Jak tłumaczy dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego oraz kierownik Oddziału Urologii w USK w Opolu, innowacja sprawiła, że pacjentka mogła opuścić szpital w pierwszej dobie od zabiegu.
– Stent rozszerza moczowód zwężony w efekcie radioterapii. Ułatwia swobodny odpływ moczu z nerki do pęcherza. Kontrola wykazała jego prawidłowe ułożenie i funkcjonowanie – opisuje.
Dr hab. Marcin Życzkowski zauważa, że innowacja na urologii w USK w Opolu to skuteczny i prosty sposób postępowania w zwężeniach moczowodów. To alternatywa dla powtarzalnych wymian cewników samotrzymających. Nie wspominając o „trudnych, a czasem niemożliwych lub skazanych na niepowodzenie operacji naprawczych moczowodu”.
Do zabiegu posłużył nowy sprzęt rentgenowski, który szpital kupił niedawno za ponad pół miliona złotych. Z zabiegu mogą skorzystać osoby ze wskazaniami do takiego leczenia.
Nie tylko innowacja na urologii w USK w Opolu. Są wyniki unikalnych zabiegów naczyniowych
USK w Opolu chwali się też wynikami zabiegów, jakie pracownicy szpitala zaprezentowali na międzynarodowym kongresie EuroELSO w Krakowie. Chodzi o wykorzystanie pompy Impella u chorych z ciężką stenozą aortalną i wielonaczyniową chorobą wieńcową przy zabiegach przeprowadzonych z przezskórnego dostępu podobojczykowego.
– Stenoza aortalna to wada nabyta, najczęściej w efekcie procesu zwyrodnieniowego. Polega na zwężeniu zastawki aortalnej, przez co utrudniony jest wypływ krwi z lewej komory do aorty. Zwężenie zastawki objawia się dusznością i bólami w klatce piersiowej, a stan pacjenta pogarsza się, gdy towarzyszy temu zaawansowana choroba wieńcowa. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy nie jest możliwy dostęp do serca, w celu naprawy zastawki, przez tętnice udowe w pachwinie – wyjaśnia kardiolog dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik zespołu wykonującego takie zabiegi, prof. Politechniki Opolskiej.

– U takich chorych wykonywaliśmy złożone zabiegi na zastawce aortalnej i naczyniach wieńcowych ze wsparciem pompą Impella. Można powiedzieć, że przełamywaliśmy dwie bariery zabiegowe. To wprowadzenie pompy Impella przez zwężoną zastawkę aortalną oraz wprowadzenie pompy Impella u chorych ze zwężeniem zastawki z przezskórnego dostępu podobojczykowego – kontynuuje prof. Sacha i podkreśla, że opolski zespół pokazał, że tego typu zabiegi są wykonalne i bezpieczne.
– Materiał badawczy dotyczył pierwszych pięciu chorych i jest to obecnie jedyny taki materiał opublikowany na świecie. Przecieramy nowe ścieżki w małoinwazyjnym leczeniu bardzo skomplikowanych chorych – komentuje Jerzy Sacha.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.