Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku będzie szóstym takim testem. Po raz pierwszy odbył się w roku szkolnym 2018/2019. W woj. opolskim do testów podchodzi 3924 uczniów. Najwięcej będzie ich w szkołach z Opola – 863. Patrząc przez pryzmat powiatów, najwięcej zdających będzie w powiecie opolskim – 473. Najmniej w powiecie głubczyckim – 179.
Egzamin ósmoklasisty 2024 – harmonogram
We wtorek 14 maja ósmoklasiści rozwiążą test z języka polskiego (z elementami historii). W środę 15 maja zmierzą się z matematyką (oraz elementami nauk przyrodniczych). Czwartek 16 maja będzie dniem egzaminu z języka obcego.
Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9.00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu, na przykład za pomocą zwolnienia lekarskiego), nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, napiszą egzamin ósmoklasisty 2024 w terminie dodatkowym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła te terminy na drugi tydzień czerwca 2024 roku:
- 10 czerwca (poniedziałek) – egzamin z języka polskiego;
- 11 czerwca (wtorek) – egzamin z matematyki;
- 12 czerwca (środa) – egzamin z języka obcego nowożytnego.
Obowiązkowy test, który każdy zda
Egzamin ósmoklasisty 2024 jest obligatoryjny. Muszą do niego podejść wszyscy uczniowie kończący swoją naukę na poziomie podstawowym.
W przeciwieństwie do matur, egzaminu ósmoklasisty nie można nie zaliczyć. Wyniki są wyrażane w punktach, które mają znaczenie podczas procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Nie istnieje jednak minimalny pułap punktów, poniżej którego uczeń musiałby ponownie przystąpić do egzaminu w kolejnym roku szkolnym.
Egzamin ósmoklasisty 2024 – kiedy wyniki?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach trafią do uczniów 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i tych, którzy podejdą do niego w terminie dodatkowym.
Podczas rekrutacji do szkoły średniej liczy się wynik z egzaminu ósmoklasisty oraz punkty za oceny na świadectwie.
O przyjęciu do szkoły decyduje suma punktów, jaką kandydat uzyskał z przedmiotów uwzględnianych przy rekrutacji. Nie ma minimalnego progu punktowego. Szkoły przyjmują do danej klasy kandydatów z największą liczbą punktów, aż do wyczerpania planowanego limitu miejsc.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.