Instytut Fraunhofera w Opolu. Jaka będzie jego przyszłość?
Instytut Fraunhofera w Opolu, a dokładnie Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) w Opolu przy Prószkowskiej 76, funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Politechniki Opolskiej.
Centrum powstało w 2018 roku, a jego otwarciu towarzyszyła wielka pompa. Już po pierwszym roku działalności jego władze informowały media, że realizowano projekty warte 30 mln zł. Przypomnijmy, że o jego utworzenie zabiegały znacznie większe miasta, ale ostatecznie udało się to w Opolu. Był to zarazem pierwszy w Polsce oddział jednej z czołowych europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowoczesne rozwiązania technologiczne.
– Jako urząd miasta wspieraliśmy proces tworzenia opolskiego oddziału, a także relacje politechniki i Instytutu Fraunhofera przy udziale Parku Naukowo-Technologicznego – powiedział Maciej Wujec, wiceprezydent Opola odpowiedzialny m.in. za współpracę z uczelniami i biznes.
– Docierają do nas sygnały, że formuła tego miejsca się wyczerpuje. W związku z tym można się spodziewać, że wszystko zmierza w kierunku jego zamknięcia. Jeśli tak się stanie, to oznacza sporą stratę dla Opola i całego regionu. Mam nadzieję, że współpraca z Instytutem Fraunhofera będzie kontynuowana w jakiejś innej formule.
Wdrożenia i innowacje
Wiceprezydent podkreśla, że Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich przez ostatnie lata zasłynęło z wielu ciekawych wdrożeń i innowacji. Dało się poznać z realizacji projektów badawczych i rozwojowych m.in. dla budownictwa, motoryzacji czy lotnictwa.
– To bardzo ważne w tego typu działalności, ponieważ przynosi korzyści w najważniejszych dla innowacyjności regionu branżach – podkreślił Wujec.
Z naszych informacji wynika, że na Politechnice Opolskiej na początku maja odbyło się spotkanie przedstawicieli strony polskiej i niemieckiej, odpowiedzialnych za funkcjonowanie Centrum Projektowego Fraunhofera w regionie. Nie padła na nim oficjalna informacja na temat zakończenia działalności opolskiego oddziału Instytutu Fraunhofera.
Wolą strony polskiej i niemieckiej jest przedłużenie umowy
O odniesienie się do pojawiających się informacji poprosiliśmy Politechnikę Opolską.
– Umowa obowiązuje do końca roku. Wolą obu stron jest, aby taką umowę przedłużyć. Prowadzimy rozmowy na temat dalszej współpracy – poinformował „O!Polską” prof. Marcin Lorenc, rektor uczelni.
Zapytaliśmy również o to, na ile strona niemiecka ma ostateczny głos w utrzymaniu naszego opolskiego oddziału. A na ile wpływ ma na to politechnika, która organizuje jego działalność w Opolu.
– Ostateczny głos ma Politechnika Opolska. Ponieważ pokrywa całkowite koszty finansowe związane z działalnością centrum – wyjaśnił prof. Lorenc.
Rektor uczelni podkreślił także, że przyszłość centrum będzie zależała od efektów rozmów, jakie Politechnika Opolska prowadzi ze stroną niemiecką. – Uczelni zależy, aby działalność centrum przynosiła korzyść dla całego regionu – zaznaczył.
Rektor: potencjał badawczy nie został wykorzystany
Jak dziś Politechnika Opolska ocenia dotychczasową działalność centrum?
– Dla nas sukcesem nie jest ogłoszenie sukcesu, tylko miarodajne efekty – stwierdził prof. Lorenc. – Zaangażowanie po stronie politechniki było bardzo duże w przypadku centrum. Mimo to czujemy pewien niedosyt co do zaangażowania partnerów. Potencjał badawczy nie został wykorzystany. Obecna formuła współpracy wyczerpała się.
Uczelnia poinformowała również, że obecnie trwają prace nad szczegółami uzgodnień porozumienia. Dlatego za wcześnie na to, aby mówić na jak długo umowa zostanie przedłużona. O ile ostatecznie do tego dojdzie.
Zapytaliśmy również uczelnię, czy jeśli obecna formuła faktycznie się wyczerpała i umowa nie zostanie przedłużona, to czy będzie możliwa działalność oddziału instytutu w innej formule.
Rektor ponownie podkreślił, że obecnie uczelnia pracuje nad szczegółami uzgodnień tego porozumienia. – Niezależnie od działalności Centrum Projektowego Fraunhofera, Politechnika Opolska współpracuje z Uniwersytetem w Chemnitz – poinformował prof. Lorenc.
Zdaniem rektora Politechniki Opolskiej, strona niemiecka widzi potencjał w opolskim oddziale. Wynikać by to miało chociażby z prowadzonych obecnie rozmów.
Zwróciliśmy się również z pytaniem o ocenę działalności centrum w Opolu do biura prasowego Instytutu Fraunhofera w piątek 26 maja. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Przypomnijmy, że pod koniec marca szefowa Centrum Projektowego Fraunhofera, dr hab. inż. Anna Król z Politechniki Opolskiej, podczas spotkania Stołu Gospodarczego mówiła, że otwiera się wiele możliwości współpracy z przedsiębiorcami z Opolszczyzny. Ale nie tylko.
– Otwieramy nowe laboratoria, mamy coraz lepszą infrastrukturę badawczą. I w tym zakresie działamy – tłumaczyła wtedy prof. Anna Król w rozmowie z „O!Polską”. – Jesteśmy wyspecjalizowani w tzw. technologiach lekkich, czyli we wszystkim, co pozwala np. obniżyć wagę produktu, zmienić lub zautomatyzować proces czy ocenić wpływ na środowisko nowych produktów.
Szanowana marka znana w całym świecie
Utworzenie opolskiego oddziału Instytutu Fraunhofera od lat było traktowane jako sukces gospodarczy dla regionu. Zarówno urzędnicy, jak i naukowcy podkreślali przy wielu okazjach, że to marka sama w sobie. Natomiast dla Opolszczyzny jest szczególnie cenna ze względu na możliwość rozwijania nowoczesnych technologii.
Na uczelnianej stronie Centrum Projektowego Fraunhofera czytamy, m.in. że „ułatwia oraz przyspiesza komercjalizację badań, transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł oraz wprowadza w Polsce metody i standardy obowiązujące w Instytutach Fraunhofera”.
Dodajmy, że Towarzystwo Fraunhofera (niem. Fraunhofer-Gesellschaft) to największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle. Powstała w 1949 roku. Obecnie skupia kilkadziesiąt niemieckich instytutów naukowo-badawczych (Fraunhofer-Institute) i samodzielnych jednostek badawczych.
Inne ośrodki rozlokowane są na całym świecie, znajdują się m.in. w USA i Brazylii, a także w RPA, Izraelu, Chinach i Indiach. Patronem towarzystwa jest fizyk Joseph von Fraunhofer (1787–1826), monachijski pionier niemieckiej optyki precyzyjnej
Czytaj też: Profesor Politechniki Opolskiej o OZE: Polska jest spóźniona o ćwierć wieku
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.