Te trzy instytucje postanowiły, w celu podkreślenia znaczenia roku 1945, wspólnie stworzyć projekt pn. „Rok 1945 na Śląsku”. Obejmuje zasięgiem teren Górnego Śląska (obecne województwo opolskie i śląskie). Udostępnienie nowej strony jest jego częścią. Witryna działa pod adresem www.1945.instytutslaski.pl
Instytut Śląski uruchomił specjalny portal – projekt otwarty
– Nasz projekt strony internetowej jest projektem otwartym – powiedziała „O!Polskiej” Joanna Siek, specjalistka ds. promocji i komunikacji medialnej w Instytucie Śląskim. – Pokazaliśmy pierwsze informacje, jakie tam umieściliśmy. Ale to nie jest koniec. Prosimy badaczy, instytucje, ale również pasjonatów historii i osoby, które mają wspomnienia lub relacje napisane czy nagrane, by się z nami informacjami dzielili. Przy czym rok 1945 jest główną osią. Ale jeśli coś zaczęło się w roku 1943 i trwało do roku 1950, to również nas to interesuje.
– Zespół redakcyjny oraz konsultanci merytoryczni zadbają o to, by na stronie znalazły się informacje zweryfikowane. Stronę kierujemy do dwóch rodzajów odbiorców. Podzieliliśmy ją na dwie części. Pierwsza – „Młodzi odkrywcy” adresowana jest do dzieci i młodzieży. Czyli dla tych, co dopiero zaczynają się interesować historią. Drugą „Pasjonaci i badacze” będzie – mamy nadzieję – miejscem, gdzie stopniowo znajdzie się całość informacji o roku 1945 na Śląsku – dodaje Joanna Siek.
Dziewięć kategorii
Aby je posegregować, Instytut Śląski podzielił je na dziewięć kategorii. Są to:
- Wojna
- Społeczeństwo
- Władza
- Gospodarka
- Biografie
- Pamięć i przekaz
- Kultura
- Źródła
- Edukacja
– Autorzy, którzy chcieliby tam umieścić jakieś materiały, tekst czy zdjęcia, powinni zwrócić się do Instytutu Śląskiego. Najlepiej wysłać je pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@instytutslaski.pl Najlepiej pisząc w temacie „Strona internetowa rok 1945 na Śląsku”. My będziemy je recenzować, sprawdzać i umieszczać na stronie. Mogą to być zarówno teksty nowe, jak i wcześniej publikowane – precyzuje Joanna Siek.
W ramach projektu „Rok 1945 na Śląsku” Instytut Śląski uruchomił portal i organizuje konkursy „Opowiem Ci o Kresach” – moja droga na Śląsk oraz konkurs na scenariusz lekcji lub innych zajęć edukacyjnych „Rok 1945 na Śląsku”.
W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego dr Krzysztof Kleszcz, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu dr Sławomir Marchel, prof. Adrianna Dawid z Instytutu Historii UO. Obecni byli pracownicy Instytutu Śląskiego, Archiwum Państwowego i Instytutu Historii UO. A także uczniowie i opiekunka z PLO nr IX im. Generała Władysława Andersa w Opolu.
Czytaj także: Ostatnie miesiące Schaffgotschów w Kopicach: Strach, koszmar, ból i łzy
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania