sobota, 12 lipca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Tylko u nas

Eksplozja pompy ciepła w Chrząstowicach. „To nie był propan”

Tragedia, do jakiej doszło przed tygodniem w Chrząstowicach, zrodziła pytania o bezpieczeństwo pomp ciepła. – Te urządzenia nie stwarzają zagrożenia, o ile obchodzi się z nimi w odpowiedni sposób. Wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku nie dochowano procedur przy serwisie. A eksplodował nie czynnik chłodniczy, tylko sprężarka, do której dostało się powietrze. To mogłoby się zdarzyć w przypadku każdego urządzenia chłodzącego – mówi Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Piotr Guzik Piotr Guzik
2024-08-29
w Najważniejsze, Opole, Tylko u nas
eksplozja pompy ciepła w Chrząstowicach

Prezes PORT PC wskazuje, że w pompie ciepła eksplodowała sprężarka - fot. AI / zdjęcie ilustracyjne

Tragiczna w skutkach eksplozja pompy ciepła w Chrząstowicach miała miejsce 20 sierpnia. Podczas prac serwisowych przy zewnętrznej pompie ciepła doszło do eksplozji urządzenia. Na miejscu zginęli 30-letni serwisant oraz 45-letni właściciel nieruchomości. Jedna osoba – kobieta – została ranna. Prokuratura Rejonowa w Opolu prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Krótko po wybuchu pojawiły się pytania co mogło być jego przyczyną. Szybko udało się wykluczyć naruszenie rury z gazem, ponieważ tam jej nie było. Potem zwrócono uwagę na fakt, że czynnikiem chłodniczym w pompach ciepła jest propan – gaz skrajnie łatwopalny.

Ale, jak zauważał Paweł Lachman we wpisie zamieszczonym krótko po tragedii na platformie X, w pompach ciepła montowanych poza budynkami – a właśnie taka eksplodowała w Chrząstowicach – w potrafi się znajdować od 0,6 do 1,4 kilograma propanu. Prezes PORT PC przypominał, że wedle obowiązujących przepisów, w budynkach mieszkalnych można przechowywać butle z gazem skroplonym (propan, butan) o łącznej pojemności nie większej, jak 11 kg na mieszkanie.

Paweł Lachman podkreślił, że pompy ciepła to urządzenia bezpieczne. Pod jednym warunkiem „Nie stanowią one zagrożenia dla użytkowników, pod warunkiem że montaż i serwis są realizowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa” – zaznaczał Paweł Lachman.

Eksplozja pompy ciepła w Chrząstowicach. To był „efekt diesla”?

W rozmowie z „O!Polską” prezes PORT PC podtrzymał to stanowisko. – Stuprocentowej pewności nie mamy, ponieważ dochodzenie prokuratury trwa. Jednak na podstawie tego, co wiemy, przeważa opinia, że na 99 proc. pojawił się problem w trakcie serwisu. Urządzenie nie pracowało. Odbywało się opróżnianie, a potem uzupełnianie czynnika chłodniczego. Ale wszystko wskazuje na to, że to nie on eksplodował, a sprężarka – mówi.

Jak to możliwe? Paweł Lachman tłumaczy to „efektem diesla”. Wskazuje, że jak każde urządzenie chłodzące, pompa ciepła posiada sprężarkę. Najpewniej podczas prac serwisowych do jej wnętrza dostało się powietrze. I ta zadziałała trochę jak tłok w silniku.

– Tyle, że w nim dochodzi do kontrolowanych wybuchów wskutek zmieszania niewielkiej ilości oleju z powietrzem. Nie trzeba do tego żadnej iskry. Jeśli do sprężarki w urządzeniu chłodzącym dostanie się powietrze, dochodzi do niekontrolowanej reakcji, której skutkiem jest wybuch. Jeśli to jest mała sprężarka, jak w lodówce, to wielkiego zagrożenia jednak nie ma. Tyle, że w Chrząstowicach mieliśmy do czynienia z dużym urządzeniem. Przez to siła eksplozji była znacznie większa – opisuje.

– Wystarczyłoby przeprowadzić próbę szczelności azotem. To chroni przed eksplozją – dodaje.

Eksplozja pompy ciepła w Chrząstowicach. Naruszenie procedur

Paweł Lachman zaznacza, że nie wiadomo jeszcze, czy wybuch był skutkiem błędu w sztuce ze strony serwisanta. – Jednakże niedopuszczalna jest sytuacja, w której dopuszcza się w pobliże urządzenia osoby, które nie powinny przy nim przebywać. To wbrew procedurom – mówi.

– Nie ma znaczenia, czy to pompa ciepła, czy inne urządzenie chłodnicze wyposażone w sprężarkę. Serwisant powinien wyprosić osoby trzecie. Po pierwsze, aby go nie rozpraszały oraz by krok po kroku wykonywał kolejne czynności serwisowe. Po drugie, by nie stwarzać ryzyka, że coś przytrafi się tym osobom podczas jego prac – opisuje prezes PORT PC.

