Zgodnie z tradycją, akcja Caritas to czas, by wrzucać datki do papierowych skarbonek. – To współczesna forma realizowania tradycji obecnej w Kościele od dawna. Chodzi o zamienianie postanowień i wyrzeczeń wielkopostnych na gotówkę – mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritasu Diecezji Opolskiej.
– Wielki post to dobry czas na to, by monitorować swoje pragnienia. Rozróżniać między apetytem a głodem, chęcią i potrzebą. Jeśli potrafię z czegoś zrezygnować, co jest pewną formą zwycięstwa nad sobą, to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wrzucam do papierowej skarbonki. Jej nietrwałość przypomina, że akcja nie jest adresowana do jakichś mocarzy, ale do przeciętnych wiernych, którzy jakieś postanowienia, wyrzeczenia podjęli – opisuje.
Akcja Caritas na rzecz powodzian-seniorów
– Samo słowo jałmużna (grecka eleuzyna – przyp. red.) nawiązuje do ubogiego żebraka z Ewangelii, Bartymeusza. Wołał on za przechodzącym Panem Jezusem: Kyrie elejson, Panie zmiłuj się. Ten okrzyk wszedł z czasem do liturgii mszy św. – dodaje ks. Drechsler. – Wszyscy zależymy od łaskawości Boga. A w wielkim poście chcemy być szczególnie życzliwi dla osób, które zmagają się z przeciwnościami losu.
W tym roku akcja Caritas wspomoże powodzian, głównie do seniorów. Także inne osoby, które z powodu stanu zdrowia nie potrafią zapłacić rachunków za leki i za artykuły higieniczne. Pomoc trafi do 61 parafii w diecezji opolskiej. Tych doświadczonych przez ostatnią powódź.
Skarbonki można odbierać w parafiach lub w biurach rejonowych Caritasu w Opolu, w Nysie, w Kluczborku, w Kędzierzynie-Koźlu lub w Raciborzu albo w opolskiej centrali. Po wrzuceniu do nich ofiar można je – także przez pośrednictwo parafii – przekazać po Wielkanocy do Caritasu Diecezji Opolskiej.
Bez skarbonki też można
– W ubiegłym roku dochód z akcji trafił na pomoc dzieciom z Ukrainy. Miała ona formę bonów dla mam z małymi dziećmi – przypomina ks. Drechsler. – Jedna z wcześniejszych edycji pomogła w zakupieniu busa dla Domu Dziennego Pobytu w Gorzowie Śląskim. Wysokość tej jałmużny w diecezji polskiej waha się od 60 do 80 tysięcy złotych rocznie.
W akcji można wziąć udział także bez skarbonki. Wtedy dar dla ubogich przesyła się na konto Caritasu Diecezji Opolskiej: Bank Pekao S.A. I O. Opole: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna”.
Czytaj także: Plan zabezpieczenia zlewni Nysy Kłodzkiej. Mają być nowe zbiorniki
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania