„Puls Medycyny” już po raz 22. przygotował to zestawienie. W ten sposób docenia ekspertów mających wpływ na rozwój ochrony zdrowia w Polsce. Prof. Marek Gierlotka jest jedną z 38 nowych osób, które znalazły się na najnowszej Liście Stu 2024 w kategorii medycyna. Uroczysta gala, podczas której odbyła się prezentacja laureatów, odbyła się 17 lutego br. w Warszawie.
Marek Gierlotka od 2021 r. ma tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. To
specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii (w tym inwazyjnej) oraz intensywnej terapii. Pracę zawodową rozpoczął w 1998 roku w III Katedrze i Oddziale Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez pierwsze 20 lat pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca.
Prof. Marek Gierlotka z Opolem zawodowo związany jest od 2018 roku. Pełni tu funkcje dyrektora Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego oraz kierownika Kliniki Kardiologii INM i Oddziału Kardiologii USK w Opolu. To również konsultant wojewódzkim w dziedzinie kardiologii.
Od 2023 roku to prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Stery w organizacji przejmie w tym roku, na dwuletnią kadencję. Prof. Marek Gierlotka należy też do takich gremiów, jak:
- rada naukowa Uniwersytetu Opolskiego,
- zespół ekspertów International Lipid Expert Panel (ILEP),
- Rada Programowa Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC,
- Rada Fundacji „Prosto z serca”,
- Rada Programowa Fundacji „Z sercem do pacjenta”,
- associate editor czasopisma „Cardiology Journal”.
Prof. Marek Gierlotka na LIŚCIE STU 2024
W opolskim USK prof. Marek Gierlotka był jednym z inicjatorów uruchomienia Centrum Naukowo-Badawczego w 2022 roku. Dało ono podstawy do rozwoju nauk medycznych w województwie opolskim.
– Umieszczenie prof. Marka Gierlotki na liście stu osób mających największy wpływ na rozwój medycyny w Polsce to docenienie jego wyjątkowej aktywności zawodowej jako lekarza i naukowca – mówi Dariusz Madera, dyrektor USK w Opolu.
– Kierowany przez prof. Gierlotkę zespół kardiologów realizuje obecnie najwięcej badań klinicznych w naszym ośrodku. Przyczyna się do tego, że opolska medycyna jest zauważana w kraju – uważa.
Czytaj też: „Samorządy naprzód” w Opolu. „Wyniki z 2020 r. to cenna lekcja”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania