wtorek, 1 lipca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Nauka

Alzheimer – jest pomysł na leczenie choroby. Naukowcy mówią, że to przełom

– Nie wynaleziono w pełni skutecznego leku na chorobę Alzheimera, ale możemy zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Mózg trzeba utrzymywać w dobrej kondycji przez całe życie. A tę gwarantuje w równym stopniu aktywność intelektualna i fizyczna – mówi dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak, neurolog, profesor w Instytucie Nauk Medycznych na Uniwersytecie Opolskim.

Anna Konopka Anna Konopka
2023-01-31
w Najważniejsze, Nauka, Opole
Alzheimer

Alzheimer dotyka głównie osoby starsze. / Fot. Pixabay

Anna Konopka: – Pani profesor, świat nauki i medycyny obiegły już pod koniec ubiegłego roku doniesienia o wynalezieniu przełomowego leku na chorobę Alzheimera. Czy faktycznie to zwrot po latach bezsilności w tej sprawie?

Beata Łabuz-Roszak: – Rzeczywiście, ostatnio dużo się mówi o pierwszych lekach na tę chorobę, które zarejestrowano od 2003 roku. I to właśnie teraz, po 20 latach coś nowego dzieje się na gruncie leczenia choroby Alzheimera. Do tej pory na rynku mieliśmy odwracalne inhibitory acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy (donepezil, riwastygmina) oraz inhibitor NMDA, czyli memantynę. Leki te działały jednak głównie objawowo.

– Co wyróżnia nowe leki?

– Naukowcy rozpisują się o nowej grupie leków, tzw. przeciwciałach monoklonalnych. W zasadzie pojawiają się w leczeniu wielu chorób neurologicznych. Badania nad ich zastosowaniem dotyczyły także choroby Alzheimera. I tak, pierwszym lekiem z tej grupy zarejestrowanym w USA był aducanumab. Wyniki badań jednak nie były jednoznaczne. W jednej grupie badanych wykazano poprawę funkcji poznawczych, a w drugiej nie. W związku z tym lek ten nie został zarejestrowany w leczeniu choroby Alzheimera w Europie.

– A najnowszy lek z tej grupy to lecanemab, który stworzyli naukowcy z japońskiej firmy farmaceutycznej.

– Rolą lecanemabu jest zmniejszenie poziomu beta amyloidu, czyli patologicznego białka, które się gromadzi w mózgu osób z chorobą Alzheimera. Zmniejsza on poziom tego białka i działa przyczynowo, kiedy wcześniejsze leki działały tylko objawowo. Myślę, że spotykamy się z dużym przełomem w leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych.

– Wyniki badań klinicznych III fazy, o których świat usłyszał w listopadzie 2022 roku, pokazują, że jest spora nadzieja na lepsze leczenie.

– Badanie Clarity było prowadzone 18 miesięcy na dwóch grupach pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera. Jedna otrzymywała lecanemab w formie wlewów dożylnych co dwa tygodnie, a druga – placebo. W grupie leczonej stwierdzono zmniejszenie spadku funkcji poznawczych o 27 procent w odniesieniu do grupy, która otrzymywała placebo.

– Jak to się przełoży na korzyści dla chorych?

– Lecanemab nie cofa objawów, nie wyleczy chorego, ale istotnie spowalnia postęp choroby. Lek stosuje się jedynie w najwcześniejszych stadiach.

– Ten lek został niedawno zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Kiedy skorzysta z niego przeciętny Kowalski?

– Procedury tej rejestracji były mocno przyspieszone ze względu na obiecujące wyniki badania klinicznego. By można z niego korzystać w Polsce, lek musi zatwierdzić najpierw Europejska Agencja Leków (EMA), a później w Polsce Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL). To jednak lek biologiczny, bardzo drogi. Aby był stosowany powszechnie, musi zostać wprowadzony, finansowany przez NFZ, program lekowy. To trochę potrwa.

– A czym w zasadzie jest choroba Alzheimera? Ta diagnoza wciąż brzmi jak wyrok.

– To faktycznie nieuleczalna przypadłość i najczęstsza postać otępienia, czyli chorób powodujących zwyrodnienie ośrodkowego układu nerwowego. Jest to choroba postępująca. Stopniowo – w ciągu miesięcy, lat – dochodzi do narastania zaburzeń pamięci i innych funkcji poznawczych, np. zaburzenia mowy. To proces nieodwracalny.

– Szacuje się, że na świecie chorują na chorobę Alzheimera blisko 44 miliony ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku będzie 65 milionów chorych, a w 2050 już 115 milionów. Czy to już choroba cywilizacyjna?

– Przede wszystkim to przypadłość związana z wiekiem. Średni czas życia się wydłuża, a więc przybywa seniorów. Tym samym przybywa osób z otępieniem, w tym z chorobą Alzheimera. Pierwszą przyczyną wzrostu zachorowań jest więc starzejące się społeczeństwo.

– A drugą?

– Istotne są tzw. naczyniowe czynniki ryzyka – te same, które dotyczą udaru mózgu czy zawału serca, czyli m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe czy cukrzyca. A więc leczenie tych dodatkowych schorzeń może nam pomóc w obronieniu się przed chorobą Alzheimera lub w opóźnieniu jej wystąpienia.

– Czy coś jeszcze wpływa na większą zachorowalność?

– Osoby o niższym poziomie wykształcenia są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Wynika to z mniejszej aktywności i pracy mózgu. Oczywiście, najwięcej uczymy się zwykle we wczesnym etapie życia, ale generalnie chodzi o utrzymanie dobrej aktywności mózgu przez całe nasze życie.

