Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 odbyły się w niedzielę 9 czerwca, a województwo opolskie miało najniższą frekwencję w Polsce. Ci, co do głosowania poszli, najczęściej wybierali kandydatów KO – lista ta uzyskała ponad 112 tys. głosów. Na kandydatów PiS głosowało 79 tys. mieszkańców Opolszczyzny. Poparcie dla pozostałych komitetów było następujące:
- Konfederacja – 29,5 tys. głosów
- Lewica – 15 tys. głosów (prawie 6 proc.)
- Trzecia Droga – 12,5 tys. głosów (blisko 5 proc.)
- Inne – łącznie około 3,5 tys. głosów (prawie 1,5 proc.)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – tak głosowało województwo opolskie
Wiadomo już też jak prezentują się opolskie wyniki głosowana na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 na poszczególnych kandydatów. Zdecydowanym liderem jest tutaj Andrzej Buła, marszałek województwa i lider opolskiej Platformy. Nr 2 listy KO uzyskał 60 tys. głosów.
Posłanka Danuta Jazłowiecka, która starowała z miejsca nr 4, zdobyła w woj. opolskim ponad 14 tys. głosów. Ponad dwa razy więcej – 31,5 tys. – uzyskał Bogdan Zdrojewski, lider listy KO.
W przypadku PiS pierwsza trójka jest bardzo wyrównana. Najlepszy wynik uzyskał Michał Dworczyk, nr 3 listy – prawie 21,9 tys. głosów. Druga na liście Beata Kempa miała 21,3 tys. głosów. Anna Zalewska, liderka listy PiS, uzyskała blisko 19,9 tys. głosów.
Kamil Bortniczuk, lider opolskiego PiS i były minister sportu, kandydując z miejsca nr 4, zdobył nieco ponad 10 tys. głosów. Wyraźnie opolscy wyborcy PiS nie przywiązywali więc większej uwagi do tego, czy dany kandydat jest z naszego województwa. Wybierali osoby wyżej ulokowane.
„Jedynki” lepsze od „swoich”
To samo można zresztą powiedzieć o wyborcach Konfederacji. Przedstawiciele woj. opolskiego na liście – piąta Aleksandra Kiepura z Nysy i ósmy Ryszard Skawiński z Opola – zdobyli poniżej tysiąca głosów każde. Zdecydowanym liderem był Stanisław Tyszka, który uzyskał ponad 15,7 tys. głosów.
Jeśli chodzi o listę Lewicy, to Opolanie też głosowali na „jedynkę”. Krzysztof Śmiszek zdobył ponad 11 tys. głosów. Ponad 1 tys. uzyskała jeszcze druga na liście Anna Kołodziej. Reszta kandydatów zanotowała wyniki trzycyfrowe.
W przypadku Trzeciej Drogi głosy rozłożyły się na kilkoro kandydatów. Najwięcej zdobyła liderka listy Róża Thun – blisko 3,2 tys. Ryszard Petru, nr 3 na liście, miał ponad 2,4 głosów. Marcin Oszańca, prezes opolskiego PSL i najwyżej ulokowany przedstawiciel naszego regionu na liście (nr 4) uzyskał ponad 2 tys. głosów. Piotr Fitowski, nr 9 listy i reprezentant opolskich struktur Polski 2050, zdobył nieco ponad 800 głosów.
Na tę chwilę nie możemy jeszcze podać wyników głosowania na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 dla obwodu nr 12, w którym województwo opolskie jest z woj. dolnośląskim. W tym drugim brakuje jeszcze wyników z pojedynczych komisji wyborczych.
Czytaj także: Eurowybory 2024. „Wiatr w żagle KO i porażka PiS”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.