Sieć ciepłownicza w Ozimku idzie do modernizacji. Samorząd określa ją mianem historycznej. Będzie bowiem jedną z pierwszych tego typu w regionie. Umowę na realizację w czwartek 8 maja podpisały Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) w Antoniowie i firma Adamietz. Wartość zadania to ponad 33 mln zł brutto.
Sieć ciepłownicza w Ozimku do modernizacji. „Mogą być niższe ceny energii”
– Inwestycja będzie niezwykle ekologiczna dzięki zastosowaniu efektywnego systemu ciepłowniczego. W związku z tym obniżamy ilość paliwa węglowego o połowę. Zmniejszamy również emisję dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych – wylicza Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka.
Podkreśla ekonomiczny charakter inwestycji.
– Obniżymy koszty wytworzenia energii cieplnej. W ramach paliwa będziemy wykorzystywać biomasę gromadzoną na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub nasze osady wytworzone na oczyszczalni – zapowiada.
Dodaje, że w dalszej perspektywie mowa o realnym obniżeniu rachunków dla mieszkańców Ozimka, a nawet zatrzymaniu ich wzrostów.
50 proc. paliwa z biomasy
Prezes PGKiM, Roland Wrzeciono, mówi, że kluczową sprawą w inwestycji jest efektywność. Aż 50 proc. paliwa ma pochodzić z odnawialnych źródeł odnawialnych (OZE).
– I w naszym przypadku będzie to biomasa. Projekt pomoże nam też „uciec” przed warunkami nowej dyrektywy unijnej, która obniży progi emisji dwutlenku węgla. Spółka postawiła sobie za cel odejście od źródeł kopalnianych. A dla mieszkańców oznacza to ucieczkę przed podwyżką cen – zapowiada Roland Wrzeciono.
Prezes podaje, że rocznie PGKiM zużywa ok. 5,5 tys. ton miału. Po modernizacji sieci cieplnej wartość ta będzie niższa minimum o połowę. Natomiast jeśli chodzi o obniżenie emisji dwutlenku węgla, to spadnie ona o 68 proc., a pyłów PM o 78 proc.
Energia cieplna i elektryczna
– Z punktu widzenia środowiska i innowacyjności to bardzo ważny projekt – mówi Aleksandra Drescher, prezes zarządu WFOŚiGW w Opolu. – Przyniesie wymierny efekt dla spółki, jak i całej gminy.
Podkreśla, że w przedsięwzięciu Ozimka chodzi bowiem o to żeby produkować energię cieplną, jak i energię elektryczną.
– To wszystko tym bardziej ma znaczenie, bo branża ciepłownicza musi spełnić dziś różnego rodzaju dyrektywy unijne. Modernizacje ciepłowni są bardzo kosztowne, a mało jest dofinasowań tego typu inwestycji. Tym bardziej Ozimek ma szczęście, że zdobył wsparcie – dodaje pani prezes.
Z kolei Tomasz Żydek, dyrektor działu energetycznego w firmie Adamietz mówi, że przedsięwzięcie z punktu widzenia wykonawcy stanowi wyjątkowo ciekawe wyzwanie.
– Wkrótce zaczynamy prace wewnątrz obiektu. Będą związane z demontażem starej części instalacji. Przez następne kilka miesięcy dostarczymy układ zgazowania biomasy. I to trzeba podkreślić, że ta instalacja pracuje w oparciu o dość ciekawą technologię, jeśli chodzi o polski rynek ciepłowniczy – zaznacza.
Sieć ciepłownicza w Ozimku do modernizacji – inwestycja w przyszłość
Dyrektor mówi, że o ile technologia jest naprawdę innowacyjna, to inwestor z projektantem bardzo świadomie podeszli do wyboru tego typu rozwiązania.
– Choć nie jest obecnie jeszcze tak popularna, jak standardowe kotły w ciepłownictwie – zaznacza Tomasz Żydek i dodaje, że prace będą się rozgrywały na terenie ciepłowni w Schodni i nie będą powodowały utrudnień dla mieszkańców.
Z kolei przedstawiciel projektanta mówi, że technologia wykorzystana w projekcie jest bardzo przyszłościowa. – Dlatego, że w przyszłości w sposób uniwersalny pozwoli wykorzystywać każdą biomasę dostępną na lokalnym rynku – wyjaśnia prof. Zbigniew Plutecki z biura projektowego INWEL sp. z o. o, które opracowało dokumentację dla instalacji zgazowania biomasy
Obecnie inwestycja, jaką przejdzie sieć ciepłownicza w Ozimku, jest największą, jaką realizuje spółka PGKiM. W połowie jest finansowana z dotacji udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A w drugiej części to pożyczka podzielona pomiędzy spółkę i gminę.
Prace mają szansę ruszyć już w połowie maja. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2026 roku.
Czytaj także: ZAK z lepszymi wynikami finansowymi. Ale dalej jest na minusie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania