Tuż po godz. 18.00 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął się wydobywać biały dym. Był to znak, że jest nowy papież, którym okazał się Leon XIV. Kardynałowie – uczestnicy konklawe – wybrali 267. następcę św. Piotra. Zaraz potem odezwały się dzwony bazyliki Świętego Piotra. Na wypełniony wiernymi plac przed bazyliką wmaszerowała orkiestra oraz oddział Gwardii Szwajcarskiej.
O 19.16 łacińską formułę „Zwiastuję wam radość wielką: Mamy papieża” (Habemus Papam) wygłosił kardynał protodiakon, francuski hierarcha Dominique Mamberti.
Nowy papież Leon XIV: Pokój, który rozbraja
– Niech pokój będzie z wami wszystkimi – mówił z balkonu bazyliki nowy papież Leon XIV. – Najdrożsi bracia i siostry. To jest pierwsze pozdrowienie, które przekazał Zmartwychwstały Chrystus Dobry Pasterz, który dał życie za swoją trzodę. Chciałbym, by to pozdrowienie doszło do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek się znajdują. Na całej ziemi. Niech pokój będzie z wami.

– To jest pokój, który rozbraja – dodał. – Który trwa. Pochodzi od Boga, który kocha nas wszystkich w sposób bezwarunkowy. Mam jeszcze w uszach słaby głos papieża Franciszka, który błogosławił Rzymowi w wielkanocną niedzielę. Bóg wszystkich kocha. Zło nie zwycięży. Wszyscy jesteśmy w rękach Boga. Dlatego bez lęku zjednoczeni ręka w rękę, z Bogiem i ze sobą nawzajem jesteśmy uczniami Chrystusa. I Chrystus poprzedza nas. Świat potrzebuje Jego światła. Jako źródła przez które dotrze do ludzkości miłość Boga. My wszyscy powinniśmy budować mosty poprzez spotkania aby być jednym ludem. Zawsze w pokoju.
– Dziękuję papieżowi Franciszkowi – wołał nowy papież Leon XIV.
Plac św. Piotra odpowiedział długimi brawami.
– Także braciom kardynałom, którzy mnie wybrali, abym był następcą św. Piotra. Abym kroczył z wami jako zjednoczony Kościół. Szukając zawsze pokoju i sprawiedliwości. Aby głosić Ewangelię. Być misjonarzami. Jestem z wami chrześcijaninem, dla was jestem biskupem – mówił, cytując św. Augustyna. – Idźmy razem w stronę tej ojczyzny, którą Bóg dla nas przygotował.
Pozdrowił Kościół rzymski. Zakończył po hiszpańsku, pozdrawiając także Kościół w Peru, gdzie przez wiele lat pracował.
– Chcemy być Kościołem synodalnym. Który kroczy razem. Poszukuje zawsze pokoju i miłosierdzia. Stara się być blisko tych, którzy cierpią – mówił nowy papież Leon XIV.
Po modlitwie do Matki Bożej udzielił błogosławieństwa miastu i światu.
Biskup Andrzej Czaja: Jesteśmy jeszcze trochę na zakręcie
Biskup Andrzej Czaja w kościele seminaryjnym przewodniczył w czwartkowy wieczór mszy św. o powołania. Po jej zakończeniu powiedział dziennikarzom: – Raduję się z tego, że mamy już papieża, nowego Namiestnika Chrystusowego na ziemi.
– Nie jesteśmy osieroceni. Myślę, że w sercu jest duch modlitwy, żeby go wesprzeć. W dzisiejszych wyzwaniach świata wyzwanie przed papieżem jest ogromne. To, że Leon XIV, nowy papież, jest Amerykaninem, to jest trochę wtórne. Ale to jest także sygnał od Boskiej Opatrzności, że został nim przedstawiciel Kościoła, który już przeszedł trudne chwile. Zwłaszcza związane z pedofilią w Ameryce – mówił ordynariusz diecezji opolskiej.
– Kościół amerykański w znacznej mierze się oczyścił. Wyszedł na prostą. My, Kościół europejski, Kościół w Polsce też jesteśmy jeszcze trochę na zakręcie. Będzie nas prowadził papież, który ma pewne kroki za sobą. Widzi przyszłość i horyzont lepiej – argumentował biskup Andrzej Czaja.
– Życzymy papieżowi Leonowi XIV wiele mocy i światła Bożego na każdym kroku. Jedności w episkopacie całego świata i wsparcia całego ludu Bożego – dodał.
Kardynał Robert Prevost – nowy papież Leon XIV
Robert Prevost – nowy papież Leon XIV – ma 69 lat i pochodzi z Chicago. Jest augustianinem i doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1982 w Rzymie.Wtedy też miał okazję spotkać się z papieżem Janem Pawłem II.
Będąc w Peru pracował m.in. jako prefekt w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999–2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej. W latach 2001–2013 był przełożonym generalnym augustianów.
3 listopada 2014 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo zaś 26 września 2015 papież mianował go biskupem diecezjalnym tejże diecezji. 15 kwietnia 2020 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Callao. Funkcję tę pełnił do 26 maja 2021. Kardynałem został w 2023 roku.
Artykuł w trakcie aktualizacji
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania