Wakat na stanowisku wicedyrektora gabinetu marszałka był od kwietnia tego roku. Daniel Palimąka, polityk PO, który do tego czasu pełnił tę funkcję, zrezygnował z niej po tym, gdy został starostą powiatu nyskiego.
Poszukiwania następcy Daniela Palimąki urząd marszałkowski ogłosił 12 września. Pod koniec tego miesiąca okazało się, że osiem osób otrzymało zaproszenie do udziału w teście sprawdzającym ich kwalifikacje. Gdy okazało się, że na tej liście jest Przemysław Pospieszyński, od opolskich polityków można było usłyszeć, iż to on najpewniej wygra nabór.
Nowy wicedyrektor może pozostanie radnym Opola
Test odbył się 4 października, a potem były rozmowy kwalifikacyjne. Na informację o rozstrzygnięciu przyszło jednak czekać blisko tydzień. W czwartek 10 października w Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się komunikat o wyborze nowego wicedyrektora gabinetu marszałka Szymona Ogłazy. Zaskoczenia nie ma. Został nim Przemysław Pospieszyński.
– Postanowiłem sprawdzić się na nowym polu. Do tej pory byłem związany z sektorem prywatnym, ale zawsze ciągnęło mnie do samorządu – mówi Przemysław Pospieszyński. – Konkurs był otwarty i każdy mógł się zgłosić. Oprócz mnie uczestniczyło w nim siedem osób. Nowe obowiązki powinienem zacząć pełnić w przyszłym tygodniu, po dopełnieniu formalności.
Co to będą za obowiązki?
– To m.in. koordynacja pracy biura prasowego urzędu marszałkowskiego oraz wyłuskiwanie informacji na temat działań jego departamentów, którymi warto się szerzej pochwalić i promować. To również codzienna praca z marszałkiem i wsparcie jego działań – opisuje.
Nowa funkcja nie wiąże się z koniecznością złożenia mandatu radnego Opola. Przemysław Pospieszyński objął go w 2015 roku, w trakcie kadencji 2014-2018. Przejął go po… Szymonie Ogłazie, gdy ten musiał z niego zrezygnować, obejmując funkcję członka zarządu województwa.
Od kadencji 2018-2024 Przemysław Pospieszyński jest liderem klubu radnych PO i funkcję pełni nadal.
Przemysław Pospieszyński i spięcia z prezydentem Opola
Zawodowo do tej pory działał w branży budowlanej. Co nie znaczy, że nie miał żadnej funkcji z racji przynależności partyjnej. Od połowy 2022 jest członkiem rady nadzorczej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Samorząd województwa opolskiego z racji posiadania udziałów w tej spółce ma prawo wskazywania jednej osoby do jej rady nadzorczej.
Na przestrzeni lat w radzie miasta dochodziło do spięć pomiędzy Przemysławem Pospieszyńskim a prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim. Oliwy do ognia dolała awaria Facebooka sprzed kilku lat, kiedy to serwis ten wyświetlał, kto w istocie stoi za publikacjami na różnych fanpage’ach. Okazało się, że Przemysław Pospieszyński był wśród prowadzących bardzo krytyczny profil „Ośmiornica Wiśniewskiego”. Działacz PO przepraszał za to, zaznaczając, że gdy współprowadził ten profil, nie był jeszcze radnym Opola. Przekonywał, że profil nie był hejterski.
Ta sytuacja miała miejsce na początku 2020 roku. Wcześniej, bo wiosną 2019 roku, prezydent Arkadiusz Wiśniewski wyszedł z inicjatywą wprowadzenia „lex Pospieszyński”. Wszystko dlatego, że lider klubu PO podpisał listę obecności na sesji, ale potem z niej wyszedł. Radny tłumaczył to pilnymi sprawami rodzinnymi i zaznaczał, że zwrócił się do przewodniczącego rady o potrącenie diety za tę nieobecność. Mimo tego, krótko potem rada miasta podjęła uchwałę, na mocy której radny, aby otrzymać pełną dietę, musi być nie tylko obecny na sesji, ale także wziąć udział w co najmniej połowie głosowań. Jeśli nie spełni tego kryterium, otrzymuje połowę diety.
Dodajmy, że w tej kadencji samorządu opolska Platforma oraz środowisko prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ze sobą współpracują. I jak do tej pory większych napięć nie było.
Przemysław Pospieszyński jest też na liście absolwentów studiów MBA na niesławnym Collegium Humanum. Zaznaczał, że uzyskał go biorąc udział w pełnym cyklu zajęć a nie – jak część polityków PiS – praktycznie bez uczestnictwa.
Czytaj także: Były starosta namysłowski z PiS z zarzutami. „Złośliwie się uchylał”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.