– Miażdżyca to poważna choroba, która dotyka miliony Polaków. Często rozwija się latami, nie dając wyraźnych objawów, a jej skutki mogą być tragiczne – od zawału serca i udaru mózgu, po amputacje kończyn, a nawet nagły zgon – wyjaśnia prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.
– Szczególnie niebezpieczna jest miażdżyca wielołożyskowa, rozwijająca się jednocześnie w różnych obszarach ciała. Jej wczesna diagnoza to kluczowy cel projektu – mówi prof. Marek Gierlotka.
W jego ramach uczestnicy skorzystają z serii bezpłatnych badań diagnostycznych oraz konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. Po analizie wyników każdy pacjent otrzyma indywidualne zalecenia dotyczące zdrowia i profilaktyki. Plan zakłada, że badania obejmą 1500 osób.
– Badania prowadzone będą przez dwa lata jako część pięcioletniego projektu naukowego, którego efektem mają być rekomendacje dla lekarzy różnych specjalizacji – podkreśla dr hab. Tomasz Osadnik, główny badacz projektu.
Do badań nie można się jednak zgłosić. To USK będzie wysyłać zaproszenia do osób, u których miażdżyca została już zdiagnozowana. Te osoby będą przechodzić badania pod kątem tego, czy problem nie rozwija się u nich w innych częściach ciała.
Miażdżyca to cichy zabójca – stawiają na zapobieganie
Medycy zaznaczają, że chodzi im o wsparcie profilaktyki, przesunięcie punktu ciężkości z leczenia na prewencję.
– Obecnie pracujemy nad najnowszymi rekomendacjami, w których, wykorzystując wszystkie osiągnięcia diagnostyki i leczenia, będziemy wskazywać, jak prowadzić pacjentów, żeby nie doprowadzić do tego, żeby choroba powstała – wyjaśnia kardiolog prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
PTL to partner projektu, którego liderem jest USK. Członkami konsorcjum są jeszcze Uniwersytet Opolski oraz Fundacja „To się leczy”. Inicjatywę finansuje Agencja Badań Medycznych. Oprócz profilaktyki dla 1500 osób całość będzie też mieć wymiar naukowy. Owocem projektu mają być publikacje, z których korzystać będą inni naukowcy.
Czytaj także: Odczulanie na orzeszki ziemne – nowa terapia w USK w Opolu
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania