Pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego UO odebrali dyplomy
Pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego UO świętowali w sobotę w towarzystwie swoich profesorów, rodzin i wielu gości. Jednym z nich jest Marcin Pelc, który był m.in. starostą roku i przewodniczącym Wydziału Lekarskiego.
– Sześć lat studiów minęło jak jeden dzień. Nie da się ukryć, że to był bardzo intensywny czas, ale bardzo owocny. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli pełnić swoją misję w tym pięknym zawodzie jakim jest lekarz. Osobiście rozważam wybór ortopedii na specjalizację – mówił Marcin Pelc.
Marcin Pelc na studia do Opola przyjechał z Wielkopolski.
– Uznałem, że UO to młoda uczelnia, która może dać mi perspektywy rozwoju. A także da bezpośredni kontakt z prowadzącymi. Brałem także pod uwagę odległość i w miarę regularny kontakt z rodziną. Na tych studiach doceniłem przede wszystkim kameralność. Uważam, że to był bardzo dobry wybór. Gdy zdawałem na studia, wahałem się pomiędzy Opolem a Łodzią – opowiada.
Rośnie liczba studentów medycyny na UO
– W 2017 roku kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęło 100 studentów. Dziś mamy 78 absolwentów. Widać wyraźnie, że ukończenie tych studiów nie jest rzeczą prostą – mówił dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, dziekan Wydziału Lekarskiego, prof. UO.
– Z każdym rokiem zwiększaliśmy liczbę przyjmowanych studentów. Aktualnie na szóstym roku jest ich 100. Natomiast kolejne roczniki liczą ich od 150 do 160 – wyliczał.
Obecnie Uniwersytet Opolski na pierwszy rok kształcenia na kierunku lekarskim przyjął 170 żaków.
– Łatwo policzyć, że za dwa lata na kierunku lekarskim będzie studiowało ok. 950 studentów. Mamy nadzieję, że co roku ok. 150 absolwentów będzie opuszczać mury uczelni – dodał prof. Jacek Jóźwiak.
Dziekan podkreślił również, że uczelnia jest zadowolona z utrzymywanego poziomu i zainteresowania studiami. O naukę na kierunku lekarskim ubiega się średnio blisko 20 kandydatów na jedno miejsce. W tym roku było ich 18 na jedno miejsce.
– Najczęściej to osoby z Opola i Opolszczyzny, ale nie brakuje chętnych z województw ościennych, m.in. dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego. To dla nas bardzo istotne – podkreślał.
Pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego UO – ilu zostanie w woj. opolskim?
Marek Gierlotka, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych UO wyraził nadzieję, że pierwsi absolwenci skupią się na pracy zawodowej, ale „będą też czuć duch Uniwersytetu Opolskiego”.
– I w związku z tym będą budować razem z nami siłę kierunku lekarskiego naszego uniwersytetu. Przez te lata zbudowaliśmy już nimi bardzo dobrą naukową kategorię B plus – podkreślał prof. Marek Gierlotka.
– Dlatego możemy rozpocząć prowadzenie przewodów doktorskich, habilitacji. Nasi studenci od samego początku bardzo mocno włączyli się w działalność naukową. Zdobywają nagrody na konferencjach, publikują, współorganizują konferencje własne i z nami – komplementował.
Jolanta Smarkowska-Mokrzycka, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej powiedziała, że na Opolszczyźnie staż podyplomowy rozpoczęło już 43 osoby, które ukończyły 6-letnie studia medyczne.
– To pocieszające, choć chcielibyśmy by było tych osób więcej. Mimo to jest szansa, by z kolejnym rokiem lekarzy będzie nam przybywało. Sądzę, że zdecydowana większość z nich zostanie na Opolszczyźnie – podsumowała.