– A więc jak mądrze troszczyć się o dobrą kondycję naszego mózgu?

– Poza lekami, jak wykazały badania kliniczne, równorzędne znaczenie mają dwie sprawy: aktywność fizyczna i psychiczna.

– Jakie zajęcia lubi nasz mózg?

– Mózg to organ najmniej poznany przez naukowców. Wiemy na pewno, że to dobrze, gdy jego komórki pracują, to sprzyja jego higienie i rozwojowi neuroplastyczności. Dlatego seniorów zachęca się do wysiłku intelektualnego, aktywności społecznej, ale i fizycznej. Tak więc proste ćwiczenia, spacer czy nordic walking świetnie wpływają na utlenowanie mózgu. Rozmowy, czytanie książek, gry towarzyskie są równie ważne, co aktywność ruchowa.

– Niestety, osoby starsze często wycofują się z życia towarzyskiego.

– I to również nie działa dobrze na sprawność umysłu, podobnie, jak oglądanie telewizji, co może niektórych zdziwić. Od telewizji, znacznie lepsze jest czytanie, czy rozwiązywanie krzyżówek.

– Czy rozwój cywilizacyjny i zalewająca nas ze wszystkich stron technologia, w jakiś sposób przyczyniają się do takich schorzeń jak np. choroba Alzheimera?

– To zależy od tego, jak korzystamy z technologii. Jeśli oglądamy telewizję, to czas spędzamy biernie. Nasz mózg nie ma z tego relaksu za wiele korzyści. Natomiast jeśli gramy w angażującą grę komputerową, nasze komórki pracują na wysokich obrotach. Dzięki technologii można mózg świetnie rehabilitować. Istnieje wiele programów komputerowych oferujących cały zakres ćwiczeń umysłowych równolegle z ćwiczeniami fizycznymi. Rzeczywistość wirtualna jest wykorzystywana w rehabilitacji na wielu poziomach.

– Choroba Alzheimera może więc spotkać każdego.

– Najczęściej jednak rozwija się u osób starszych. Choroba ta rzadko dotyka ludzi młodych. To sporadyczne przypadki mające podłoże genetyczne. Nie możemy mówić o obniżaniu się ogólnego wieku zachorowania. Kluczowa jest wciąż diagnostyka. W tej materii medycyna poczyniła duże postępy.

– A jak nie przegapić kluczowych objawów?

– Początek można przegapić. Każdy z nas coś zapomina, ale czerwona lampka powinna się zapalić, gdy zdarza się to często, szczególnie w sytuacjach dla nas znanych. Na przykład, ktoś kto dobrze gotuje, zaczyna popełniać dziwne błędy lub zaczyna się gubić w znanych miejscach, ma kłopoty z powrotem do domu. Wtedy konieczna jest porada specjalisty. Można zwrócić się do lekarza rodzinnego lub neurologa. Istnieją na przykład testy przesiewowe, na podstawie których da się określić, czy pacjent jest w grupie ryzyka, czy mowa o łagodnych zaburzeniach funkcji poznawczych, które niekoniecznie przechodzą dalej w otępienie. Życie z chorobą Alzheimera bywa różne. Leki to jedno, ale liczy się właściwe postępowanie z pacjentem. Warto go zachęcać do różnych form aktywności, dużo dobrego robią grupy wsparcia.

Tags: Uniwersytet Opolski

Czytaj więcej

wybryk kierowcy BMW w Krapkowicach

Rażący wybryk kierowcy BMW. Ale policjanci nie dali mu mandatu

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Wybryk kierowcy BMW w Krapkowicach miał miejsce w poniedziałek 30 czerwca przed godziną 18.00. Wtedy uwagę mundurowych zwrócił samochód, który...

Międzynarodowy Dzień Psa

Zamknięte w autach i z odparzonymi łapami. Upały to dla nich katorga

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Międzynarodowy Dzień Psa obchodzimy 1 lipca. Można uznać, że nie bez powodu ma to miejsce na początku wakacji. Pomijam tu...

Wybory PZPN

Wybory w PZPN. Prezes OZPN Tomasz Garbowski wiceprezesem piłkarskiej centrali!

Łukasz Baliński
2025-07-01
0

Przypomnijmy, iż poniedziałkowe wybory w PZPN sprawiły, że drugą z rzędu kadencję prezesem będzie Cezary Kulesza. Niemniej słychać głosy, iż...

śmiertelny wypadek w Sieroniowicach

W tym wypadku zginęły trzy osoby. Są zarzuty dla sprawcy. I nowe fakty

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Śmiertelny wypadek w Sieroniowicach miał miejsce 11 lutego 2025 roku. Doszło do niego po tym, jak 27-letni Marcin W., kierowca...

europoseł Andrzej Buła PiS

Europoseł Andrzej Buła pod ostrzałem PiS. „Kłamstwa i manipulacje”

Piotr Guzik
2025-07-01
0

Europoseł Andrzej Buła uzyskał mandat podczas wyborów sprzed nieco ponad roku. Wcześniej przez nieco ponad dekadę stał na czele Urzędu...

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Porzucone koty Opole

    Sześć małych kotów w… kartonie. Ktoś podrzucił je pod drzwi kawiarni w Opolu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • W piątek ruszy wodny plac zabaw w Opolu. Podano cennik

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Będzie nowa obwodnica w województwie opolskim. Jest przetarg

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Exodus Ślązaków do Niemiec trwał prawie pół wieku. Tyle, co PRL

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu do zamknięcia? „Nie przedłużają umów”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025