niedziela, 11 maja, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Tylko u nas

Dyrektor „Kochanowskiego”: Europa dowie się, że w Opolu jest teatr wielu głosów i spojrzeń

- Za nami kilkuletnie starania o organizację tej konferencji. Wszystko po to, by przybliżyć ludziom w Europie nasz teatr i województwo - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w rozmowie na temat II Europejskiego Forum Teatralnego organizowanego w Opolu przez Komisję Europejską w partnerstwie z European Theatre Convention.

Anna Konopka Anna Konopka
2023-05-05
w Najważniejsze, Opole, Tylko u nas
0
Teatr Kochanowskiego w Opolu

Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu. / Fot. Jacek Poremba

REKLAMA

– European Theatre Convention (ETC) zrzesza 50 teatrów z 30 krajów Europy. W tym gronie jest „Kochanowski” jako jedyny teatr z Polski. Ma to podwójny wymiar, bo już 10 maja Opole ugości śmietankę branży. A wszystko to podczas prestiżowej konferencji, której partnerami są Unia Europejska i dodatkowo – właśnie ETC.

– Konferencje ETC z udziałem dyrektorów teatrów i innych instytucji odbywają się mniej więcej co pół roku. Wyjątkowość majowego wydarzenia polega na skali, bo oprócz 100 członków ETC ugościmy również 250 ważnych dla branży gości z aż 54 krajów.

– Ale to nie wszystko…

– Tak, równocześnie Departament Kultury UE organizuje w Teatrze Kochanowskiego w Opolu II Europejskie Forum Teatralne. Można więc powiedzieć, że w Opolu szykują się dwa wydarzenia w jednym. Ostatnie takie duże forum odbyło się w Dreźnie w 2020 roku podczas niemieckiej prezydencji w Radzie UE, jednak w formule online ze względu na pandemię.

– Z jakich powodów to właśnie nieduże Opole zostało wybrane na miejsce wydarzenia tej rangi?

– Za nami kilkuletnie starania o organizację tej konferencji. Wszystko po to, by przybliżyć ludziom w Europie nasz teatr i województwo. Łączy się to z polityką kulturalną „Kochanowskiego”. Chcemy prezentować nasz program artystyczny możliwie największej grupie odbiorców w regionie, ale także w kraju i za granicą. Bierzemy udział w różnych festiwalach, staramy się o koprodukcje międzynarodowe. Między innymi dlatego zostaliśmy zauważeni przez ETC jako teatr prężnie działający, który chce i ma ku temu wszelkie warunki, by współpracować z krajami UE. Już kilka lat temu podczas wizyty władz ETC w Opolu nasz teatr zrobił duże wrażenie – w kontekście miejsca i misji teatru „wielu głosów, różnych spojrzeń”.

– A co takiego szczególnie się spodobało?

– Zauważono, że Teatr Kochanowskiego w Opolu prezentuje jakość. Ale również to, że umiejętnie łączymy teatr klasyczny z progresywnym, że często wspieramy grupy niezależne i działamy na szeroką skalę. Nie tylko regionalną. Dlatego też decyzja o tym, że II Europejskie Forum Teatralne odbędzie się w Opolu zapadła ponad rok temu.

– Czy aby na pewno nasz teatr podoła tej skali przedsięwzięcia?

– Nasz teatr ma nie tylko przestrzeń, infrastrukturę, ale co ważne – kompetentny zespół. Dyskusje zaplanowaliśmy wspólnie z organizatorami w wielu grupach, równolegle na kilku scenach, a po sympozjach naszym gościom zaprezentujemy różne spektakle z naszego repertuaru i jeden gościnny.

– Czy Opole wyróżnia coś jeszcze?

– Opole ma przede wszystkim wielką tradycję teatralną. Każdy Europejczyk działający w teatrze wie, że to właśnie w Opolu Jerzy Grotowski zmienił na zawsze język teatralny w całym świecie.

– I stąd też wziął się motyw przewodni konferencji – „Share”. Ale o czym dokładnie i kto będzie dyskutował?

– Wykładowców i prelegentów jest wielu. To osoby zasiadające m.in. w KE i zarządzie głównym ETC, dyrektorzy teatrów – praktycy, teoretycy zarazem, artyści, edukatorzy, badacze, słowem – ludzie zajmujący się teatrem na co dzień.

– A celem tych rozmów ma być poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak powinna wyglądać przyszłość teatru?

