyści ludowi w bierkowickim muzeum mają mieć jeszcze więcej przestrzeni dla swoich działań.
– Z nowym prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Piotrem Szafrańskim, myślimy by poświęcić im jedno wydarzenie lub kilka weekendów, by tę twórczość ludową, m.in. hafty, bibułkarstwo, pokazać szerzej zwiedzającym – zapowiedziała Świątek.
Znane i lubiane imprezy zostają. Będą też nowe: Chrobry Fest
Sztandarowe wydarzenia skansenu pozostają bez zmian. Wśród nich już niedługo, 13 kwietnia w Niedzielę Palmową, Jarmark Wielkanocny podczas, którego zaopatrzymy się w lokalne smakołyki i ozdoby świąteczne na ponad setce stoisk handlowych.
W programie wydarzenia znane i lubiane, m.in. rozstrzygnięcie konkursu pisankarsko-kroszonkarskiego czy konkurs kulinarny. Nowością będzie turniej kół gospodyń wiejskich i promocja potraw regionalnych.
– Jeśli chodzi o imprezy, powraca do nas Opolskie Gościnne. A już teraz przygotowujemy coś zupełnie nowego: imprezę rycerską Chrobry Fest. Odbędzie się latem – powiedziała dyrektorka Muzeum Wsi Opolskiej.
Tradycyjnie placówka weźmie udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów (17 maja), której motyw przewodni brzmi „Cisza”.
– Dlatego postaramy się, by muzeum było na tę noc miejscem relaksu i spokoju – zapowiedziała Ewa Olbryt, kierowniczka Działu Udostępniania i Edukacji.
Muzealnicy zapowiedzieli także zmiany na terenie samego skansenu. Trwający od 2022 roku projekt dotyczący zmiany identyfikacji wizualnej rozstrzygnie się w tym roku. Oznacza to nowe oznakowanie i tablice na terenie muzeum.
Z kolei za kwotę 600 tys. zł pozyskaną od ministra kultury, muzeum wyremontuje spichlerz Grudyni Małej. Potrzebna jest w nim m.in. konserwacja drewna.
Natomiast marszałek woj. opolskiego przeznaczył kwotę 300 tys. zł na remonty różnych obiektów na terenie muzeum. Napraw wymagają np. dachy zabytkowych obiektów.
– Chcemy by miejsce z tak wspaniałą lokalizacją było centrum m.in. dla tych, który na opolskiej wsi tworzą rękodzieło, jak i produkty regionalne. Tak, by bez trudu znaleźli je i mieszkańcy regionu, i turyści – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.
W kwietniu zobaczymy też nową wystawę, która będzie efektem współpracy z czeskim muzeum.
Czytaj też: Gloria Artis dla Krystiana Kobyłki. „Teatr to całe moje życie zawodowe”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania