czwartek, 11 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Najważniejsze

Unia zakręci kurek z pieniędzmi? „To oznaczałoby stagnację i brak rozwoju Opolszczyzny”

Z powodu konfliktu pomiędzy polskim rządem a Brukselą istnieje ryzyko, że pieniądze unijne przewidziane dla województw na kolejne lata będą wstrzymane. – To oznaczałoby ucięcie ważnych projektów inwestycyjnych i społecznych – podkreślają marszałek Andrzej Buła i Rafał Bartek, lider VdG i przewodniczący sejmiku.

Piotr Guzik Piotr Guzik
2022-10-25
w Biznes, Najważniejsze, Region
Unia zakręci kurek z pieniędzmi? „To oznaczałoby stagnację i brak rozwoju Opolszczyzny”

Pojawiły się pogłoski, że skutkiem konfliktu rządu z Komisją Europejską może być wstrzymanie pieniędzy dla regionów - fot. pixabay.com

REKLAMA
REKLAMA

Niedawno władze województwa opolskiego zakończyły negocjacje nowej perspektywy finansowania unijnego. Opolszczyzna na lata 2021-2027 ma mieć 966,5 mln euro. Projekt jest jeszcze w trakcie akceptacji przez Komisję Europejską.

– Jesteśmy jednym z czterech województw znajdujących się na tym etapie. Oprócz opolskiego, są to województwa kujawsko-pomorskie, lubelskie i wielkopolskie – wylicza Andrzej Buła. – Są szanse na to, że nasz projekt zyska akceptację na przełomie listopada i grudnia. Dla nas to istotne o tyle, że wkrótce po tym moglibyśmy ruszyć z pierwszymi projektami z nowej perspektywy unijnej – stwierdza.

Rafał Bartek: Grozi nam stagnacja i brak rozwoju

Problemem pozostaje jednak spór polskiego rządu z Komisją Europejską. Chodzi o kwestię respektowania praworządności. Z tego tytułu Bruksela wstrzymuje wypłatę miliardów euro dla Polski, zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Ale nie tylko. Pojawiły się bowiem sygnały, że blokadą mogą być też objęte pieniądze wynegocjowane przez samorządy wojewódzkie.

– Brak tych pieniędzy oznaczałby stagnację i brak rozwoju regionu. Byłoby to też zaprzepaszczenie lat pracy – mówi Rafał Bartek, lider VdG oraz przewodniczący sejmiku województwa opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej.

– Problem byłby nie tylko z inwestycjami, ale i z projektami społecznymi. Przykładowo, inicjatywy realizowane pod kątem aktywizacji seniorów, cieszące się w ostatnich latach coraz większą popularnością, nagle musiałyby zostać przerwane. Przebudowa dróg, które remontuje się odcinkami, również byłaby wstrzymana – opisuje Rafał Bartek.

Rafał Bartek, lider VdG i przewodniczący sejmiku, oraz marszałek Andrzej Buła

Andrzej Buła wskazuje, że obecnie woj. opolskie realizuje inwestycje, których koszt – około 50 mln zł – jest w pełni pokrywany z budżetu regionu. Dopiero po ich ukończeniu region odzyskuje część pieniędzy z puli unijnej. Na przyszły rok zaplanowane są podobne działania, na poziomie 50-60 mln zł. Wstrzymanie wypłaty pieniędzy unijnych przez Brukselę oznaczałoby poważne obciążenie dla budżetu regionu.

Rafał Bartek uważa, że alternatywę na wypadek zakręcenia kurka z euro powinien przedstawić rząd.

– Tutaj najpewniej w grę wchodziłby mechanizm grantowy. Granty te zapewne byłyby rozdawane na niejasnych zasadach, tak, jak miało to miejsce do tej pory. Dlatego liczę, że rząd pójdzie po rozum do głowy – stwierdza.

Andrzej Buła: Czeki za czeki

Marszałek województwa zauważa, że o tym, w jak trudnej sytuacji finansowej znajduje się Polska, świadczy fakt, iż przy ostatniej emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie zgłosił się do nich żaden chętny.

– Te pieniądze miały być przeznaczone na modernizację armii. Wychodzi na to, że na razie nie mamy za co poprawić jej stanu – zauważa marszałek.

– Jednocześnie w ostatnich tygodniach mieliśmy prawdziwy festiwal rozdawania samorządowcom czeków przez polityków PiS – dodaje Andrzej Buła. – Przypominam, że to są pieniądze, które wcześniej władza w Warszawie zabrała nam poprzez ucięcie samorządom wpływów z podatków PIT i CIT. Dlatego proszę koleżanki i kolegów samorządowców, aby przy okazji przyjmowania tych czeków wystawiali przedstawicielom PiS czeki w drugą stronę. Za dokładanie do systemu oświaty. Za wyższe rosnące rachunki za energię. To wszystko jest skutkiem polityki tego rządu, której skutki wszyscy odczuwamy na poziomie samorządowym.

Tags: Andrzej BułaRafał BartekUrząd Marszałkowski Opole
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Policyjny pościg w Opolu

    Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ruch wahadłowy na DK46. Powodem budowa trasy rowerowej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025