– Porozmawiamy na przykład o tym, jak wyglądają systemy teatralne. Chcemy wymieniać się wiedzą po to, by lepiej prowadzić nasze instytucje, by jeszcze lepiej komunikować się z widzami. To będzie cykl dyskusji poruszających różne aspekty, łącznie z tym, czy i w jaki sposób teatr ma wpływ na redukcję śladu węglowego. Mam nadzieje, że uda nam się poruszyć ważne tematy, którymi władze UE i ETC podzielą się później z różnymi instytucjami. My również mamy zamiar z tych wniosków korzystać i dzielić się nimi na polskim rynku teatralnym.

– Rola gospodarza tej konferencji z pewnością, mówiąc kolokwialnie, opłaci się „Kochanowskiemu”. Pojawią się pewnie nowe kontakty, twórcze pomysły, wymiana doświadczeń… Na co pan najbardziej liczy?

– Są już konkrety w postaci dwóch produkcji na kolejny sezon. Pierwsza to „Najlepszy spektakl na świecie” serbskiego reżysera, współprodukowana z partnerami z Malty, Kosowa, Słowenii, Włoch i Niemiec. W związku z tym powstanie ona w Opolu i ruszy w trasę po miastach, w których są przedstawicielstwa ETC. Drugie przedstawienie powstanie w koprodukcji z prestiżowym teatrem z Madrytu – Teatros del Canal. Z pewnością będą to długofalowe efekty współpracy z zagranicą. One też wpłyną na naszą pozycję w Europie.

– Trudno nie przyznać, że to duże szanse dla Teatru Kochanowskiego w Opolu i spore wyróżnienie.

– Dlatego tak bardzo mnie cieszy ta sytuacja. W Europie jest mnóstwo wspaniałych miast i festiwali z wielkimi dotacjami. A mimo to, to właśnie u nas odbędzie się tak prestiżowe wydarzenie. Uważam, że rola kultury powinna się zaczynać od mniejszych aglomeracji i jednostek. To tu powinno się kształtować świadomość kulturalną i wrażliwość widzów.

– Pandemia zmieniła wszystko. Mocno oberwało się kulturze. W jakiej kondycji jest współczesny teatr?

– Ludzie, którzy przychodzą do teatru, bardziej doceniają dziś bezpośredni kontakt. Są uważni, oglądają spektakle w jeszcze większym skupieniu. To świadczy o tym, że potrzebują sztuki. Potrzebują refleksji. Minusem jest fakt, że widzowie kupują bilety na ostatni moment. Widocznie wciąż boją się, że np. możemy odwołać spektakl. Z podobnymi problemami borykają się wszystkie teatry w Europie. Do tego dochodzi gigantyczna inflacja, ceny prądu i wydatki na produkcje. Prowadzimy teatr normalnie. Mimo to ciągła walka z presją ekonomiczną.

– Czy w skali Europy wygląda to podobnie?

– Każdy ma swoje problemy. Jednak widoczne są różnice pod względem dofinansowania między krajami sektora wschodniego i zachodniego. Zaplecze ekonomiczne to jedno. A systemy pracy to drugie. Teatry w Niemczech czy Francji mają inne regulacje niż nasze. Potrzebna jest nam gruntowna zmian systemu szkolnictwa artystycznego czy emerytalnego dla artystów.

– Jakie Zachód ma przewagi w branży teatralnej?

– Systemy kontraktowe i wsparcie dla artystów niezależnych. Więcej możliwości projektowych. Ale niestety większa rywalizacja. Polski system teatralny jest oparty na ustawie z 1991 roku… To chyba mówi samo za siebie.

– Jak wobec tych wszystkich przeciwności zaciągnąć dzisiejszego widza do teatru?

– Nad tym głowi się cała branża. Najsmutniejsze są desperackie ruchy, np. zagrajmy szybko jakąkolwiek komedię. Niestety, takie myślenie odbija się negatywnie na jakości, wartości. I w ogóle sensie teatru. My przecież nie mamy kryzysu teatru. Mamy natomiast poważny kryzys myśli w teatrze. Zresztą, nie tylko w teatrze. Niestety. W rzeczywistości multimedialnego chaosu teatr jest miejscem jednym z nielicznych, które dają szanse na refleksję. Dlatego też jest miejscem, w którym można zastanowić się nad tym, jak nadać sens własnemu życiu. Paradoksalnie, to również przestrzeń, gdzie można odróżnić prawdę od fałszu. Dlatego teatr nie powinien popularyzować tzw. sztuki niższej, nie powinien schlebiać widzowi, nie powinien oferować tego, co znajdziemy np. w telewizji rozrywkowej. I publiczność to, mam wrażenie, rozumie. Widzę to na co dzień w Opolu, gdzie widzowie stają się coraz bardziej wymagający. I to jest bardzo budujące i nadaje sens naszej pracy.