O to nie jest łatwo, ponieważ przyjęło się, że gospodarz albo oferuje pomoc osobie wykonującej u niego usługi, albo zwyczajnie patrzy tej osobie na ręce – czy po to, aby zaspokoić ciekawość, czy też aby mieć pewność, że fachowiec poprawnie wykonuje swoją pracę.

– Każdy serwisant powinien wyprosić właściciela domu. A także nie powinien chodzić na skróty. Bo może się to skończyć tragedią – mówi Paweł Lachman.

Błahostki prowadzą do tragedii

– Wszystkie urządzenia grzewcze, czy to pompa ciepła, czy też różne piece, mogą stanowić zagrożenie, jeśli odpowiednio o nie nie dbamy. Często błahe zaniedbania potrafią prowadzić do dużych problemów – mówi st. kap. Paweł Kolera z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. – Tyczy się to zresztą także pojazdów czy elektroniki – dodaje.

Jeśli chodzi o ogrzewanie, to najczęściej występującym zaniedbaniem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Pomimo przepisów, które tego wymagają.

– Skutkiem są pożary sadzy osadzonej w jego wnętrzu – zauważa Paweł Kolera. – Zdarzało się, że gazy towarzyszące takiemu pożarowi dostawały się do wnętrza budynków. Powodowały uszczerbek na zdrowiu przebywających w nich osób, były też przypadki śmiertelne.

Dlatego strażak radzi, aby właściciele domów teraz, jeszcze przed sezonem grzewczym, zlecili czyszczenie przewodów kominowych.

– To najlepszy ku temu czas. To nie jest duży wydatek w relacji do tego, czym ryzykujemy, jeśli tę kwestię zignorujemy – stwierdza.

Za łatwo o uprawnienia?

Paweł Lachman zwraca uwagę na problem, który w jego branży jest tajemnicą poliszynela. – W Polsce zbyt łatwo jest dostać uprawnienia do prowadzenia prac serwisowych przy urządzeniach chłodniczych. Szkolenie powinno trwać kilka dni i kończyć się egzaminem praktycznym. Tymczasem niektórzy twierdzą, że takie uprawnienia można zwyczajnie kupić. Nie wspominając o jednodniowych kursach organizowanych w hotelach – stwierdza.

– Dlatego trzeba zwiększyć wymogi wobec osób zajmujących się serwisem, abyśmy nie mieli powtórek tej tragedii. Klienci powinni też korzystać z usług firm z dużym doświadczeniem na rynku i mających dobre opinie. Nie bez znaczenia jest też odpowiedniej jakości sprzęt – wylicza prezes PORT PC.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: Gmina ChrząstowicePolicja OpoleProkuratura OpoleStraż Pożarna Opole PSP

Czytaj więcej

kresy

80 lat temu zostawili Kresy i wyruszyli w nieznane. Trzy rodziny, trzy historie

Krzysztof Ogiolda
2025-07-12
0

Tadeusz Krawczuk mieszka z żoną Józefą w Strzelcach Opolskich. Podróż, podczas której zostawił Kresy i ruszył na zachód, zaczął w...

rock am palast 2025

Rock Am Palast się rozkręca. Trzy dni muzyki i nie tylko – za darmo!

Łukasz Baliński
2025-07-12
0

Wcześniej impreza trwała dwa dni. Ale Rock Am Palast 2025 będzie dłuższy. M.in. dlatego, że do występu na terenie Pałacu...

Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu

Władze zakręcą kurek z pieniędzmi dla stowarzyszenia hołubiącego antysemitę

Jolanta Jasińska-Mrukot
2025-07-11
0

W ostatnim numerze „O!Polskiej” napisaliśmy, że Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu oraz tamtejsze Starostwo Powiatowe wzięły patronat i dofinansowały uroczystości XXII...

prace Opole Kluczbork

Nowa jezdnia i połowa ronda. Postępy na trasie Opole – Kluczbork

Piotr Guzik
2025-07-11
0

Prace na trasie Opole – Kluczbork zmierzają do finału. Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca...

obóz strażacki w Turawie

Obóz strażacki dla dzieci i młodzieży. Dobra zabawa i nauka

Krzysztof Ogiolda
2025-07-11
0

- Obóz strażacki w Turawie zorganizowaliśmy już po raz szósty – podkreśla Katarzyna Szczemirska, prezeska Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustkowie....

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • inwestycje kolejowe na południu Opolskiego

    Inwestycje kolejowe na południu Opolszczyzny. „Przywracamy miasto na mapę”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ulewy nad Opolszczyzną. Na dwóch rzekach może być problem

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowy lokal w miejscu szaletu w Opolu? Miasto szuka chętnego

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Matura 2025 – wyniki w województwie opolskim

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Eko Okna potwierdzają: Koniec produkcji w zakładzie na Opolszczyźnie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Marszałkowski Opole Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025