Centrum „Betania” zarządzane jest przez Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie. Pod stałą opieką ma 18 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz około 60 w hospicjum domowym. Zapewnia także opiekę paliatywną rodzinom pacjentów.
– Dobrą opieką trzeba się dzielić – mówi Barbara Chyłka, kierowniczka biura Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, koordynatorka wolontariatu oraz fundraiserka, która wraz z dyrektorem hospicjum Jarosławem Wachem prowadziła galę. – Szkolimy lekarzy medycyny paliatywnej, pielęgniarki, opiekunów medycznych, psychologów i fizjoterapeutów. Nasza placówka otrzymała akredytację na szkolenie lekarzy specjalistów do 2031 roku.
Pięć osób i instytucji otrzymało statuetki i tytuły „Przyjaciel Betanii” 2024. Statuetka ma formę piórka.
– Od 2001 roku w naszym logo widnieje piórko. Symbolizuje lekkość i ulotność życia, ale też nadzieję, którą chcemy nieść naszym pacjentom. Jak pisała Emily Dickinson: „Nadzieja to ta rzecz z piórami, co w duszy przysiada i śpiewa melodię bez słów i nigdy nie ustaje” – dodaje Barbara Chyłka.
Opolskie hospicjum. Tegorocznymi laureatami zostali:
- Jerzy Rzetelski, specjalista BHP z Opola, który od początku istnienia hospicjum, wspiera je wolontariacko cennymi radami, działając na rzecz bezpieczeństwa pacjentów i personelu.
- Krzysztof Dobrowolski, dziennikarz „Radia Opole”, który przedstawia działalność hospicyjną w sposób przystępny i pełen empatii. Przyczynia się w ten sposób do budowania świadomości o potrzebach pacjentów hospicyjnych.
- Radio Doxa, które od lat jest niezawodnym przyjacielem Hospicjum „Betania”, regularnie relacjonuje wydarzenia związane z jego działalnością. Dzięki temu słuchacze mają okazję poznać, czym jest opieka paliatywna i jak ważną rolę pełni w życiu pacjentów i ich rodzin.
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzeleczkach, która od pięciu lat wspiera hospicjum w sposób wyjątkowy, organizując kiermasze i kwesty na rzecz pacjentów. Szkoła regularnie przyjeżdża do hospicjum z koncertami, przynosząc radość i uśmiech jego podopiecznym.
- Jolanta Kyć, która regularnie wspiera hospicjum dokonując comiesięcznych wpłat. W minionym roku wspierało hospicjum w ten właśnie sposób kilkanaście osób. Statuetkę w imieniu nieobecnej pani Jolanty odebrała córka.
Podziękowanie dla wolontariuszy
Trzy opolskie instytucje – PSP nr 11, PSP nr 30 oraz Centrum Aktywizacji Społecznej – otrzymały podziękowania za wieloletni udział w akcjach i w kwestach.
Gala była także okazją do podziękowania wolontariuszom. Od początku 2024 roku hospicjum współpracuje z 35 wolontariuszami stałymi. Tytuły Superwolontariuszy otrzymali:
- Jolanta Jakubowska,
- Alicja Radomska,
- Monika Klyszcz,
- Beata Kubis,
- Hanna Waleska,
- Bogusława Gajewska,
- Aleksandra Góźdź,
- Teresa Czapka,
- Katarzyna Wróblewska,
- Jonasz Waleska.
– Wolontariusze są dla naszych pacjentów bardzo ważni – podkreśla Barbara Chyłka. – Zarówno akcyjni, jak i długofalowi, którzy przychodzą cyklicznie, by z naszymi chorymi wyjść na spacer, porozmawiać, poczytać im książkę lub się z nimi pomodlić. W czasie gali dziękujemy także naszym pracownikom: opiekunom medycznym, pielęgniarkom i lekarzom. Dzięki gali staramy się naszym gościom pokazać, co robimy i przełamywać stereotypy związane z opieką hospicyjną. Służą temu także nasze kampanie społeczne: „W Betanii jest życie” oraz „Pola Nadziei”.
Czytaj także: IKEA przekazała łóżka dla Głuchołaz. We Wronowie są kontenery mieszkalne
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.