USK w Opolu pochwalił się nową technologią zabiegową, którą wspiera wyspecjalizowany robot. Wykorzystano go do przeprowadzenia interwencji wieńcowych dotychczas u kilku pacjentów. O szczegółach mówią lekarze szpitala.
USK w Opolu korzysta ze sztucznej inteligencji – robot na sali
– Wsparcie doświadczonego lekarza przez sztuczną inteligencję i wykonującego zabieg przez robota to teraźniejszość i nieuchronna przyszłość. Chcemy w niej bezwzględnie uczestniczyć – przekonuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych USK w Opolu.
Dodaje, że zespół szpitala do takich zadań jest dobrze przygotowany, zmotywowany i kompetentny. Jak na razie operacje wykonuje wypożyczony robot.
– Mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się on stałym elementem wyposażenia naszej pracowni. I tym samym wejdziemy do międzynarodowej grupy ośrodków stosujących roboty w leczeniu chorób wieńcowych oraz uczestniczących w rozwoju technologii robotycznej – ocenia prof. Sacha.
Zaznacza, że opolski szpital byłby wtedy siódmym ośrodkiem na świecie. W związku z tym w jednym rzędzie stałby obok francuskich, niemieckich i belgijskich ośrodków. One wszystkie biorą udział w tym projekcie.
– Dlatego to ogromna szansa na międzynarodową rozpoznawalność dla naszego szpitala uniwersyteckiego – podkreśla.
Dr n med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa zwraca uwagę na fakt, że choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce.
– Dynamicznie rozwijamy w naszym ośrodku dziedziny medycyny, które zajmują się leczeniem tych chorób. Planujemy wybudowanie Centrum Sercowo-Naczyniowego, w którym pacjenci będą kompleksowo zabezpieczeni przez współpracujące ze sobą zespoły kardiologów, chirurgów naczyniowych i neurochirurgów – komentuje dr n med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa.
Czytaj też: Innowacja na urologii w USK w Opolu. Pacjentka wypisana w ciągu doby od zabiegu
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.