Rafał Bartek swoje przesłanie do członków mniejszości zaczął od tego, że rok 2024 był czasem bardzo pracowitym i obfitującym w wydarzenia.
– Do najważniejszych sukcesów możemy zaliczyć powrót trzech godzin tygodniowo języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach od 1 września 2024 roku – podkreślił lider mniejszości.
Dyskryminacja rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy to liczba godzin została zredukowana z trzech do zaledwie jednej.
W ciągu tych dwóch lat przedstawiciele mniejszości niemieckiej podejmowali wiele działań mających na celu zmianę tej decyzji, aby móc powrócić do „normalności”, czyli sytuacji, w której nasze dzieci mają takie same prawa jak dzieci z innych mniejszości – podkreślił Rafał Bartek.
Przesłanie do członków mniejszości. „Wybory przyniosły nadzieję”
Jak pisze, nadzieję przyniosły wybory parlamentarne w Polsce pod koniec 2023 roku.
– Konstruktywne rozmowy z nowym rządem zaowocowały powrotem języka niemieckiego jako języka mniejszości do szkół zgodnie ze starymi regulacjami. Położyło to kres dwuletniej dyskryminacji około 60 000 dzieci z mniejszości niemieckiej – stwierdza.
Bartek uważa jednak, że pomimo przywrócenia trzech godzin w szkołach, konsekwencje poprzedniego rozporządzenia będą odczuwalne jeszcze przez bardzo długi czas.
– Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni jakością nauczania, ale także brakiem nauczycieli, który stał się poważnym problemem w wielu szkołach, ponieważ niektórzy nauczyciele musieli zmienić swój przedmiot nauczania – przyznaje Rafał Bartek w przesłaniu do członków mniejszości na 2025 rok.
Decyzje nowo wybranego polskiego rządu przyczyniły się również do tego, że dwaj przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Komisji Wspólnej Mniejszości Narodowych i Etnicznych po dwóch latach nieobecności wznowili udział w pracach tego gremium.
Nastrępnie Lider VdG swoje przesłanie do członków mniejszości poświęca działaniom mniejszości niemieckiej związanym z pielęgnowaniem języka, takim, jak kursy sobotnie i Deutsch AG, a także małym projektom realizowanym w ramach inicjatyw takich jak Deutsch vor Ort czy „Ożywienie domów spotkań”.
Wybory samorządowe pod nowym szyldem
7 kwietnia 2024 roku odbyły się w Polsce wybory samorządowe, w których aktywny udział wzięli również członkowie MN w Polsce.
– Tradycyjnie najaktywniejsi pod tym względem byli członkowie z województwa opolskiego, którzy jednak po raz pierwszy nie kandydowali z komitetu mniejszości, lecz startowali w szerszej formacji pod nazwą Śląskich Samorządowców – pisze lider mniejszości.
– Formuła ta, będąca jednocześnie ryzykownym przedsięwzięciem, ostatecznie doprowadziła do sukcesu i tym samym przedstawiciele MN reprezentowani są obecnie na wszystkich szczeblach polityki regionalnej w województwie opolskim. Funkcję wicemarszałka i przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego zajmują właśnie przedstawiciele Śląskich Samorządowców – podkreśla.
15 maja Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mianował Ryszarda Gallę na stanowisko doradcy ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
– To wielki sukces nie tylko dla Niemców, ale także dla wszystkich mniejszości mieszkających w Polsce – zauważa Rafał Bartek.
2 lipca w Warszawie po raz pierwszy po sześcioletniej przerwie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.
– Nasza społeczność niemiecka została również wymieniona w Planie Działania podpisanym przez oba rządy – zauważa Rafał Bartek.
W dokumencie tym mowa jest między innymi o tym, że Polsko-Niemiecki Okrągły Stół, który powołano w 2010 roku w celu zajmowania się sprawami mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech, ma ponownie powrócić do życia w nowej formule.
Przesłanie do członków mniejszości: Ważne jubileusze i rocznice
Przewodniczący VdG zauważył, że miniony 2024 rok był rokiem wyjątkowych jubileuszy: 30-lecia współpracy VDG ze Związkiem Wypędzonych Turyngii w dziedzinie edukacji, 15 lat Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae oraz ZSP w Raszowej w gminie Tarnów Opolski. 30-lecie świętował też Związek Śląskich Kobiet Wiejskich.
Minęło również 15 lat od wejścia w życie w Polsce Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.
– Minęło 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co jest szczególnie ważne dla mniejszości niemieckiej, ponieważ od tego czasu tworzymy europejską rodzinę z Republiką Federalną Niemiec i innymi krajami – stwierdza Bartek.
– W nadchodzącym 2025 roku będziemy obchodzić kolejne rocznice, w tym 80. rocznicę Tragedii Niemców na Wschodzie, znaną również w województwie śląskim i opolskim pod określeniem Tragedii Górnośląskiej – dodaje.
Wydarzenie to upamiętnia morderstwa, gwałty, rabunki, aresztowania, wypędzenia, osadzenia w obozach pracy i deportacje. Wiele osób straciło życie, a wiele zmuszonych było dalej żyć z tym bolesnym doświadczeniem. Aby upamiętnić ofiary, organizacje MN zaplanowały z tego powodu różne wydarzenia przez cały rok.
Ponadto świętować będziemy 20-lecie uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. (…)
Wiele stowarzyszeń mniejszości niemieckiej, które powstały zaraz po przemianach ustrojowych, obchodzić będzie swoje 35-lecie. Należą do nich dwie największe organizacje wojewódzkie – TSKN Opole i TSKN Województwa Śląskiego.
Przesłanie do członków mniejszości przypomina też o ważnych wydarzeniach politycznych w nowym roku: wyborach do Bundestagu, w których głosować będą mogli również Niemcy mieszkający w Polsce oraz wyborach prezydenckich w Polsce.
Liczą się język, tożsamość i kultura
Przesłanie do członków mniejszości Rafał Bartek kończy podziękowaniami dla członkówm organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce za ich pracę i zaangażowanie.
– Minione lata pokazały nam, że najważniejsze jest, abyśmy pozostali aktywni i dbali o naszą tożsamość, język i kulturę. Obecna sytuacja polityczna w Polsce otworzyła dla nas pewne „okna możliwości”, które możemy wykorzystać tylko wtedy, gdy pozostaniemy aktywni – podkreśla.
– W nowym roku życzę nam wszystkim wiele radości z pracy dla i z MN. Cieszę się z każdej aktywności naszych organizacji, szczególnie tych, w których zaangażowana jest również młodzież. Bądźmy nadal odważni. Życzę Państwu Szczęśliwego Nowego Roku! – kończy Rafał Bartek.
Czytaj też: Co nas czeka w 2025 roku? Oto prognozy ekspertów z kluczowych dziedzin
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania