Bogdan Wyczałkowski prezesem SIM Opolskie został wiosną 2022 roku. Byłemu burmistrzowi Paczkowa, a obecnie szefowi Agencji Rozwoju Nysy, w objęciu funkcji pomóc miało wstawiennictwo posła Kamila Bortniczuka. Ówczesny minister sportu był wtedy wiceprezesem Partii Republikańskiej Adama Bielana, koalicjanta PiS, a to ludzie z tego ugrupowania rozdawali wtedy karty w KZN.
Obok tej państwowej jednostki w SIM Opolskie udziały ma 12 opolskich samorządów. Spółka powstała, aby budować na ich terenach tanie mieszkania na wynajem. Na liście samorządów, które mają udziały w SIM Opolskie, są m.in. Opole, Nysa, Brzeg, Głuchołazy, Popielów, Kluczbork czy Olesno. Gdy po zmianie władzy i wymianie kadr KZN rozpoczął kontrole w spółkach, w których ma udziały, audytorze stwierdzili, że budowa mieszkań przez SIM Opolskie nie przebiega zbyt sprawnie, za to prezes Bogdan Wyczałkowski sprawnie wydaje pieniądze. Tyle, że niekoniecznie na uzasadnione cele.
W obszernym raporcie – którego wyniki ujawniliśmy pod koniec wakacji – kontrolerzy KZN przedstawili listę wątpliwych wydatków. Znalazły się na niej duże nakłady na promocję, zakup drogich limuzyn czy noclegi w pięciogwiazdkowych hotelach. Zarzuty KZN objęły też obchodzenie prawa o zamówieniach publicznych oraz zawieranie umów niekorzystnych dla spółki. Zalecenie wynikające z kontroli KZN było jedno: Bogdan Wyczałkowski ma przestać być prezesem SIM Opolskie.
– Po tym, jak dwa miesiące temu ukonstytuowała się nowa rada nadzorcza, przeprowadziliśmy własną kontrolę. Ta potwierdziła to, co wcześniej wykazał KZN – mówi Grzegorz Sawicki, członek rady nadzorczej SIM Opolskie.
Bogdan Wyczałkowski odwołany, SIM Opolskie ma tymczasowego prezesa
Po tym, jak Bogdan Wyczałkowski został odwołany, rada delegowała Grzegorza Sawickiego do pełnienia obowiązków prezesa SIM Opolskie.
– Stało się tak, ponieważ obok Marka Rymarza, wiceburmistrza Nysy, mam w tym gremium najdłuższy staż. Zleciliśmy już audyt w spółce, obejmujący m.in. sprawdzenie, co dzieje się z samochodami, które kupował odwołany prezes. Wszystko po to, aby osoba, która przejmie stery w SIM Opolskie od razu wiedziała na czym stoi – mówi Grzegorz Sawicki.
Kiedy w SIM Opolskie pojawi się nowy prezes? Grzegorz Sawicki zakłada, że powinno to nastąpić na początku przyszłego roku.
– Zgodnie z prawem obowiązki prezesa mogę pełnić maksymalnie trzy miesiące. Przez ten czas najpierw musimy przygotować założenia konkursu na tę funkcję. Potem będzie czas na nadsyłanie zgłoszeń. Następnie oceny kandydatów oraz wybór nowego prezesa SIM Opolskie – opisuje.
Bogdan Wyczałkowski nie był obecny na posiedzeniu rady nadzorczej gdy ta zdecydowała o odwołaniu go z funkcji prezesa SIM Opolskie. Od początku miesiąca przebywa na urlopie. Zwróciliśmy się do niego z prośbą o skomentowanie sytuacji. Czekamy na odpowiedź.
Przypomnijmy, że pod koniec wakacji KZN złożył też na niego zawiadomienie do prokuratury, zarzucając niegospodarność i działanie na szkodę spółki. Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Nysie.
Czytaj także: Prof. Lothar Kroll: Rektor politechniki skarży na mnie jak przedszkolak
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.