CZYTAJ też: 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Zbliża się święto klasyki w „Kochanowskim” 

Tags: kultura opoleTeatr Kochanowskiego Opole
REKLAMA

Czytaj więcej

oszustwo na pracownika banku
Opole

Oszukują nie tylko seniorów. „Pracownik banku” omamił 21-latkę

Piotr Guzik
48 minut temu
0

Oszustwo „na pracownika banku” pozwala złodziejom uzyskać dostęp do konta i zgromadzonych na nim pieniędzy. Najgorsze w nim jest chyba...

Czytaj więcejDetails
prezydent Arkadiusz Wiśniewski
Tylko u nas

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski: Za cztery lata będę szukał pracy

Piotr Guzik
3 godziny temu
0

Piotr Guzik: Rozmawiamy blisko końcówki kampanii przed głosowaniem w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Na tym się pewnie nie skończy, więc...

Czytaj więcejDetails
Ćwierćfinał Dreman Constract
Opole

Tygrysy z Opolszczyzny pożarte przez Konstruktorów z Warmii

Łukasz Baliński
12 godzin temu
0

Ćwierćfinał Dreman Exlabesa Opole-Komprachcice - Constract Lubawa miał jednego faworyta, ale po pierwszym starciu, rozgrywanym w Stegu Arenie nie było...

Czytaj więcejDetails
UKS MOS Opole
Opole

Młodzi koszykarze z Opola na siódmym miejscu w kraju!

Łukasz Baliński
15 godzin temu
0

UKS MOS Opole zajął siódme miejsce w turnieju finałowym, który odbył się w Stargardzie, ale droga jaką przebyli podopieczni Michała...

Czytaj więcejDetails
Karate Kyokushin: Mamy dwie mistrzynie świata z Opola
Najważniejsze

Karate Kyokushin: Mamy dwie mistrzynie świata z Opola

Agnieszka Koziak
16 godzin temu
0

10 maja 2025 roku w Lipsku w Niemczech odbyły się 7. mistrzostwa świata IFK w full-contact Kyokushin Karate. Zuzanna Ochota,...

Czytaj więcejDetails
Diecezja opolska ma dwóch nowych diakonów
Opole

Diecezja opolska ma dwóch nowych diakonów

Krzysztof Ogiolda
18 godzin temu
0

Uroczystość odbyła się w kościele seminaryjnym w Opolu. Uczestniczyli w niej nie tylko rodzice i rodzeństwo, krewni, przyjaciele i znajomi...

Czytaj więcejDetails
rasistowska nagonka w Opolu
Tylko u nas

Rasistowska nagonka w Opolu. Panie mecenas walczą z hejtem

Jolanta Jasińska-Mrukot
1 dzień temu
0

Kadr ze sklepowego monitoringu, mający przedstawiać sprawcę napadu w Grudzicach, pojawił się najpierw na grupie Rady Dzielnicy Grudzice. Potem w...

Czytaj więcejDetails
Dom Sztuki Żar w Opolu
Opole

Dom Sztuki Żar w Opolu. Takiego połączenia w mieście jeszcze nie było

Anna Konopka
1 dzień temu
0

Dom Sztuki Żar w Opolu rozpoczął działalność z końcem kwietnia. Twórczynie tego miejsca nazywają je studiem artystycznym. Pewne jest, że...

Czytaj więcejDetails

OPOLSKA TV

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Festiwal Książki 2025 w Opolu

    Festiwal Książki 2025 w Opolu. Szykuje się rekordowa edycja i mnóstwo gwiazd

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Dni Opola 2025 – program. Gwiazdy nie tylko w amfiteatrze

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Rozbudowa trasy Opole – Krapkowice wymaga zamknięcia. Będzie nowy asfalt

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Milion złotych w Lotto Plus. Ale zwycięzca milionerem nie będzie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • To będzie jedna z pierwszych takich inwestycji w regionie. „Niższe ceny energii”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) PlusLiga Policja Opole Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 Wybory samorządowe 2024 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole
REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025