sobota, 12 lipca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Najważniejsze

„Uwięzieni” na czwartym piętrze. Windy będą, ale nie dla każdego

Rząd chce, by w większości nowych budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej montaż wind był obowiązkowy. Takie zmiany przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii. Przepisy mają poprawić dostępność architektoniczną, ale ich wdrożenie – zwłaszcza w istniejących już obiektach – może okazać się nie tylko kosztowne, lecz także technicznie niewykonalne. W wielu przypadkach dobudowa dźwigu osobowego będzie przypominać walkę z grawitacją i zdrowym rozsądkiem.

Agnieszka Koziak Agnieszka Koziak
2025-07-10
w Najważniejsze, Opole, Region, Tylko u nas
windy

Dla wielu mieszkańców winda otwiera wiele zamkniętych dotąd drzwi. Lokatorzy starych budynków bez wind nie będą raczej mogli tej dogodności doświadczyć - fot. freepik.com

Nadchodzące zmiany w przepisach budowlanych mogą znacząco wpłynąć na sposób projektowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii przewiduje obowiązek montażu wind w większości nowych budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej.

Dotyczyć ma to nie tylko deweloperów, ale również wspólnot, spółdzielni i inwestorów indywidualnych. Cel? Ułatwienie dostępu i poprawa standardów dostępności, szczególnie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Więźniowie najwyższego piętra bez windy

Dotychczas przepisy nie wymagały montażu wind w budynkach do czterech kondygnacji, co przez dekady było normą w polskim budownictwie mieszkaniowym. Dla wielu osób życie na czwartym piętrze bez windy stało się codziennością – wymagającą fizycznie, ale z czasem akceptowaną.

Jednak wystarczy choroba, podeszły wiek lub zwykłe zakupy z cięższymi torbami czy nowymi meblami, by czwarte piętro zamieniło się w przeszkodę nie do pokonania. Nowe przepisy mają to zmienić, nakładając obowiązek instalacji wind już od trzeciej kondygnacji. Rząd tłumaczy to troską o osoby, które z powodu barier architektonicznych zostały niejako „uwięzione” we własnych mieszkaniach.

Krytycy jednak podnoszą, że rozwiązanie dobre w teorii, w praktyce może oznaczać ogromne wydatki i skomplikowane remonty, które nie zawsze da się zrealizować. Zwłaszcza w starszych budynkach, czy kamienicach, które często widnieją w rejestrze zabytków.

– Na czwartym piętrze bez dostępu do windy mieszkam w zasadzie od dziecka – opowiada pan Mirek z opolskiej Malinki. – Po 20 latach mieszkania z rodzicami, oni wybudowali dom, nie mieli już siły na te schody, a ja zostałem przysłowiowym więźniem czwartego piętra. Jestem jeszcze młody, ale pierwsze problemy z brakiem dostępu do windy odczułem, kiedy urodziła mi się córka. Częste wizyty u lekarza, rehabilitacje i wchodzenie góra dół kilka razy dziennie, nierzadko z wózkiem, bo nasz budynek wózkowni nie ma. A w zasadzie ma, ale jest tam pomieszczenie dla sprzątaczek. Po intensywnym dniu pracy, kwestia wyniesienia śmieci czy wybrania się na zakupy często wiąże się z planowaniem strategii wyjścia. Czyli jak pogodzić wszystkie zaplanowane czynności i nie biegać przy tym co chwila góra-dół.

Problemy ze sprzedażą mieszkania

– Wąska klatka schodowa to kolejny problem, bo każda dostawa mebli wiąże się z niemal cyrkowymi popisami, żeby towar w ogóle dotarł do mieszkania – dodaje pani Kamila, żona pana Mirka.

– Kiedyś zamówiliśmy wielki narożnik (śmieje się) i musieliśmy go zwrócić, bo zwyczajnie nie dało się go wnieść na czwarte piętro. Mam starszych sąsiadów piętro niżej. Kiedy mogę, pomagam im z zakupami. Winda byłaby dla nich zbawieniem, jednak gdzie taki dźwig dobudować? Kto za to zapłaci? – dopytuje.

Pani Kamila mieszka na czwartym piętrze w bloku bez windy od 17 lat.

– Można powiedzieć, że da się do tego wchodzenia przyzwyczaić. Ale zmieniłam zdanie po wypadku i kilku operacjach kolan. Wtedy z przysłowiowego więźnia, stałam się prawdziwym zakładnikiem własnego mieszkania – stwierdza.

– Po każdej z operacji przez kilka dni musiałam przeprowadzać się do rodziców, którzy mieszkają na parterze, by móc chodzić na rehabilitację, czy zwyczajnie zaczerpnąć świeżego powietrza na zewnątrz. No i kiedy już postanowiliśmy się z rodziną przeprowadzić, to nie sposób sprzedać mieszkania. W dobie nowego budownictwa, lokal na 4 piętrze bez dostępu do windy jest nieatrakcyjny i wcale się nie dziwię.

Windy także w starszych budynkach? Koszty spadną na wspólnoty

Projektowane przepisy obejmą nie tylko nowe inwestycje. W przypadku przebudowy już istniejących budynków wielorodzinnych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą zobowiązane do zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W praktyce oznacza to konieczność dobudowania wind tam, gdzie ich dotąd nie było. Koszty tej modernizacji mają ponosić właściciele budynków, co może okazać się sporym wyzwaniem finansowym, zwłaszcza dla mniejszych wspólnot.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii tłumaczy, że nowy projekt rozporządzenia nie nakłada obowiązku montażu dźwigów osobowych w przypadku budynków istniejących.

– Przepisy rozporządzenia będą miały zastosowanie przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynku lub jego części, zgodnie z ich przeznaczeniem. Oznacza to, że właściciele istniejących budynków mogą, jeśli chcą, dostosować go do nowych wymagań, ale obowiązek powstaje dopiero, gdy nastąpi np. nadbudowa lub zmiana sposobu użytkowania budynku – czytamy w informacji przesłanej do redakcji O!Polskiej.

W praktyce oznacza to, że mieszkańcy wielu polskich miast, w tym Opola, nie odczują żadnych zmian. Stare bloki pozostaną takie, jakie są – nawet jeśli mają cztery piętra i brak windy. Wnioski? Choć idea poprawy dostępności architektonicznej jest słuszna, rozporządzenie nie rozwiązuje problemu „więźniów czwartego piętra” w już zamieszkanych budynkach.

Spółdzielnie i wspólnoty temat znają, ale nie wiedzą co z nim… począć

Choć projekt rozporządzenia dopiero co ujrzał światło dzienne, jego zapisy już wywołują pytania o realność wdrożenia. Zarządcy wspólnot mieszkaniowych podchodzą do sprawy ostrożnie, wskazując na ograniczenia techniczne i finansowe.

– Temat jest zbyt świeży aby wspólnoty mieszkaniowe i właściciele w tych wspólnotach planowali cokolwiek w tym zakresie – zauważa Krzysztof Nosek, zarządca kilku nieruchomości w Opolu. – Zasoby mieszkaniowe, którymi administrujemy, w dużej mierze nie spełniają warunków wynikających z projektu rozporządzenia. W sytuacji kiedy wejdzie ono w życie, wspólnoty na corocznych zebraniach będą podejmowały decyzje w tej sprawie, zarówno pod względem technicznym jak i finansowym.

– Należy zaznaczyć, że większość budynków zwłaszcza w zabudowie śródmiejskiej zwartej nie będzie miała fizycznych możliwości zainstalowania tych urządzeń – dodaje. – Ponadto koszty budowy, zwłaszcza wind mocno obciążyłyby właścicieli budynków, co związane byłoby ze znacznym podniesieniem funduszu remontowego lub zaciągnięcia kredytu. Na najbliższych zebraniach wspólnot ( I kwartał 2026) temat ten będzie stanowił jeden z wielu do dyskusji i ewentualnego podjęcia stosownych uchwał.

Jak podkreśla prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Opole Arkadiusz Kowara, opolska spółdzielnia od wielu lat prowadzi działania zmierzające do likwidacji barier architektonicznych. Jednocześnie zaznacza, że realizacja założeń planowanego rozporządzenia będzie możliwa tylko przy zapewnieniu zewnętrznego dofinansowania.

– W kwestii projektu rozporządzenia będziemy się wypowiadać, kiedy zostanie wydane – tłumaczy. – Do tego czasu realizujemy nasz wieloletni program dostępności, adekwatnie do środków, jakimi dysponujemy w ramach funduszu remontowego. Natomiast podkreślenia wymaga fakt, że do likwidacji barier i poprawy dostępności, określonych m.in. w projekcie ministerialnego rozporządzenia, konieczne jest zapewnienie dodatkowych dofinansowań lub dotacji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Według przekazanych przez MRiT informacji, konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia mają się zakończyć w połowie lipca br.

Czytaj także: Nowy lokal w miejscu szaletu w Opolu? Miasto szuka chętnego

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: materiały budowlaneosiedle AK Opolezdrowie

Czytaj więcej

kresy

80 lat temu zostawili Kresy i wyruszyli w nieznane. Trzy rodziny, trzy historie

Krzysztof Ogiolda
2025-07-12
0

Tadeusz Krawczuk mieszka z żoną Józefą w Strzelcach Opolskich. Podróż, podczas której zostawił Kresy i ruszył na zachód, zaczął w...

rock am palast 2025

Rock Am Palast się rozkręca. Trzy dni muzyki i nie tylko – za darmo!

Łukasz Baliński
2025-07-12
0

Wcześniej impreza trwała dwa dni. Ale Rock Am Palast 2025 będzie dłuższy. M.in. dlatego, że do występu na terenie Pałacu...

Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu

Władze zakręcą kurek z pieniędzmi dla stowarzyszenia hołubiącego antysemitę

Jolanta Jasińska-Mrukot
2025-07-11
0

W ostatnim numerze „O!Polskiej” napisaliśmy, że Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu oraz tamtejsze Starostwo Powiatowe wzięły patronat i dofinansowały uroczystości XXII...

prace Opole Kluczbork

Nowa jezdnia i połowa ronda. Postępy na trasie Opole – Kluczbork

Piotr Guzik
2025-07-11
0

Prace na trasie Opole – Kluczbork zmierzają do finału. Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca...

obóz strażacki w Turawie

Obóz strażacki dla dzieci i młodzieży. Dobra zabawa i nauka

Krzysztof Ogiolda
2025-07-11
0

- Obóz strażacki w Turawie zorganizowaliśmy już po raz szósty – podkreśla Katarzyna Szczemirska, prezeska Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustkowie....

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • inwestycje kolejowe na południu Opolskiego

    Inwestycje kolejowe na południu Opolszczyzny. „Przywracamy miasto na mapę”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ulewy nad Opolszczyzną. Na dwóch rzekach może być problem

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowy lokal w miejscu szaletu w Opolu? Miasto szuka chętnego

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Matura 2025 – wyniki w województwie opolskim

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Eko Okna potwierdzają: Koniec produkcji w zakładzie na Opolszczyźnie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Marszałkowski Opole Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025