Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej oraz radnych Śląskich Samorządowców, podziękował mieszkańcom województwa za to, że postawili na kontynuację współpracy. To otworzyło drogę, aby powstała koalicja w opolskim sejmiku.
– W porozumieniu koalicyjnym wskazujemy priorytety na kolejne lata. To dobra edukacja, dobre życie i dobre funkcjonowanie w naszym województwie, które dynamicznie się rozwija. Najbliższych pięć lat będzie równie dynamicznym okresem. Przed nami wyzwania stojące nico poza zasięgiem województwa jak kwestie bezpieczeństwa, ale też dobrej komunikacji – mówił.
Łukasz Jastrzembski, lider Śląskich Samorządowców, zaznaczył, że ten dokument jest dla nich historyczny.
– To jedyna taka koalicja w całej Polsce. Mimo, że jest to nowe otwarcie, to w naszym gronie mamy doświadczonych samorządowców – stwierdził.
Marcin Oszańca, prezes opolskiego PSL, podkreślał, że województwo opolskie w 90 procentach stanowią obszary wiejskie. Dlatego wsparcie dla nich uważa za kluczowe.
– Jestem przekonany, że kadencja przed nami będzie pasmem sukcesów – powiedział.
Koalicja w opolskim sejmiku. Kto w prezydium i zarządzie?
Prezydium sejmiku i zarząd województwa pozostają jeszcze pod znakiem zapytania.
– Nasi radni są zaangażowani w pewne ustalenia powiatowe dlatego nazwiska zostaną podane we wtorek 7 maja. Jesteśmy w dobrych nastrojach – mówi marszałek Andrzej Buła.
W kuluarach słychać jednak, że przewodniczącym sejmiku ma pozostać Rafał Bartek. Z kolei w zarządzie ponownie mają się znaleźć marszałek Andrzej Buła (lider PO w regionie), wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i członek zarządu Szymon Ogłaza z Platformy. W zarządzie dalej ma też pracować Zuzanna Donath-Kasiura ze Śląskich Samorządowców.
Natomiast wiele wskazuje na to, że PSL nie będzie mieć już przedstawiciela w zarządzie, wejść ma tam natomiast Robert Węgrzyn z KO.
Dodajmy, że Andrzej Buła jest kandyduje do Parlamentu Europejskiego. Jeśli wywalczy mandat europosła, to jego odejście może znacznie namieszać na lokalnej scenie politycznej.
Porozumienie koalicyjne w woj. opolskim
- Obywatelskie i wielokulturowe Opolskie
To m.in. budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wzmacnianie postaw obywatelskich opartych na chrześcijańskich wartościach, demokratycznym porządku i równości wobec prawa, które są gwarantem wolności, czy działania na rzecz zachowania i promocji śląskiego dziedzictwa językowego i kulturowego regionu. Ponadto współpraca samorządów, działania na rzecz poszanowania praw mniejszości narodowych i etnicznych z naszego regionu i działania na rzecz pielęgnacji i popularyzacji wielokulturowości Województwa Opolskiego. W ramach obywatelskiego województwa ma powstać “Dom Partnerstwa Europejskiego”
- Zdrowi i aktywni mieszkańcy
To m.in. wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie na terenach wiejskich, zapewnienie systemu transportu medycznego mieszkańcom oddalonym od ośrodków medycznych i POZ. Działania na rzecz poprawy jakości powietrza czy wzmocnienie systemu rehabilitacji „poszpitalnej” w miejscu zamieszkania. Aktywizacja mieszkańców poprzez wsparcie tworzenia sieci klubów seniora oraz kontynuacja programów wsparcia środowisk senioralnych np. Uniwersytetów Trzeciego Wieku;.
- Kultura i edukacja regionu, to m.in.:
Wspieranie mieszkańców w rozwijaniu potencjału osobowego, poprawa jakości kształcenia w szczególności w zakresie edukacji językowej, wspieranie i promowanie regionalnych uczelni wyższych jako ważnego czynnika regionotwórczego; programy stypendialne dla młodzieży; wspieranie rozwoju dwujęzyczności polsko-niemieckiej oraz edukacji w języku regionalnym.
Ponadto działania na rzecz stworzenia Centrum Edukacyjnego promującego wielojęzyczność regionu; wspieranie rozwoju Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce; wspieranie lokalnych kół i miłośników historii regionu poprzez ogłaszanie otwartych konkursów ofert umożliwiających popularyzację historii regionu.
- Turystyczne Opolskie
Stworzenie mapy alternatywnych dróg komunikacyjnych (szlaków rowerowych, pieszych, konnych, wodnych);i dbania o lokalne dziedzictwo kulturowe. Rozwój turystyki kulturowejbazującej nie tylko na infrastrukturze i architekturze, ale przede wszystkim na walorach kulturowych regionu. Promocja turystyczna regionu, jako element budowania regionalnej tożsamości i dbania o lokalne dziedzictwo kulturowe.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.