W sympozjum uczestniczyli m.in. Andrzej Buła, europoseł i były marszałek województwa, obecny marszałek Szymon Ogłaza i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski. A także beneficjenci funduszu.
– Zbliżamy się do końca 2024 roku, a ten rok jest rokiem podsumowań – mówił marszałek Ogłaza. – Większość z nas pamięta rok 2004, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Zwłaszcza w kontekście Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie jest to ten fundusz, dzięki któremu powstają nowe elementy architektury czy drogi. Ale jego rola była bardzo ważna. Bo dzięki niemu zmieniła się nasza rzeczywistość. W 2004 roku były w regionie miejsca, gdzie więcej niż jedna trzecia osób pozostawała bez pracy. Dzisiaj sytuacja się odwróciła. Pracodawcy szukają pracowników. 20 lat temu szansę na miejsce w przedszkolu miało nieco ponad 70 procent dzieci w regionie. Dziś jest ich blisko 98 procent. O ponad połowę wzrosła liczba osób, które założyły swoje przedsiębiorstwa. Europejski Fundusz Społeczny zmienił stanowczo nasz komfort życia.
– 20 lat w Unii Europejskiej to także 20 lat Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu – przypomniał jego dyrektor Maciej Kalski. – Jest to dobry czas, by podziękować wszystkim, którzy w tym czasie budowali poziom życia naszych mieszkańców: samorządom terytorialnym, szkołom, przedsiębiorcom, urzędom pracy, instytucjom szkoleniowymi i wielu innym podmiotom zaangażowanym w działania na rzecz 460 tysięcy mieszkańców regionu. Tylu mieszkańców regionu skorzystało z projektów, które były wdrażane i nadzorowane przez WUP. To pół populacji naszego województwa. A wartość pieniędzy, które od tego czasu przeszły przez nasze konta, to 2 miliardy 390 milionów złotych. Wyzwaniem dla naszego regionu na przyszłość – w kontekście EFS+ – jest depopulacja. W roku 2004 mieliśmy ponad milion mieszkańców, dzisiaj 930 tys. Starzejemy się. Potrzebujemy nowych interwencji w przyszłej perspektywie finansowej.
EFS jest blisko ludzi
Europoseł Andrzej Buła przypomniał, że w listopadzie 2013 roku w sali, gdzie w piątek odbywała się konferencja, został marszałkiem województwa.
– Ze wspomnień, które mamy, ze wspólnych przedsięwzięć budujemy przyszłość. Nic się nie zatrzymuje – mówił. – W 2004 mieliśmy przekonanie, że na członkostwo w Unii zasługujemy. Bo zrobiliśmy coś wyjątkowego. Obaliliśmy komunizm, wyprowadziliśmy wojska radzieckie, pomogliśmy dokonać przemian w całej Europie Wschodniej. Dzisiaj Unia potrzebuje zjednoczenia i poradzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Każde państwo w Unii Europejskiej osobno jest globalnie tak słabe, że samo nie jest w stanie sobie poradzić. To musi dotrzeć do wszystkich.
– Unia musi być zintegrowana i jednoczyć się do kolejnych celów – przekonywał. – Bardzo dużo mówi o tym premier Donald Tusk. To jest jego misja. Nie jako polityka, ale jako Europejczyka. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów związanych ze zmianami rozporządzeń do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, EFS+, Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego w zakresie pomocy powodziowej. Będę sprawozdawcą części dotyczącej EFS. I bardzo się cieszę, bo EFS jest blisko ludzi.
Jak to działa w praktyce
Wśród beneficjentów prezentujących korzyści otrzymane z EFS była Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
– Reprezentuję szkolnictwo zawodowe – powiedziała „O!Polskiej” pani dyrektor. – Potwierdzam – i mam nadzieję, że nadal tak będzie – że to szkolnictwo jest dla EFS-u ważne w wymiarze praktycznym. Uczniowie mogą iść na staże. Mogą sprawdzić umiejętności w warunkach rzeczywistych. EFRR dał nam bazę, czyli mamy nowoczesny sprzęt. A EFS daje możliwości dobrego szkolenia uczniów. Dam przykład: uczeń, który kończy szkołę i zdobywa zawód ślusarza, operatora CNC czy technika mechatronika, jak pójdzie do pracy, to zaproponują mu spawanie. Ale to są uprawnienia certyfikowane. Nie wystarczy wyjść ze szkoły. Taki certyfikat kosztuje. Z EFRR stworzyliśmy spawalnię, a z EFS szkolimy uczniów i oni wychodzą z książeczką spawacza. Gotowi na rynek pracy.
Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy.
Czytaj także: Zasiłki dla powodzian. „Samorządy przyspieszyły z wypłatami”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania