Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny ogłosiła ranking najlepszych oddziałów i szpitali położniczych w Polsce. Znalazły się w nim też najlepsze porodówki w 2023 roku na Opolszczyźnie.
Ranking dotyczy ubiegłego roku i ocenia standardy jakości opieki okołoporodowej oraz przestrzeganie zapisów ustawy o prawach pacjenta.
Najlepsze porodówki w 2023 roku na Opolszczyźnie na tle kraju
W pierwszej krajowej dziesiątce rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku nie ma żadnej placówki z naszego województwa. Natomiast w zestawieniu TOP3 w Regionie znalazły się:
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
- Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
- Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich.
Dodajmy, że „TOP3 w regionie” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej trójce regionalnej w Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku w 2023. Co więcej, osiągnęły w punktacji ocenę przynajmniej 75/100.
Opolszczyzna została zaszeregowana w regionie południowym
Na tej liście szpitale też są ułożone alfabetycznie, ale sprawdziliśmy przyznaną punktację na stronie https://gdzierodzic.info/szpitale.
Porodówka z Kędzierzyna-Koźla najlepsza w Opolskim
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu z Kędzierzyna–Koźla ma aktualnie największa liczbę punktów w województwie w rankingu na najlepsze porodówki w 2023 roku na Opolszczyźnie.
Następne są Strzelce Opolskie i Krapkowice. Wysoką punktację ma też Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Niestety znalazło się poza pierwszą trójką.
Niektóre szpitale zebrały zbyt małą liczbę ankiet i z tego powodu nie zostały poddane ocenie. Ponieważ warunek to zebrane przynajmniej 30 ankiet, wypełnionych przez kobiety, które urodziły w danym roku oraz w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych.
Szpital z Kędzierzyna–Koźla pierwszy raz znalazł się tak wysoko w rankingu. Jest to związane ze zmianami, jakie zostały wprowadzone na oddziale położniczym. Ale nie tylko.
– Nasz szpital znalazł się na pierwszym miejscu tego rankingu w województwie opolskim. To dla nas olbrzymie wyróżnienie i powód do dumy – podkreśla Jarosław Kończyło, dyrektor placówki.
Dyrektor SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu: Godne warunki, szacunek, empatia
I jak dodaje, „pacjent jest tu najważniejszy”.
– Absolutnie uważamy, że każda kobieta musi posiadać możliwość urodzenia swojego dziecka w godnych warunkach, otoczona szacunkiem, empatią i uważną opieką ze strony naszego personelu – dodaje.
Dyrektor opowiada, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy jego zespół intensywnie pracował nad tym, by zmienić warunki pobytu na Oddziale Położniczym.
– Wyróżnienie SPZOZ Kędzierzyn-Koźle w rankingu oparte jest o autentyczne doświadczenia w obszarze opieki okołoporodowej. To głos kobiet rodzących w szpitalu. Jest on dla nas ważnym sygnałem. Bo mówi, że to co robimy, spełnia oczekiwania pań. Jest również impulsem, motywującym do kontynuacji. A także dalszego rozwoju działań zmierzających do poprawy komfortu narodzin – komentuje Jarosław Kończyło.
Historia Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku sięga roku 1994. To wtedy fundacja opracowała przewodnik po porodówkach, mający pomagać kobietom w wyborze najlepszego miejsca narodzin dziecka. Wskazywał szpitale, które świadczą opiekę z poszanowaniem praw rodzących i ich dzieci.
Między innymi publikowano wspomnienia matek. Powstała też specjalna anonimowa ankieta do wypełnienia po porodzie. Potem powstał portal gdzierodzic.info zawierający m.in. bazę szpitali. Umożliwia ona wyszukanie szpitala w konkretnym mieście, jego ocenę lub sprawdzenie jak jest oceniany.
Jak podkreślają organizatorzy akcji, ranking stanowi zestawienie autentycznych doświadczeń dotyczących opieki okołoporodowej. W roku 2023 ankietę wypełniło 16 455 kobiet.
Wskazują, gdzie można „urodzić po ludzku”
„Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może „urodzić po ludzku”, z poszanowaniem godności i intymności, w otoczeniu profesjonalnego i czułego personelu medycznego” – czytamy w komunikacie prasowym fundacji.
„Dzięki rankingowi „Głos Matek” szpitale poddane są kontroli społecznej. A to przekłada się na poprawę opieki okołoporodowej. Upublicznianie głosu kobiet wnosi do debaty publicznej ważny element jakim jest jakość opieki w procesie narodzin i kształtowanie pozytywnego podejścia do doświadczenia macierzyństwa”
W Rankingu Szpitali wyróżnione są dwie kategorie: „TOP10 w Polsce” i „TOP3 w regionie” – czytamy dalej.
Gdzie najlepsze porodówki w Polsce
„TOP10 w Polsce” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej dziesiątce szpitali w 2023 roku. Na tej liście znalazły się (kolejność alfabetyczna wg miejscowości):
- Gdańsk Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – Klinika Położnictwa Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- Gdańsk Swissmed Centrum Zdrowia S.A.
- Goleniów Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
- Hrubieszów Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hrubieszów
- Kartuzy Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Kartuzy
- Lipsko Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
- Malbork Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król
- Myszków Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie
- Piekary Śląskie Piekarskie Centrum medyczne Sp. z o.o. Szpital Miejski pw. Św. Łukasza
- Skarżysko-Kamienna Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie
- Starachowice Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej
- Warszawa Szpital Medicover
- Warszawa Warszawski Szpital Południowy
- Warszawa Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.
- Warszawa Centrum Medyczne ŻELAZNA Sp. z o.o. Szpital Specjalistyczny św. Zofii
- Zawiercie Szpital Powiatowy Zawiercie
Punktacja w rankingu szpitali wyliczana jest zgodnie z przyjętą metodologią na podstawie ankiet „Głos matek” w dziesięciu obszarach:
1. Realizacja planu porodu
2. Swoboda rodzenia
3. Kontakt z dzieckiem po narodzinach
4. Opieka podczas cięcia cesarskiego
5. Pomoc w opiece nad dzieckiem
6. Wsparcie w karmieniu piersią
7. Realizacja praw pacjenta
8. Warunki w szpitalu
9. Ocena postawy personelu
10. Zadowolenie z opieki
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.