OTLiA rozpoczyna sezon
– W moim przekonaniu teatr spełnia misję. Tak było i będzie również w naszym przypadku – nie krył podczas spotkania z mediami Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA. – W dodatku nasz teatr jest stworzony do odkrywania tajemnic. I takowe postaramy się odkrywać również w najbliższym czasie – dodaje.
Zaprasza przy tym na dwie najbliższe premiery, które – jak sam zauważa – ujrzą „światło dzienne” jeszcze w tym miesiącu. Chodzi o „Brzechwatorium” w adaptacji i reżyserii Mariana Pecko zaplanowane na 23 września. A także o tydzień późniejszą „Niekończącą się historię” Michaela Ende w adaptacji i reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
– W tym pierwszym przypadku staramy się poruszać ważny temat relacji międzypokoleniowych. Przy drugiej naszej propozycji reżyser spektaklu będzie się zajmował m. in. problemem samoakceptacji dziecka – wyjaśnia dyrektor teatru.
Festiwal już niebawem
Jakby tego było mało już w dniach 14-20 października odbędzie się 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. W związku z rada artystyczna imprezy obejrzała 50 spektakli i spośród nich do konkursu wybrała 12.
– Dzięki tym przedstawieniom publiczność, opolska i nie tylko, będzie miała szansę zobaczyć to, co w tej chwili jest interesujące w polskich teatrach lalek – zauważał Krystian Kobyłka.
Podczas konferencji nie zabrakło także swoistego rodzaju podsumowania ubiegłego sezonu. Jak się bowiem okazało tylko w tym czasie wystawiono 400 spektakli, które odwiedziło 40 tysięcy widzów. Przypominano także, iż sezon 2022/23 zwieńczono uczestnictwem w projekcie „Kultura bez barier”. Ta ogólnopolska inicjatywa ma w założeniu poprawić dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami.
– Staramy się być otwarci dla wszystkich. Już wcześniej realizowaliśmy kilka spektakli dostępnych, czyli spektakli, które były tłumaczone na polski język migowy oraz miały audiodeskrypcję – tłumaczyła Karolina Bujak-Dybel, specjalistka ds. pracy artystycznej i administracyjnej OTLiA. – Zrobiliśmy też napisy dla osób niesłyszących i z tego projektu zrealizowaliśmy trzy takie spektakle.
Najlepszy teatr w Polsce
– To jest jedno z wielu miejsc kultury w mieście, ale jest to miejsce absolutnie wyjątkowe. Tworzy wydarzenia, które pozwalają się edukować, poznawać, dają wiele przeżyć i skłaniają do dyskusji. Dlatego zachęcam do przychodzenia tutaj, tak jak ja przychodzę ze swoją rodziną – podkreślał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, nie kryjąc przy tym, iż m. in. dzięki również tej instytucji miasto może walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. – Bez tego nie moglibyśmy nawet myśleć o takich staraniach. To jest najlepszy teatr lalki i aktora w Polsce oraz jeden z najlepszych teatrów w ogóle.
Warto odnotować, iż szczegółowe informacje o programie na ten sezon można znaleźć TUTAJ.
Czytaj także: 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne zakończone. Na podium dwóch laureatów!