Obok KZN udziały w SIM Opolskie ma 12 samorządów z terenu województwa opolskiego. Spółka ma na ich terenie budować tanie mieszkania na wynajem. Jej prezesem jest Bogdan Wyczałkowski, równocześnie piastujący funkcję prezesa Agencji Rozwoju Nysy. Na czele SIM Opolskie stanął wiosną 2022 roku. W kuluarach słychać, że stało się to za wstawiennictwem posła Kamila Bortniczuka. Ówczesny wiceminister sportu był wtedy wiceprezesem Partii Republikańskiej Adama Bielana, koalicjanta PiS. I to ludzie tej formacji rozdawali wtedy karty w KZN.
Po wyborach z 2023 roku władzę w kraju przejęła koalicja PO-Trzecia Droga-Lewica. Pod koniec tamtego roku władze KZN z nadania obozu prawicy zostały odwołane. Potem zaczęły się kontrole w SIM-ach na terenie kraju. W połowie tego roku kontrolerzy z KZN weszli do spółki SIM Opolskie i uznali, że prezes działał na jej szkodę. Dotarliśmy do obszernego raportu, w którym kontrolerzy wytykali liczne nieprawidłowości, m.in. wysokie wydatki promocyjne, zakup drogich limuzyn, noclegi w pięciogwiazdkowych hotelach. Na tej podstawie KZN złożył zawiadomienie do prokuratury na Bogdana Wyczałkowskiego.
Prezes SIM Opolskie do prokuratury? KZN złożył zawiadomienie
– W zawiadomieniu wskazano, że prezes spółki SIM Opolskie działał na jej szkodę w latach 2022 i 2023 – mówi Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.
– Owo działanie miało polegać na zawieraniu umów niekorzystnych dla spółki. Umowy dotyczyły usług reklamowych i doradczych. KZN wskazuje, że przy ich zawieraniu władze spółki nie stosowały się do zapisów prawa zamówień publicznych. To samo miało mieć miejsce w przypadku zapewnienia SIM Opolskie floty pojazdów, dodatkowo nieuzasadnionych potrzebami spółki. KZN kwestionuje również wydatki na reprezentowanie spółki, wskazując pobyty w drogich hotelach – opisuje Stanisław Bar.
KZN na tej podstawie zarzuca, że prezes SIM Opolskie naruszył zapisy art. 296 kodeksu karnego. Mowa o przekroczeniu i niedopełnieniu obowiązków przez Bogdana Wyczałkowskiego, co skutkowało wyrządzeniem spółce znacznych szkód finansowych. Grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Jeśli szkoda majątkowa ma wielkie rozmiary, wymiar kary wzrasta od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
– Decyzją Prokuratora Okręgowego sprawa trafiła do rozpoznania przez Prokuraturę Rejonową w Nysie. Na tym etapie nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Ze względu na złożoność tematu zawiadomienia, najpierw przeprowadzone będzie postępowanie sprawdzające. Dopiero po nim zapadnie decyzja o odmowie bądź wszczęciu postępowania – mówi Stanisław Bar.
Jak ustaliliśmy, na początku września ma się odbyć posiedzenie rady nadzorczej SIM Opolskie. Niewykluczone, że wtedy zapadną decyzje dotyczące przyszłości Bogdana Wyczałkowskiego u sterów spółki.
Zwróciliśmy się do Bogdana Wyczałkowskiego o komentarz w sprawie zawiadomienia KZN.
„Trudno mi się do tego odnieść bo dowiaduję się z prasy. Złożyłem zastrzeżenia do protokołu. Powiem więcej jak zobaczę zarzuty” – napisał prezes SIM Opolskie.
Czytaj także: PKW odrzuciła sprawozdanie PiS. Sprawa ma wątki opolskie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.