Matura 2024 w województwie opolskim najczęściej będzie pisana przez uczniów ze szkół z Opola. Będzie ich 1 926. Kolejny na liście jest powiat nyski – 697. Na przeciwnym biegunie pod względem liczby młodych ludzi piszących egzaminy są powiaty opolski (159) i krapkowicki (160).
Matura 2024 w województwie opolskim – harmonogram egzaminów
Część pisemna odbędzie się w dniach 7-24 maja. Natomiast egzaminy ustne odbędą się w dwóch turach: od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
Egzaminy pisemne rozpoczynają się we wtorek 7 maja od pisemnego testu z języka polskiego. Uczniowie w całej Polsce rozpoczną go punktualnie o godz. 9.00.
Zgodnie z harmonogramem podanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, egzaminy w formie pisemnej będą zaczynały się o poranku o godz. 9.00, a w sesjach popołudniowych o godz. 14.00. Dokładny harmonogram, według którego będzie przebiegała matura 2024 w województwie opolskim, jest następujący”
- 7 maja – Język polski (poziom podstawowy),
- 8 maja – Matematyka (pp), Język kaszubski (poziom rozszerzony), Język łemkowski (pr), Język łaciński i kultura antyczna (pr),
- 9 maja – Język angielski (pp) oraz pozostałe języki na poziomie podstawowym czyli francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
- 10 maja – Wiedza o społeczeństwie (pr), Język niemiecki (pr, dwujęzyczny),
- 13 maja – Język angielski (pr, dj), Filozofia (pr),
- 14 maja – Biologia (pr), Język rosyjski (pr, dj),
- 15 maja – Matematyka (pr), Język francuski (pr, dj),
- 16 maja – Chemia (pr), Historia muzyki (pr),
- 17 maja – Geografia (pr), Języki mniejszości narodowych (pp),
- 20 maja – Język polski (pr), Języki mniejszości narodowych (pr),
- 21 maja – Historia (pr), Język hiszpański (pr, dj),
- 22 maja – Informatyka (pr), Historia sztuki (pr),
- 23 maja – Fizyka (pr), Język włoski (pr, dj).
Matura 2024 w województwie opolskim – dwie formuły
W 2024 r. egzamin maturalny odbędzie się w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.
Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.:
- absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny)
- absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy)
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy)
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy)
- absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub
kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).
Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpią m.in.:
- absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum
ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum
uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny)
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Kiedy wyniki i sesja poprawkowa
Aby zdać maturę, uczniowie muszą osiągnąć minimum 30 procent punktów dostępnych do uzyskania z każdego obowiązkowego egzaminu pisemnego. Do tego dochodzi pozytywna ocena z egzaminów ustnych.
Wyniki matury 2024 poznamy 9 lipca. Ci, którym powiodło się na jednym przedmiocie, mają jeszcze możliwość napisania egzaminu poprawkowego. Te odbędą się w dniach 20-21 sierpnia, a ich wyniki maturzyści poznają 10 września.
W ramach sesji poprawkowej, uczniowie przystępują do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Dodatkowo, wymagane są dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. Absolwenci szkół lub klas z nauczaniem w języku mniejszości narodowych muszą również podejść do egzaminu pisemnego i ustnego z tego języka.
Ci, którzy nie zdadzą z dwóch i większej liczby przedmiotów, będą mogli ponownie podejść do testów w maju 2025 roku. To samo tyczy się tych, którym nie powiedzie się przy egzaminach poprawkowych.
W 2025 roku „egzamin dojrzałości” ma być trudniejszy
Spośród maturzystów, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości w roku ubiegłym w nowej formule, najwięcej (526 osób) nie zdało egzaminu z matematyki, 213 osób – z języka obcego nowożytnego (ustny lub pisemny), 160 osób – z języka polskiego (ustny lub pisemny).
W starej formule egzaminu również uczniowie najgorzej poradzili sobie z matematyką. Spośród maturzystów, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości, 131 nie zdało egzaminu z matematyki, 59 osób – z języka obcego nowożytnego (ustny lub pisemny), 52 osoby – z języka polskiego (ustny lub pisemny).
Dodajmy, że plan zakłada, iż matura 2025 będzie bardziej wymagająca. Nie będzie zawierała ułatwień wprowadzonych podczas długiego okresu nauki zdalnej w czasie pandemii. Największą zmianą będzie wprowadzenie dodatkowego testu w wersji pisemnej egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, obok istniejącej już rozprawki.
Czytaj także: Zatańczyli poloneza na rynku w Opolu. Matura już za 100 dni
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.